۱۵۰ پروژه بازسازی درون عتبات- اخبار رسانه ها – اخبار تسنیم

به گفته گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، عتبات عالیات عراق درون طول یک قرن گذشته نه‌تنها مطابق وقت توسعه نیافت، بلکه بر اثر سیاست‌‌های سوء درون حال تخریب بود. این درون حالی هست که با سقوط رژیم بعث و امکان حضور عاشقان و مشتاقان زیارت اهل‌بیت(ع)‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، به همت تعدادی از دوستداران اهل‌بیت(ع)، متخصصان و معتمدان و خیران‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، ستاد بازسازی عتبات عالیات تشکیل شد. این روزها هم پس از گذشت ۱۷ سال از تاسیس این ستاد، خبرهای گوناگون و متفاوتی از اجرای عملیات‌‌های ساخت‌وساز درون اطراف حرم امام حسین(ع) و ساخت صحن حضرت زینب(س) درون رسانه‌ها منتشر می‌شود؛ موضوعی که «حسن پلارک» رئیس ستاد بازسازی عتبات هم درون گفت‌وگوی مشروح به آن اشاره کرده هست. وی همچنین درون این گفت‌وگو که درون محل ستاد بازسازی عتبات انجام شد، ناگفته‌‌‌هایی از چگونگی شکل‌گیری و فعالیت ستاد بازسازی عتبات را بیان کرده هست که مطالعه آن خالی از لطف نیست.

آقای پلارک! ازبرای افکارعمومی جامعه همواره یک سوال با اهمیت درمورد ستاد بازسازی عتبات مطرح هست، مردمی که این روزها فعالیت‌های گوناگون این ستاد را درون بحث بازسازی عتبات مشاهده می‌کنند این سوال را دارند که مسیر شکل‌گیری این ستاد چگونه و با چه اهدافی بوده هست؟
درون عراق پس از هجوم آمریکا و سقوط صدام، جمهوری اسلامی باید درون این کشور نقش خود را ازبرای کمک به مسلمانان شیعه عراق و حتی اهل تسنن ایفا می‌کرد؛ مردمی که سال‌ها زیر فشار و اقدامات ظالمانه صدام درون اذیت و آزار بودند و پس از سقوط صدام آزاد شدند. درون این شرایط ایران وظیفه خود دید که به مردم مظلوم عراق کمک کند.
ستاد کمک‌رسانی به مردم عراق درون همین دوران شکل گرفت؟
بله! ما درون ابتدا با تشکیل این ستاد به کمک مردم عراق رفتیم و ۲ ماموریت با اهمیت داشتیم؛ یکی کمک و سر و سامان دادن به عراقی‌های خارج شده از کشورشان درون وقت صدام بود که به ایران آمده بودند و به کشور خودشان بازگشتند. ماموریت دوم هم رسیدگی به وضعیت زندگی مردم عراق بود که درون مباحث غذایی، معیشتی، سوخت، تحصیل دانش‌آموزان و ارزاق مشکل داشتند که کمک‌شان کردیم.
چه تعداد عراقی درون آن وقت به ایران آمده بودند؟
تعداد آنها کم نبود، نزدیک به ۲۰ هزار خانوار عراقی که از سال‌ها قبل و حتی قبل از انقلاب به کشور ما آمده بودند، سر و سامان گرفتند و به کشور خودشان بازگشتند.
درون آن سال‌ها که هم اکنون ستاد بازسازی به طور رسمی شناخته شده نبود، بودجه این کمک‌ها چگونه تامین می‌شد؟
ازبرای یک دوره کوتاه و موقت کمتر از ۶ ماه، بودجه‌ای که ازبرای این کار استفاده کردن شد، با تصویب شورای عالی امنیت ملی و دولتی بود و بسته‌ها و سبدهای حمایتی گوناگون طراحی شد و درون اختیار مردم مظلوم عراق قرار گرفت. پس از این دوره با سامان گرفتن دولت عراق این روال نظم بهتری گرفت.
چه سالی این کمک‌ها انجام شد؟
سال ۸۱ بود که فعالیت ما شروع شد. درون یکی از زیارت‌ها درون حرم‌های ائمه درون عتبات، متوجه وضعیت نامناسب بعضی حرم‌ها از نظر رسیدگی و بازسازی شدیم. درون آن سال تصمیم بر این شد که فضایی ایجاد کنیم که هم مردم بتوانند راحت‌تر زیارت کنند و هم به وضعیت حرم‌ها از نظر بازسازی رسیدگی شود. همان سال ما ستاد اولیه کمک‌رسانی را به ستاد بازسازی عتبات تغییر وضعیت دادیم و فعالیت به صورت گسترده شروع شد. تا یک سال اقدامات اعزام تمام افرادی که به زیارت می‌رفتند را ما با هماهنگی نیروهای مرزی کشور انجام می‌دادیم، چون درون آن وقت بحث ویزا مطرح نبود.
گروه‌های اول اعزامی از چه اقشاری بودند؟
گروه‌های اول به مدت وقت یک هفته، درون قالب نفرات ۵۰-۴۰ نفره اعزام شدند و از اقشار گوناگون بازاریان، اصناف و هیات‌های مذهبی به زیارت رفتند. پس از بازگشت هم موارد بسیاری داشتیم که داوطلبانه قسمت‌هایی از خرج‌های بازسازی را پرداخت کردند. از همان اول با مشارکت مردمی کار را جلو بردیم. هیات‌های مذهبی هم درون مناسبت‌ها ازبرای آشپزی با تجهیزات به نجف، کربلا و کاظمین اعزام شدند و درون حقیقت موکب‌داری ایرانی‌ها هم از همین وقت بتدریج شروع شد.
درون ابتدای کار ساختمان و دفتری هم داشتیم؟
درون سال‌های اول، کار به صورت متفرقه پیش می‌رفت و کمک‌ها از استان‌های گوناگون به دست ما رسید؛ ابتدا دفتری درون تهران داشتیم و از همان جا کار هدایت و ساماندهی کمک‌ها را ازبرای بازسازی شروع کردیم. پس از مدتی ما متوجه شدیم که از یک سمت علاقه و عشق و استقبال مردم ایران ازبرای این موضوع زیاد هست و از سوی دیگر درون سال‌های حکومت صدام نامهربانی‌ها و بی‌توجهی‌های زیادی به حرم‌های مطهر ائمه شده بود و ابنیه عتبه وضعیت چندان خوبی نداشت. ما همه‌جانبه از همان سال وارد شدیم تا امروز که یکی از تجربه‌های موفق مردمی درون عراق انجام شده هست. این موضوع درون وهله اول عنایت و توجه ویژه ائمه بود و درون مرحله دوم عشق مردم بوده که با روش‌های گوناگون هر شخصی با هر روش که توانسته درون سال‌های گذشته ازبرای بازسازی عتبات کمک کرده هست.
آقای پلارک! درون سال‌های گذشته مسیر کمک مردم به سازمان‌ها و نهادهایی مانند کمیته امداد، هلال‌احمر و بهزیستی معلوم بوده هست؛ سیستم جمع‌آوری کمک‌های مردمی درون ستاد بازسازی عتبات چگونه هست؟
ما این روزها یک ساختار منظم و حساب و کتاب‌دار داریم، مانند سازمان‌های دیگر که اشاره کردید، یک حساب واحد جمع‌آوری کمک‌ها و نذورات مردمی وجود داد. سامانه‌هایی را ازبرای مراجعه مردم تعریف کردیم، شبکه‌های الکترونیک و خودپردازها و حساب شماره ۱۱۰ همه بانک‌ها ازبرای واریز کمک‌های مردمی به ستاد بازسازی هست. علاوه بر این کدهای #۱۰*۸۸۸* و #۷۲* آماده دریافت کمک‌ها هست.
بیشترین کمک‌ها از کدام روش ازبرای شما ارسال می‌شود؟
از طریق اپراتورهای همراه اول و ایرانسل بیشترین کمک‌ها جذب و به حساب ستاد واریز می‌شود.
درمورد شیوه جمع‌آوری کمک‌های مردمی یک موضوعی مطرح هست که به چه دلیل ستاد بازسازی عتبات ازبرای بعضی طرح‌ها مانند ساخت صحن حضرت زهرا(س) تبلیغ گسترده‌ای از طریق شبکه‌های رسانه‌ای و ارتباطی انجام داد و ازبرای طرح‌های دیگر اینگونه تبلیغات انجام نمی‌شود، آیا اولویت و سیاست خاصی وجود دارد؟
طرح عظیم و بزرگ‌ترین پروژه مذهبی جهان اسلام مربوط به ساخت صحن حضرت زهرا(س) بود که بر اساس آن حرم امام علی(ع) به توسعه‌ای حدود ۲۰ برابر رسید. این پروژه ۳۰۰ هزار متر زیربنا داشت که به صورت معماری اسلامی و ایرانی و تاریخچه عتبات کار شد و درون نتیجه به بودجه‌ای عظیم احتیاج داشت. ما این موضوع را به صورت شاخص ازبرای صحن حضرت زهرا(س) تبلیغ کردیم و توسط اپراتورها هم تبلیغ گسترده‌ای انجام شد. علاوه بر این به تازگی درون جلسه هیات امنای ستاد بازسازی عتبات عالیات هم مصوب شد که از ابتدای سال ۹۸ تبلیغ ازبرای جمع‌آوری کمک‌های مردمی ازبرای صحن حضرت زهرا(س) تمام شود و تبلیغ پروژه صحن حضرت زینب(س) و توسعه حرم سیدالشهدا شروع شود. ما ازبرای پروژه‌های بزرگ اینگونه تبلیغات را انجام می‌دهیم.
این روزها چه تعداد پروژه بازسازی و توسعه درون دستور کار ستاد قرار دارد؟
ما درون حال حاضر ۱۵۰ پروژه درون برنامه عتبات داریم.
از زمانی که کار ستاد شروع شد، جالب‌ترین و بیشترین نذورات و کمک‌های مردمی چگونه بوده هست؟
جالب‌ترین و بیشترین کمک‌های مردمی مربوط به صحن حضرت زهرا(س) بوده هست. درون همین صحن یک نفر تأمین سنگ‌های تمام صحن را متقبل شد.
از داخل کشور؟
بله! از همین داخل کشور بود، درون موردی دیگر شخصی به نام صفدری از کاشی و سرامیک یزد، تأمین تمام سرامیک صحن حضرت زهرا(س) را بر عهده گرفت و تامین سرامیک صحن حضرت زینب(س) را هم پذیرفته هست. علاوه بر این، اشاره به ماجرای مرحوم حسن‌زاده که سال گذشته به رحمت خدا رفت هم خالی از لطف نیست، این مرحوم یک‌دفعه درون حال زیارت مراجعه می‌کند به کارگاهی درون همان اطراف که کار لاغرسازی ستون‌های اطراف ضریح سیدالشهدا درون آن کارگاه درون حال اجرا بود. مرحوم حسن‌زاده پس از ورود به کارگاه و صحبت با عوامل اجرایی ستاد بازسازی عتبات عنوان می‌کند کل خرج پروژه ستون‌ها را پرداخت می‌کند.
ما درون همه حوزه‌ها مانند سلامت و کمیته امداد بحث خیران سرشناس را هم داریم، آیا درون میان افرادی که به ستاد بازسازی عتبات کمک کرده‌اند، خیران شناخته‌شده هم وجود دارند؟
ما پروژه‌ها را به صورتی طراحی می‌کنیم که همه مردم مشارکت داشته باشند، ازبرای مثال درون بحث ضریح سیدالشهدا صدها نفر پیدا شدند که پول ساخت را یکجا بدهند ولی ما عنوان کردیم خرج ساخت ضریح را می‌خواهیم همه مردم با کمک‌های کم و زیاد خود تامین کنند ولی با این حال خیران سرشناس را هم داریم. ازبرای مثال آقای آذرنوش کارخانه سنگبری دارد که از بزرگ‌ترین خیران ما درون این حوزه هست یا آقای صمدی ازبرای توسعه صحن حضرت زینب(س) درون سوریه مبلغ قابل توجهی را پرداخت کرده‌اند. یک‌دفعه پس از جلسه با دوستان درون سوریه ازبرای برنامه‌ریزی توسعه صحن حضرت زینب برآورد مالی انجام دادیم، درون مسیر برگشت بودیم که آقای صمدی تماس گرفت و عنوان کرد من نذری ویژه حضرت زینب(س) دارم که می‌خواهم درون اختیار ستاد بازسازی عتبات قرار دهم و شکر خدا همان مبلغ برآورد را به ستاد ازبرای توسعه این کار واگذار کرد.
از خارج از کشور، کمک‌ها به چه صورتی هست؟
این روزها مردم از کشورهای شیعه همسایه مانند پاکستان، هند و کویت کمک می‌کنند؛ با دوستان درون پاکستان بتازگی تفاهمنامه‌ای ازبرای صحن حضرت زینب(س) و گنبد امام حسین(ع) و طلاکاری ایوان نجف داشتیم، درون کویت هم نماینده‌های ما چندی پیش نزدیک به ۱۰ کیلو طلا اهدا کردند. درون اروپا و کانادا زمینه کمک‌ها وجود دارد ولی درون زمینه انتقال مالی و بانکی با مشکل مواجه هستیم که درصورتیکه این موانع برطرف شود، کار انتقال پول تسهیل می‌شود. از کشورهای آمریکا و آلمان هم دوستانی داریم که کمک‌های کشورهای اطراف را جمع‌آوری کرده و ازبرای ما می‌فرستند.
اهدای نذورات مردمی درون سال چگونه هست، آیا درون بعضی ماه‌ها بیشتر می‌شود؟
ما برنامه‌ریزی کرده‌ایم که تا حد امکان واریز کمک‌ها درون طول سال یکسان باشد، البته مناسبت‌های مذهبی مانند شهادت‌ها و ولادت‌ها را ازبرای تبلیغ بیشتر مد نظر داریم. درون محرم و صفر هم برنامه ویژه‌ای ازبرای راهپیمایی اربعین داریم، به ۲ هزار واحد و موکب مجوز داده‌ایم که درون سطح کشور کمک‌های مردمی را جمع‌آوری می‌کنند. درون ۲ ماه محرم و صفر خرج‌ها و کمک‌های مردمی که ازبرای ستاد بازسازی عتبات واریز می‌شود، با کل سال برابری می‌کند و افزایش دارد.
از پروژه تازه صحن حضرت زینب چه خبر؟
طرح توسعه حرم سیدالشهدا از طرح‌های نهایی ستاد بازسازی عتبات هست که پس از توسعه‌های کوچک درون دستور کار ستاد بازسازی عتبات قرار گرفت. ما درون این طرح یک‌چهارم اطراف حرم برابر با ۶ هکتار زمین را درون نظر گرفته‌ایم و ۲ خیابان اصلی داریم، یکی خیابان باب‌القبله و دیگری خیابان شهدا یا باب‌الرأس. ابتدا با مشکل گرانی زمین مواجه بودیم و ازبرای توسعه نمی‌توانستیم همه زمین‌ها را خریداری کنیم، درون نتیجه تصمیم گرفتیم کار را از زیر زمین توسعه دهیم. با توجه به شرایط خاص کربلا که درون اعماق زمین آب زیادی وجود داشت، درون وهله اول با یک عملیات پیچیده حفاری و استفاده کردن از دستگاه‌های مهندسی خاص این کار که از قرارگاه خاتم‌الانبیا گرفته شد، زمین اطراف حرم درون قسمت‌هایی از آب خالی و خشک شد و این روزها ادامه مراحل توسعه صحن حضرت زینب درون اطراف حرم سیدالشهدا ادامه دارد.
وقت‌بندی اتمام پروژه چند سال هست؟
ما ازبرای این پروژه وقت ۶ ساله قرار داده‌ایم که ۲ سال و نیم از عملیات توسعه گذشته هست و ۳ سال و نیم دیگر وقت داریم. نزدیک به ۲۷ درصد پیشرفت داشته‌ایم ولی بر اساس وقت‌بندی ۱۰ درصد عقب هستیم، البته عملیات اجرایی به صورت گسترده درون جریان هست و تا اربعین امسال ۱۵۰ هزار متر زیر بنا مسقف شده آماده می‌شود. اسکلت کلی پروژه تا آبان ماه ۱۳۹۸ تمام می‌شود و ۲ سال و نیم دیگر هم کارهای معماری و ریزه‌کاری‌ها و ساخت تاسیسات انجام می شود. باید به این نکته هم اشاره کنم که چند ملاحظه اجتماعی درون پروژه‌ها همواره مد نظر ما بوده هست؛ ملاحظه اول حفظ میراث ایرانی درون عتبات بوده و توسعه بر اساس میراث معماری ایرانی انجام شده هست. ملاحظه دوم مربوط به بازگشت خرج‌هایی هست که از داخل کشور ازبرای عتبات خرج می‌شود؛ بیش از ۹۰ درصد خرج‌ها از ایران هست و باید به چرخه اقتصاد ایران وارد شود. ما بیش از ۴ هزار نفر اشتغال مستقیم داشته‌ایم. ملاحظه سوم ما هم امانتداری نذورات مردمی درون بحث ساخت و توسعه عتبات عالیات هست.

منبع:وطن امروز

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه ها

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *