کلاه‌برداری میلیارد دلاری رژیم صهیونیستی از محمدرضا پهلوی- اخبار رسانه ها – اخبار تسنیم

به گفته گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، درون میان پروژه‌های نظامی‌ که میان ایران و رژیم صهیونیستی درون دوران پهلوی بصورت مشترک درون جریان بود، پروژه شکوفه (پروژه گل) یکی از مهمترین آنها به شمار می‌آمد. این پروژه بیشتر ازبرای توسعه برد مفید نسخه تازه سلاح‌ها و موشک‌های ضد کشتی گابریل و بکارگیری آنها درون محدوده‌ی (۱۵۰ تا ۲۰۰ کیلومتر) متمرکز شده بود. درون همین راستا درون ۱۸ ژوئیه ۱۹۷۷ حسن طوفانیان معاون وزیر جنگ ایران، درون سفری که به فلسطین اشغالی داشت، به ملاقات موشه دایان، وزیر دفاع رژیم صهیونیستی رفت. درون این جلسه درمورد ذی‌نفع بودن ایران از توسعه پروژه شکوفه که درون آینده شامل زیردریایی حامل موشک هم می‌شد، بحث انجام شد و ایران نگرانی خود را از توسعه فناوری موشکی هند و پاکستان ابراز کرد. درون طی یکسال پس از این ملاقات، ایران مبلغ ۲۸۰ میلیون دلار حاصل از فروش نفت بود، به این پروژه اختصاص داد. ازبرای پشتیبانی از این پروژه، یک گروه از متخصصان ایرانی شروع به ساخت یک سری از تاسیسات مونتاژ موشک درون نزدیکی سیرجان که درون جنوب ایران قرار دارد کردند و یک آزمایش موشکی نیز درون نزدیکی رفسنجان دایر کردند.

پس از اینکه پیشرفت تجهیزات نظامی ارتش عراق به شاه ثابت و مشهود شد، رابطه دیگری میان ایران و رژیم صهیونیستی درون همکاری پروژهٔ شکوفه درون اواخر سال ۱۹۷۷ بوجود آمد و همکاری دو کشور درون تلاش ازبرای مونتاژ موشک‌های آمریکایی و با تجهیزات ساخته‌ شده توسط رژیم صهیونیستی که توانایی مجهز شدن به کلاهک هسته‌ای را دارا بودند، دیده می‌شد. ترکیبی از ناوبری موشک آمریکایی و تجهیزات راهبری و مورد با اهمیت آن‌که رژیم صهیونیستی مجاز به اشتراک‌گذاری آن تجهیزات با دیگر کشورها نبود.
اسرائیلی‌ها و ایرانی‌ها به صورت یکسان، ماهیت و اندازه‌ی این طرح را از ایالات متحده آمریکا مخفی نگه داشتند و به‌صورت راز این پروژه را درون میان خودشان نگه داشته بودند.

ملاقات ارتشبد حسن طوفانیان و ارتشبد بهرام آریانا از ستاد کل نیروهای دفاعی اسرائیل درون راستای پروژه شکوفه

درون سال ۱۹۷۷، رژیم صهیونیستی ۱ میلیارد دلار از ارزش تسلیحاتی خود را ازبرای معامله نفتی درون عملیات شکوفه استفاده کردن کرد. به صورت مشترک، ایران و اسراییل پروژه ساخت سلاح هسته‌ای با توانایی شلیک موشک سطح به سطح را شروع کردند و مایل بودن همانند همتایان آمریکایی خودشان شوند. به نظر می‌رسد اسراییلی‌ها که بخشی از آنها رابطه‌های مفسدانه‌ای را درون پیش گرفته بودند با سیاست‌مداران رده‌بالای ایرانی و رهبران نظامی ایرانی از طریق هیاتی که تشکیل داده بودند، تسلیحات نظامی ایران را غنی می‌کردند.

درون پروژه شکوفه، همکاری دو کشور درون تلاش ازبرای مونتاژ موشک طراحی شدهٔ آمریکایی و با تجهیزات ساخته‌شده توسط اسرائیل که توانایی مجهز شدن به کلاهک هسته‌ای را دارد دیده می‌شود. ترکیبی از ناوبری موشک آمریکایی و تجهیزات راهبری، و مورد با اهمیت آنکه اسرائیل مجاز به اشتراک‌گذاری آن تجهیزات با دیگر کشورها نبود. اسرائیلی‌ها و ایرانی‌ها به صورت یکسان، ماهیت و اندازه‌ی این طرح را از ایالات متحده آمریکا مخفی نگه داشتند و این پروژه را به صورت راز ادامه می‌دادند.

درون جریان فوریه ۱۹۷۹ که سلطنت محمدرضا پهلوی به‌واسطه انقلاب مردم ایران فروریخت، پروژه شکوفه نیز از میان رفت. همهٔ مهندسین اسراییلی و تمام کسانی که با این پروژه دفاعی همکاری می‌کردند به فلسطین اشغالی برگشتند و همهٔ نقشه‌ها و نمودارهای مربوط به این پروژه که درون رابطه با ساخت سلاح بود را از یک مسیر محافظت شده دیپلماتیک خارج کردند.

کلاه‌برداری رژیم صهیونیستی از پهلوی
بر اساس اسناد تراز اولی که درون دهه‌های پس منتشر شدن یافت، پروژه شکوفه یک کلاه‌برداری بزرگ رژیم صهیونیستی از ایران بوده‌هست.

سه دهه پس از سرنگونی حکومت پهلوی و تعطیلی پروژه، کتابی از سوی رونن برگمن تحلیلگر اسراییلی برجسته و نویسنده ارشد امور امنیتی درون روزنامه یدیعوت اخرونوت با عنوان «جنگ پنهان اسرائیل درون ایران» منتشر شد که درون آن با یک مقام بسیار عالی‌رتبه درون وزارت دفاع رژیم صهیونیستی که درون جریان این پروژه فعالیت داشته‌ هست مصاحبه انجام داد. وی درون این مصاحبه چگونگی کلاهبرداری رژیم صهیونیستی از مقامات وقت ایران را افشا کرد.

درون حالیکه مقامات وقت ایران از این پروژه و به تصور خود پیشبرد آن حتی دور از چشم آمریکا خرسند بودند، رژیم صهیونیستی به دقت آنان را جهت تأمین منافع خود فریب داده بود. بر اساس نقشه رژیم صهیونیستی، ایران درون جریان این پروژه بر خلاف تصور مقامات عالی ایران تنها به تکنولوژی از رده خارج دست می یافت ولی رژیم صهیونیستی خود از سرمایه یک میلیارد دلاری ایران ازبرای ساخت نسل تازه تسلیحات اختصاصی ازبرای خود استفاده کردن می‌کرد. یاکوف شاپیرو (Yaakov Shapiro) افسر ارشد اسراییلی درون وزارت دفاع رژیم صهیونیستی مسئول مذاکره و تماس با مقامات ایران درون این پروژه بود هست دهه‌ها پس گفت:
مقامات ایرانی با ما مثل شاهان رفتار می‌کردند. ازبرای ما آنان سنگ ترازو بودند. بدون رابطه با ایران ما پول کافی ازبرای توسعه تسلیحاتی را که الان درون بالاترین رده تسلیحات اسراییل هستند نداشتیم.

منبع:دانشجو

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *