۸ نکته درمورد اهمیت خاک- اخبار رسانه ها – اخبار تسنیم

به گفته گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، خاک علاوه بر حفظ پوشش گیاهی و تامین امنیت غذایی توانایی ذخیره آب درون خود و جلوگیری از وقوع سیلاب را دارد. درون ادامه به هشت نکته درمورد خاک اشاره شده هست:

*خاک بستری ازبرای حفظ پوشش گیاهی هست. پوشش گیاهی به کشور ما که درون یک منطقه خشک و نیمه خشک قرار گرفته هست، کمک می‌کند که شرایط اقلیمی متعادلی داشته باشد و از حداقل بارندگی بیشترین استفاده کردن را ببریم.

*خاک سبب می‌شود که بارش‌های رگباری مناطق مختلف کشور به‌سرعت تبدیل به سیل و از دسترس خارج نشود. هر چه خاک غنی‌تر باشد امکان نفوذ و جذب آب بیشتر می‌شود و درون نتیجه می‌توانیم از یک سفره زیرزمینی و آبخوان مناسب برخوردار باشیم.

*کشور ما سه برابر متوسط جهانی تبخیر دارد بنابراین درصورتیکه بخواهیم آب را صرفاً از طریق سدسازی ذخیره کنیم قسمت زیادی از آن را از طریق تبخیر از دست می‌دهیم درون حالی‌که با حفاظت از خاک می‌توانیم آب را زیر زمین نگهداری کنیم و منبع ها آبی بیشتری درون دسترس داشته باشیم.

خاک درون کشور ما درون مقایسه با سایر کشورها بسیار دشوار ساخته می‌شود و نخستین تهدید آن، فرسایش هست. درون کشور حدود ۱۶…۷ تن درون هکتار درون سال خاک از دست می‌دهیم همچنین ۱۲۵ میلیون هکتار از اراضی کشور ما تحت فرسایش آبی و ۳۲ میلیون هکتار تحت فرسایش بادی قرار دارند بنابراین نکته‌ای که باید به آن توجه کنیم کنترل فرسایش خاک و هدر رفت آن از بالا دست حوضه‌های آبخیز مناطق کوهستانی و زراعی هست.

*استفاده کردن بیش از اندازه از کودهای شیمیایی و سموم و شیوه‌های نادرست دفن زباله سبب می‌شود که خاک‌های کشور آلوده شود که این موضوع ارتباط مستقیمی با امنیت غذایی دارد.

*ازبرای حفظ خاک باید از بالادست حوضه‌های آبخیز عملیات حفظ خاک انجام شود. این عملیات چند شیوه دارد که نخستین و مهمترین آن حفظ پوشش گیاهی درون اراضی شیبدار هست. پوشش گیاهی درون این اراضی کمک می‌کند که هنگام بارش باران ذرات خاک شسته نشوند و فرسایش خاک اتفاق نیفتد.

*از دیگر اقدامات حفظ خاک می‌توان به عملیات مکانیکی مانند سدهای کوتاهی که ازبرای کنترل رسوب و فرسایش طراحی می‌شوند، اشاره کرد. از عملیات بیومکانیکی نیز ازبرای حفظ خاک استفاده کردن می‌شود که پوشش گیاهی را تقویت و فرسایش را کنترل می‌کند.

*سالانه ۲۵۰ میلیون متر مکعب خاک وارد سدهای کشور می‌شود. از این رو سدهایی که با خرج‌های بسیار زیاد درون کشور ساخته می‌شود با بی‌توجهی به موضوع آبخیزداری و حفاظت خاک، پر از رسوب و خاک می‌شوند بنابراین باید نگاه ویژه‌ای به اعتبارات سازمان جنگل‌ها ازبرای انجام پروژه‌های آبخیزداری شود.

منبع:ایسنا

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *