چمران: خاستگاه انقلاب عدالت هست- اخبار رسانه ها – اخبار تسنیم

به گفته گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، مهدی چمران عضو شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب درون مصاحبه با مهر، ضمن اشاره به سالگرد انقلاب اسلامی گفت: انقلاب اسلامی، انقلابی با محتوا و ایدئولوژی و فکر مذهبی بود که با انقلاب‌های دیگر دنیا کاملاً تفاوت داشت. انقلاب‌های دیگر دنیا تنها کودتایی بود که توسط نظامیان یا عده‌ای از مخالفان انجام می‌گرفت. درون اصل انقلاب اسلامی یک حرکت درونی از درون کل مردم هست که تمام جامعه را درون بر می‌گیرد.

وی افزود: ما درون دنیا چند انقلاب بیشتر نداشته‌ایم مثل انقلاب کبیر فرانسه و یا انقلاب اکتبر روسیه و انقلاب‌های چین، ویتنام. انقلاب اسلامی انقلابی ایدئولوژیک بود. علاوه بر آنکه ظاهر سیاسی و حکومتی داشت و کسانی که پیش از انقلاب درون آن حاکم بودند، دستگیر و زندانی شدند و گروه دیگر با پایه مکتبی و انقلابی که زیربنای اصلی انقلاب اسلامی بود، روی کار آمدند.

رئیس سابق شورای شهر تهران ادامه داد: انقلاب اسلامی درون طول این چهل سال با اتکا به اعتقادات مکتبی مردم، دوام آورده هست. این مشکلات درصورتیکه ازبرای کشور دیگری پیش بیاید، آنها سقوط می‌کنند. مردم با تمام مشکلات پای انقلاب‌شان ایستادگی کردند. البته نقش رهبری درون این پیروزی‌ها قابل‌توجه هست. چه حضرت امام (ره) و چه رهبر معظم انقلاب. اینان یک مرجع تقلید بزرگ هستند. با اهمیت‌ترین عامل پیروزی علاوه بر ایدئولوژی، رهبری هست. البته همه انقلاب‌ها از رهبری برخوردار بوده‌اند ولی رهبری امام خمینی(ره) به شکل مکتبی و مذهبی و ایدئولوژیک بود. رهبری امام الهی بوده هست و رهبر معظم انقلاب آن مسیر را ادامه می‌دهند.

چمران افزود: درون بعضی کشورها شرایط لغزانی حاکم هست، همانند ونزوئلا. البته همین شرایطی که درون کشور ونزوئلا هست درون فتنه سال ۸۸ درون ایران شاهد آن بوده‌ایم. درون ایران به‌رغم جنگ تحمیلی و فتنه‌های بسیاری که علیه ما انجام می‌دادند، مردم ایستادگی کردند و از انقلاب عقب نکشیدند. امروز رسیدن انقلاب اسلامی ما به ۴۰ سالگی نشان از آن هست که این انقلاب دارای ریشه‌های عمیق فکری هست.

وی همچنین ضمن اشاره به فراز و نشیب‌های انقلاب اسلامی درون ۴۰ سال گذشته، اظهار داشت: امروز دشمنان هرسال درون آستانه سالگرد انقلاب اسلامی می‌گویند که دیگر آخرین سال جشن انقلاب مردم ایران هست. رئیس‌جمهور آمریکا گفت که ایران ۴۰ سالگی خود را نخواهد دید. البته این بسیار ساده‌لوحانه هست چون نباید انقلاب اسلامی ایران را با انقلاب‌های دیگر مقایسه کرد. ما درون وقت‌های مختلف، فراز و نشیب‌های مختلفی داشتیم که با اهمیت‌ترین آن‌ها مشکلات داخلی هست. امروز بعضی مشکلات داخلی افزون بر فشارهای خارجی شده هست. عده‌ای که بر دوش ایدئولوژی انقلاب اسلامی، رشد کرده‌اند و پیش‌آمده‌اند امروز معتقدند که این ایدئولوژی و تفکر باید کنار گذاشته شود و به‌ دور از تفکرات توحیدی، حکومتی سکولار و فارغ از مکتب و مذهب ایجاد کنیم.

چمران خاطرنشان کرد: حال امروز عده‌ای به ما ایراد می‌گیرند که ساخت موشک و هواپیما سبب حفظ انقلاب اسلامی نمی‌شود که البته یکی از بزرگان نیز درون گذشته این موضوع را مطرح کرده بود که ژاپن پس از جنگ جهانی اجازه ساخت سلاح نظامی نداشت و بودجه نظامی‌اش را صرف آبادانی کرد، ولی این غلط هست چون امروز بودجه نظامی ژاپن حتی درون بعضی موارد، چند برابر کشور ماست.

عضو شورای مرکزی جبهه نیروهای مردمی انقلاب گفت: بعضی دیگر نیز می‌گویند که شوروی هم‌زمانی که سقوط کرد، موشک قاره‌پیما داشت و بسیار درون حوزه نظامی پیشرفت کرده بود و شما هم به اقتدارتان درون خاورمیانه نبالید. جواب ما به این‌شکل اظهارنظرها این هست که درست هست که مردم باید پشتیبان انقلاب باشند و تمام سلاح‌هایی که ساخته‌ایم و پیشرفت‌هایی که داریم هیچ‌کدام به درد داخل کشور نمی‌خورد ولی شوروی هم درصورتیکه سقوط کرد علتش آن بود که ایدئولوژی بخصوصی نداشت و خاستگاه آن از یک فلسفه الهی نبود. ایدئولوژی شوروی ساخته دست بشر بود و تاریخ انقضای آن به سر آمده هست. همین موضوع فرق با اهمیت انقلاب اسلامی با انقلاب‌های دیگر درون جهان هست. ما عمق اعتقادیمان بیش از هزارسال هست و درون طول تاریخ هم نشان داده شده که این ایدئولوژی فکری و مکتبی وطن دوستی و وطن پرستی ما را صد چندان کرده هست.

وی افزود: ما درون زمانی که ازبرای کشورمان می‌جنگیدیم هم بر مبنای همین ایدئولوژی الهی‌مان، عاشق شهادت درون مسیر اسلام ازبرای وطن بودیم. انقلاب اسلامی ایران خاستگاه مردمی دارد و مردم خودشان انقلاب اسلامی را حفظ کرده و می‌کنند. خیلی‌ها می‌خواستند درون انقلاب تغییر ایجاد کنند و مردم مقابل آن ایستادند. امروز مردم خودشان مقابل انحرافات می‌ایستند و تا زمانی که مردم این چنین باشند هیچ دشمنی نمی‌تواند با تهدیدات درون عزم ما تغییر ایجاد کند.

عضو شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب همچنین با اشاره به سالگرد ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی درعین وجود مشکلات اقتصادی درون میان مردم، خاطرنشان کرد: مردم امروز دو نوع انتظار دارند، انتظار اول آن‌ها از کل نظام و انقلاب هست که می‌خواهند این حرکت عظیم به پیش برود و درعین‌حال بتواند اقتدار و صلابت خود را درون میان ملت‌های جهان تشدید و حفظ کند. حال این فارغ از آن هست که یک کشور پاسپورت کسی را می‌گیرد و یا فلان کشور خبرنگاری را دستگیر می‌کند که این‌ها همه نشان‌دهنده عمق دشمنی و کوته فکری مخالفان ما را می‌رساند چون که به این دستاویزها متمسک می‌شوند ولی نمی‌دانند که این به ضرر آنهاست.

چمران درون آخر گفت: انتظار دیگر مردم از مسئولین نیز این هست که یک رفاه نسبی و حداقلی ازبرای آنها ایجاد کنند و درون اصل خاستگاه انقلاب، عدالت اجتماعی، توزیع متعادل ثروت هست نه اینکه عده‌ای به خاطر وابستگی به دستگاه‌های دولتی و یا شخصیت‌های دولتی و نظام آنچه را که می‌خواهند پیش ببرند و سودهای کلان به جیب بزنند و مردم عادی به‌خصوص قشر ضعیف و کارگر درون شرایط بد اقتصادی زندگی کنند. این انتظار مردم کاملاً بجاست و مسئولین درصورتیکه امروز عزت مردم را حفظ نکنند مردم با آن‌ها برخورد انقلابی خواهند کرد.

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *