۱۸ سال مداخله نظامی آمریکا درون کشور‌های دیگر درون پی حادثه ۱۱ سپتامبر- اخبار رسانه ها – اخبار تسنیم

به گفته گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، نیشن می‌نویسد: آمریکا از یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ تاکنون نزدیک به ۶ تریلیون دلار خرج جنگ‌های خارجی کرده و موجب کشته شدن حدود ۵۰۰ هزار نفر شده هست.

موسسه امور عمومی و میان المللی «واتسون» درون دانشگاه براونبر تحقیقاتی را درمورد خرج جنگ‌های آمریکا انجام داده و نتیجه آن ماه نوامیر سال ۲۰۱۸ تحت عنوان گفته سالانه «خرج‌های جنگ» منتشر شده هست.

نتایج نهایی این گفته حاکی از آن هست که آمریکا ۵…۹ تریلیون دلار صرف جنگ‌های خارجی کرده و موجب کشته شدن نزدیک به ۵۰۰ هزار نفر درون این جنگ‌ها شده هست.

درون بخشی از این گفته آمده هست: خرج‌های بالای جنگ و امور مربوط به جنگ موجب ایجاد نگرانی‌های بسیاری درون زمینه امنیت ملی شده هست، به چه دلیل که آن‌ها قابل دفاع نیستند، با عموم مردم باید با شفافیت بیشتری درون این زمینه برخورد شود و همچنین تحولاتی از یک راهبرد جامع استفاده کردن شود تا به این جنگ‌ها آخر داده شود و به دیگر اولویت‌های امنیتی اضطراری پرداخته شود.

 

این گفته می‎گوید: ارتش آمریکا درون حال انجام عملیات ضد تروریستی درون ۷۶ کشور (حدود ۳۹ درصد از ملت‌های جهان) هست و این عملیات تا حدود بسیار زیادی با نقض حقوق بشر و آزادی‌های مدنی درون داخل آمریکا و خارج از این کشور همراه بوده هست.

گفته واتسون درون قسمت دیگری ضمن اشاره به دخالت نظامی آمریکا درون کشور‌هایی مانند عراق، افغانستان می‌نویسد: با وجود پیروزی‌های اولیه ازبرای آمریکا درون این ۲ کشور، ولی ارتش آمریکا با مشکلات زیادی درون این کشور‌ها مواجه شد و عملیات خود را به دیگر کشور‌ها مانند لیبی، پاکستان، سومالی و یمن گسترش داد.

مؤسسه واتسون درون ادامه می‌نویسد: به طور کلی محققان برآورد کرده‌اند که میان ۴۸۰ تا ۵۰۷ هزار نفر درون جنگ‌های آمریکا درون عراق و افغانستان و پاکستان پس از یازده سپتامبر ۲۰۰۱ کشته شده‌اند.

این گفته نشان می‌دهد که این جنگ خرج‌های انسانی ازبرای خود آمریکا نیز درون پی داشته و درون پی جنگ‌های این کشور درون افغانستان، عراق و پاکستان ۶۹۵۱ سرباز آمریکایی، ۲۱ غیرنظامی آمریکایی و ۷۸۲۰ پیمانکار جنگی کشته شده‌اند.

درون آمار مؤسسه واتسون بیش از نیم میلیون تلفات شهروندان درون جنگ سوریه پس از تلاش دولت آمریکا و دیگر قدرت‌ها ازبرای سرنگونی دولت این کشور از سال ۲۰۱۱ محاسبه نشده هست.

ائتلاف متشکل از حدود ۷۰ کشور به ریاست آمریکا از سپتامبر سال ۲۰۱۴ تا کنون عملیات‌های نظامی بسیار زیادی علیه گروه تروریستی داعش درون سوریه و عراق انجام داده و این درون حالی هست که دولت سوریه یا شورای امنیت سازمان ملل به این ائتلاف مجوز انجام دادن این فعالیت‌های مرگبار را نداده‎اند.

منبع:میزان

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *