پژوهش‌ها درمورد شیوع یک تومور مغزی خاص درون ایران- اخبار رسانه ها – اخبار تسنیم

به گفته گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، محمود رضا حاجی‌قاسم درون گفت‌وگو با ایسنا،با بیان این که مرکز بررسی ها ضایعات مغزی و نخاعی بخشی از پژوهشکده علوم اعصاب یا بازتوانی عصبی هست، گفت: پژوهشکده علوم اعصاب دارای ۵ مرکز تحقیقاتی هست. این مراکز تحقیقاتی عبارتند از: مرکز بررسی ها ضایعات مغزی و نخاعی، مرکز بررسی ها ام‌اس، مرکز بررسی ها بیماری‌های مغز و اعصاب، الکتروفیزیولوژی و مرکز بررسی ها پزشکی ورزشی. به قصد تداخل نداشتن فعالیت‌های این مراکز با یکدیگر، ما عمدتاً فعالیت‌های مربوط به ضایعات نخاعی را بر عهده داریم.

وی افزود: درون بیماری‌های مغزی تمرکز ما بر روی تومورهای مغزی هست و درون این راستا، فعالیت‌هایی را به صورت مشترک با سایر مراکز انجام می‌دهیم. مثل پژوهش‌های مرتبط با اپی‌لپسی وهم‌چنین پژوهش‌هایی درون زمینه تومورها. اپی‌لپسی به بیماری می‌گویند که فرد مبتلا دارای تشنج‌های خودبه‌خودی و تکرارشونده‌ای هست که احتیاج به کنترل دارد. درون مرکز بررسی ها ضایعات مغزی نخاعی حدود ۹ سال هست روی این موضوع کار تحقیقاتی انجام می‌دهیم.

حاجی قاسم با بیان این که این بررسی ها بر روی بیمارانی انجام گرفته که پاسخی به داروی ضدتشنج ندارند ،گفت: طی سال‌های گذشته ما درون این زمینه مطالعاتی بر روی حیوانات داشتیم و حیوانات تشنجی را تحقیق کردیم. با استفاده کردن از نتایجی که به دست آوردیم داروی جدیدی به نام بومتاناید را مؤثر یافتیم. این دارو قبلاً درون بیماری‌های دیگر استفاده کردن می‌شد ولی بنابر مشاهدات ما اثر این دارو بر یافته‌های ما بسیار قوی هست؛ بر همین اساس نخستین مقاله منتج از فعالیت‌های ما درون زمینه تأثیر بومتاناید بر اپی‌لپسی حدود سال ۲۰۱۳ منتشر شد که بنابر آن، تیم تحقیقاتی مرکز بررسی ها ضایعات نخاعی و مغزی درون دنیا به عنوان تیم هدایت‌کننده تحقیقاتی اپی‌لپسی شناخته شد. این مقاله درون مجله Epilepsia به چاپ رسید.

وی درمورد مسیر این پژوهش گفت: طی این پژوهش، سه بیمار که هر سه کاندیدای عمل جراحی بودند تحقیق شدند. از میان افرادی که کاندیدای انجام عمل جراحی بودند سه نفر را انتخاب کردیم. دو نفر از این سه نفر خیلی خوب به درمان جواب دادند و تشنج نفر سوم به طور کلی قطع شد. ما هم‌چنان پیگیر فردی که تشنج وی قطع شد هستیم و وی را رصد می‌کنیم. وی اکنون تشنج نمی‌کند و حداقل داروها را مصرف می‌کند.

معاون پژوهشی مرکز بررسی ها ضایعات مغزی و نخاعی افزود: این طرح پژوهشی گسترده‌تر شد و آن را وارد فاز یک کلینیکی کردیم که اصطلاحاً به آن (RCT) گفته می‌شود. این دفعه ۳۰ بیمار درون بیمارستان امام خمینی با همکاری قسمت نورولوژی پذیرش شدند. از این ۳۰ نفر، ۷۰ درصد بیماران به داروها جواب دادند. این افراد نسبت به مطالعات قبل، تعداد تشنج‌های بیشتری داشتند و به طور میانگین میان ۹ تا ۱۰ تشنج درون ماه را تجربه می‌کردند البته درون این تحقیق، بیماری حضور داشت که دارای ۹۵ تشنج درون ماه بود. این افراد وارد دوره درمان شدند و سختی زیادی هم متحمل شدیم چون دارو درون ایران وجود ندارد و با کمک یک سری از دوستان درون حوزه دارو، داروی بومتاناید وارد شد. از میان این ۳۰ نفر، تشنج‌های ۱۲ نفر به طور کلی قطع شد.

حاجی‌قاسم با بیان این که عمل جراحی یکی دیگر از مسیر‌های بهبود بیماران مبتلا به اپی‌لپسی هست گفت: طی عمل جراحی، قسمتی از مغز که کانون تشنج هست برداشته می‌شود. برداشتن منطقه مذکور هم موجب ایجاد بعضی آسیب‌ها می‌شود و هم این که خرج‌های سنگینی دارد چون دارای تست‌هایی خاص و مرتبط با تشخیص نیمکره غالب فرد هست. علاوه بر گران بودن تست‌ها، عمل جراحی هم ریسک بالایی دارد. تعدادی از بیماران پس از عمل جراحی هم همچنان تشنج می‌کنند، ولی معمولاً این جراحی سبب می‌شود بیماران جواب‌دهی خوبی به داروها پیدا کنند.

وی ادامه داد: این عمل جراحی، حدود شش یا هفت سال قبل، با توجه به محاسبات ما حدود ۱۰۰ میلیون تومان خرج داشت، که قطعاً الان بیشتر هست. قسمت بزرگی از بیماران اپی‌لپسی دچار آسیب به جمجمه هستند. تعداد زیادی از نیروهای ایران درون دوران جنگ که دچار موج انفجار شدند و آسیب به سر دارند از جمله مواردی هستند که اپی‌لپسی دارند و به درمان جواب نمی‌دهند.

حداقل ۳۰۰ هزار بیمار مبتلا به اپی‌لپسی درون ایران وجود دارد

وی درون جواب به سوالی درمورد تعداد بیماران مبتلا به اپی‌لپسی درون ایران گفت: متأسفانه ما سیستم رجیستری بیماران اپی‌لپسی را درون ایران نداریم و مسیر‌اندازی این سیستم رجیستری از جمله اولویت‌های ما هست، ولی ازبرای ایجاد این سیستم خواهان حمایت دولت و وزارت بهداشت هستیم. با توجه به ضریب جهانی این بیماری، طبق آخرین محاسبات ما حداقل میان ۳۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار بیمار مبتلا به اپی‌لپسی درون ایران وجود دارد که جمعیت قابل‌توجه‌ای هست.

حاجی‌قاسم درمورد دلیل ایجاد اپی‌لپسی و افزایش این بیماری درون ایران گفت: معمولاً کسانی که دچار آسیب شدید به سر می‌شوند پس از شش ماه نخستین تشنج را تجربه می‌کنند و معمولاً این تشنج‌ها به سمت صرعی شدن می‌رود و به اپی‌لپسی تبدیل می‌شود. این صرع از انواعی هست که جواب ضعیفی به درمان می‌دهد. از آن جایی که حوادث جاده‌ای درون ایران ضربات به سر را افزایش داده، احتمالاً میزان شیوع اپی‌لپسی درون ایران افزایش یافته هست.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران با اشاره به انجام مطالعات نقشه‌برداری مغزی روی بیماران مبتلا به اپی‌لپسی گفت: نتایج مطالعات حوزه نقشه‌برداری مغز و وضعیت شناختی بیماران اپی‌لپسی قبل و پس از درمان و نتایج مرتبط با جواب‌دهی به داروی بومتاناید درون مجلات معتبر منتشر شده هست. اکنون درون تلاش هستیم که جمعیت مورد مطالعه درون حوزه اپی‌لپسی را گسترده‌تر کنیم و بیماران درون سطح ملی تحقیق شوند؛ البته مشکلات عدیده‌ای مانند کمبود منبع ها مالی و نبود دارو درون این زمینه وجود دارد. درون زمینه نبود دارو وزارت بهداشت باید با ما همکاری کند تا داروی بومتاناید وارد شود. نتایج این پژوهش‌ها می‌تواند سبب شود که این دارو جزو فارماکوپه (داروهای موجود درون بازار) ایران شود و بیماران از آن استفاده کردن کنند و هم‌چنین متخصصان مغز و اعصاب درون نسخ خود بتوانند این دارو را تجویز کنند.

افزایش شیوع گلیوبلاستوما درون ایران

وی درمورد فعالیت‌های مرکز بررسی ها ضایعات مغزی نخاعی درون زمینه تومورهای مغزی گفت: مطالعاتی که ما به کمک جراحان مغز و اعصاب انجام دادیم نشان می‌دهد میزان بروز بیماری گلیوبلاستوما (نوعی تومور مغزی) درون ایران درون حال افزایش هست و موارد زیادی به قسمت مغز و اعصاب دانشگاه علوم‌پزشکی ازبرای این بیماری مراجعه می‌کنند. این بیماری معمولاً درمان ندارد و از وقت تشخیص تا فوت بیمار حدود یک سال و نیم تا دو سال طول می‌کشد، حیات کوتاه‌مدت وقت بیماران مبتلا نشان می‌دهد این بیماری بسیار کشنده هست، گلیوبلاستوما ممکن هست با یک سردرد ساده شروع شود. علائم این بیماری با توجه به محل قرارگیری تومور متفاوت هست ولی ثابت‌ترین علامن آن سردرد هست؛ سردردی که معمولاً به دارو جواب نمی‌دهد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: یکی از فعالیت‌های ما ازبرای تحقیق گلیوبلاستوما، ژن درمانی هست. طی پژوهش‌هایی که ما درون ژن‌درمانی انجام دادیم، یک ساختار نوترکیب ایجاد شد که این ساختار حاوی دو ژن کشنده هست. پس از این که این ساختار به سلول‌های سرطانی منتقل می‌شود، باید با یک دارو فعال شود. این فعال شدن سبب انهدام سلول‌های سرطانی می شود. این مطالعه درون سطح سلول انجام گرفته و نتایج خوبی داشته که درون مجلات ارائه شده هست.

وی با بیان این که این مطالعه اکنون درون فاز حیوانی هست گفت: درون تلاشیم تا مدل حیوانی این تومور را درست کنیم و این ساختار را به حیوان منتقل کنیم و پس درصورتیکه جواب مناسبی دریافت کردیم، با رعایت مقررات مربوط به ساخت این ساختار ازبرای انسان به تحقیق تأثیر این ساختار بر مدل انسانی می‌پردازیم.

حاجی قاسم یکی از عوامل بروز گلیوبلاستوما را استرس برشمرد و افزود: یکی از بزرگترین مشکلاتی که درون سطح جامعه داریم استرس هست. استرس سبب می‌شود فرآیندهای اکسیداتیو درون سطح سلول افزایش پیدا کند. زمانی فرد به صورت طولانی مدت وقت دچار استرس باشد قطعاً آسیب می‌بیند. این آسیب را می‌توانید تحت عنوان اغلب بیماری‌هایی که درون جامعه وجود دارد، ببینید. این بیماری‌ها می‌تواند شامل سرطان‌ها، افسردگی، ام اس و دیگر بیماری‌ها باشد. به همین دلیل هست که اغلب گفته می‌شود جامعه‌ای سالم هست که یک جامعه شاد باشد، بنابراین هرقدر استرس‌ها را از سطح جامعه دور کنیم به سلامت کمک می‌شود. درون جوامعی که شاد هستند بروز و ظهور بیماری‌های مذکور کم هست.

معاون پژوهشی مرکز بررسی ها ضایعات مغزی و نخاعی درون آخر تصریح کرد: قبل از انقلاب، ایران درون منطقه میزان بروز کم ام‌اس قرار داشت مطالعاتی که طی چهار- پنج سال گذشته انجام شده نشان می‌دهد میزان بروز این بیماری درون ایران بسیار بالا رفته هست و ما درون نقشه پراکندگی جغرافیایی این بیماری از low risk به medium risk رفته‌ایم. این موضوع دلایل بسیاری دارد ولی یکی از عوامل بسیار با اهمیت آن استرس هست. عوامل دیگری مانند تغذیه، عوامل اقتصادی و عوامل محیطی مانند پراکندگی سیگنال‌ها و نویزها هم تاثیرگذار هست. زمانی این عوامل محیطی بر بستر ژنتیکی قرار می‌گیرند، ام‌اس بروز و ظهور پیدا می‌کند.

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *