یک نکته با اهمیت درون سررسید شخصی فرمانده لشکر ۲۷- اخبار رسانه ها – اخبار تسنیم

به گفته گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، عباس کریمی سال ۱۳۳۶ هجری شمسی درون «قهرود» کاشان متولد شد. دوران ابتدایی را درون این روستا به آخر رسانید و وارد هنرستان شد. پس از اخذ دیپلم درون رشته نساجی، به سربازی رفت. دوران خدمت وظیفه وی با مبارزات انقلابی امت اسلامی ایران همزمان بود. با وجود خفقان شدید حاکم بر مراکز نظامی، اعلامیه‌های حضرت امام خمینی (ره) را مخفیانه به «پادگان عباس‌آباد» تهران منتقل و آنها را پخش می‌کرد. پس از فرمان حضرت امام خمینی (ره)، خدمت سربازی خود را رها کرد و با پیوستن به صف مبارزین درون مسیر پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی فعالیت کرد و درون جریان تشریف فرمایی حضرت امام (ره) نیز جزو نیروهای انتظامی کمیته استقبال بود. درون بهار سال ۱۳۵۸ به هنگام تأسیس سپاه پاسداران کاشان با احساس تکلیف، به عضویت سپاه درآمد و درون قسمت اطلاعات مشغول به خدمت شد.

مبارزه با ضد انقلاب
درون تابستان سال ۱۳۵۹ داوطلبانه ازبرای مبارزه با ضدانقلاب عازم کردستان شد و درون سپاه پیرانشهر با واحد اطلاعات – عملیات همکاری کرد. پس از مدت وقت کوتاهی، به واسطه بروز رشادت و دقت عمل، به عنوان «مسئول اطلاعات – عملیات» این سپاه معرفی شد. از جمله فعالیت‌های شهید درون منطقه «خونرنگ» کردستان، انجام شناسایی عملیات و آزادسازی منطقه دزلی و … بود که توسط نیروهای تحت امر و با هدایت وی صورت گرفت. شهید کریمی بعدها همراه سردار «جاویدالاثر حاج احمد متوسلیان» و شهید چراغی به جبهه‌های جنوب عزیمت کرد و به عنوان مسئول اطلاعات – عملیات «تیپ محمدرسول الله (ص)» به فعالیت خود ادامه داد.

مجروحیت و ازدواج
این سردار دلاور اسلام درون عملیات «فتح‌المبین» از ناحیه پا بشدت مجروح شد و حدود دو ماه بستری بود و درون این ایام (به توصیه پدرش) مقدمات ازدواج خود را فراهم کرد.
بنابه اظهار همسر شهید، مراسم عقد آنان درون ۲۱ مهر سال ۱۳۶۱ انجام شد. فردای آن روز (به این معنی درون ۲۲ مهرماه) با هم به گلزار شهدای دارالسلام رفتند و با شهدا تجدید عهد و پیمان کردند. نزدیکی‌های عملیات «مسلم بن عقیل (ع)» بود که عباس با همان وضعیت مجروح (عصا به دست) به صف رزمندگان لشکر پیوست و حضور وی با این حال، درون تقویت روحیه رزمندگان اثر به سزایی داشت.

درون عملیات «والفجرمقدماتی» به عنوان مسئول اطلاعات «سپاه ۱۱ قدر» (که تازه تشکیل شده بود) معرفی شد و مدتی به «مسئولیت فرماندهی تیپ سوم سلمان» از لشکر ۲۷ حضرت رسول (ص) منصوب شد و درون کنار بسیجیان دریادل، به نبردی بی‌امان علیه دشمن بعثی صهیونیستی پرداخت و تا عملیات «خیبر» درون این مسئولیت انجام وظیفه کرد. با شهادت شهید بزرگوار حاج محمد ابراهیم همت درون عملیات خیبر، فرماندهی لشکر ۲۷ محمد رسول الله (ص) را به عهده گرفت.

ویژگی‌ها و صفات شهید
انس ویژه‌ای با قرآن داشت. روزانه حتماً آیاتی از کلام الله مجید را تلاوت می‌کرد. به تعقیبات نماز اهمیت می‌داد. همواره با وضو بود. درون مجالس دعا، عموماً حالاتش دگرگون می‌شد. به ائمه طاهرین (ع) عشق می‌ورزید و از محبین و دلسوختگان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) بود. رفتار، گفتار و برخوردهای شهید درون خانواده، اجتماع و سپاه حاکی از آن بود که وی تلاش می‌کرد برنامه‌های تربیتی اسلام را درون هر جا که حضور دارد به مورد اجرا بگذارد. بشدت از غیبت دوری می‌کرد و درصورتیکه کوچک‌ترین سخن و سعایتی از کسی می‌شد، اظهار ناراحتی می‌کرد و نمی‌گذاشت صحبت وی ادامه یابد. درون مقابل مؤمنین متواضع و فروتن بود. به کودکان احترام می‌گذاشت. هر وقت به آنها اشاره می‌کرد می‌گفت: «اینها مردان آینده هستند، دلیرمردان جبهه‌اند…ویژگی‌های بارز اخلاقی، از وی شخصیتی ساخته بود که ناخودآگاه دیگران را مجذوب خود می‌ساخت.

همسرش درون این باره می‌گوید: از رفتار، نشست و برخاست و نیز صحبت‌ها و برخوردهای شهید احساس عجیبی به انسان دست می‌داد. هنگامی که من با ایشان روبرو می‌شدم بی‌اختیار خود را ملزم به رعایت ادب و احترام درون مقابل وی می‌دیدم.

حاج عباس درون اثر استمرار بخشیدن به برنامه‌های تربیتی اسلام ازبرای نیل به مقام و مرتبه انقطاع الی‌الله تلاش می‌کرد و هیچ نوع علاقه و میلی که معارض با حب الهی و رضا و خشنودی وی باشد درون وجودش باقی نمانده بود.

اخلاق فرماندهی
با توجه به ضرورت انقلاب اسلامی درون داشتن الگو و معیار خاص درون چارچوب اسلام، یک نوع اعمال فرماندهی درون جریان جنگ عراق علیه ایران اسلامی، براساس تعالیم مکتب و رهنمودهای امام عظیم الشان (ره) تجلی پیدا کرد که با فرماندهی مرسوم درون سازمانهای نظامی مغایرت داشت؛ فرماندهی براساس پیوندها و اعتقادات قلبی به جای امر و نهی بی‌روح و انجام دستورات و فرامین از روی تعبد و عشق و اعتقاد، به جای اطاعت چشم و گوش بسته و عاری از روح و عشق.

درون این نوع فرماندهی درصورتیکه فرمانده خود را موظف بداند که درون مورد مسائل مختلف با همکاران مشورت کند، آرا و نظرات آنها را بشنود و پس تصمیم بگیرد، درون نتیجه، همه با جان و دل می‌پذیرند و به وظیفه و تکلیفشان عمل می‌کنند و همه تسلیم دستورات و اوامر الهی می‌شوند. درون این دیدگاه، اطاعت از فرمانده، اطاعت از خداست و تخلف از وی خلاف شرع هست.

شیوه‌های بسیار درون سپاه درون سیره فرماندهان شهید تبلور یافته، الگوی روشن اینگونه فرماندهی هست، شهید کریمی نیز با الهام از این شیوه الهی مانند سایر سرداران غیور جبهه اسلام، با صلابت و استواری، رزمندگان را درون جهت عقب زدن و تعقیب قوای مضمحل دشمن هدایت می‌کرد و لحظه‌ای از این امر با اهمیت غفلت نداشت.

این فرمانده درون سررسید شخصی و به خط خودش نوشته هست: «خصوصیات یک فرمانده به این شرح هست: سلامتی جسم و فزونی علم، مشورت با نیروها، سعه صدر و نداشتن حس انتقام، برخورد با افراد تحت فرماندهی از مسیر ارشاد و موعظه، درون کنار همه تاکتیک‌ها، از همه با اهمیت‌تر، فاصله نگرفتن از خداست. فرمانده‌ای که ابتکار عمل نداشته باشد، تسلیم هست. ابتکار عمل، سلاح برنده مؤمن هست.»

درون برابر مشکلات، خونسردی خود را حفظ می‌کرد و درون انجام هر کاری توکلش به خدا بود. با آرامش خاطر و امیدواری کامل به نتیجه اقداماتش، وارد عمل می‌شد. صبر و استقامت با وی عجین بود و وجودش درون میان سربازان امام وقت (عج) مایه دلگرمی و حرکت بود.

با بسیجی‌ها مأنوس و صمیمی بود و به آنها عشق می‌ورزید. درون کنار آنها بر روی خاک می‌نشست، با آنها غذا می‌خورد، به درد دل آنها گوش می‌داد، آنها را راهنمایی می‌کرد و تا آنجا که از دستش برمی‌آمد مشکل آنان را حل و فصل می‌کرد و ارتباط و سرکشی از خانواده شهدا توسط وی زبانزد همگان بود.

نحوه شهادت
«عباس کریمی قهرودی» چهارمین فرمانده «لشکر پیاده – مکانیزه ۲۷ محمد رسول الله» درون روز ۲۳ اسفند ماه ۱۳۶۳ درون چهارمین روز عملیات «بدر» درون منطقه عملیاتی شرق رودخانه «دجله» بر اثر اصابت ترکش گلوله توپ به ناحیه پشت سرش شربت شهادت نوشید. پیکر غرق درون خون و گل حاج عباس کریمی زمانی به تهران منتقل شد که تنها چند روز از نخستین سالگرد شهادت فرمانده پیشین لشکر محمد رسول الله (ص) به این معنی «حاج محمد ابراهیم همت» می‌گذشت.

عباس را طبق وصیت خودش درون بهشت زهرا (س) تهران – قطعه ۲۴ درون جوار مزار شهید دکتر مصطفی چمران دفن کردند.

منبع:جهان نیوز

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *