همه اعمالی که باید درون ماه رجب انجام دهید- اخبار رسانه ها – اخبار تسنیم

به گفته گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، صدای ماه رجب، آغازگر پرفضیلت‌ترین سه ماه سال (رجب، شعبان و رمضان)، ماهی که به نام امیرالمومنین علی(ع) نامگذاری شده، به گوش می‌رسد. ماهی که به تعبیر علما و بزرگان دورخیز و مقدمه‌ای هست ازبرای ورود به ماه‌مهمانی خدا. به تعبیر مقام معظم رهبری، ماه رجب بهترین فرصت ذخیره‌سازی معنویت ازبرای سراسر زندگی هست.

درون روایات، زیارت امام حسین(ع) درون روز اول ماه رجب موجب آمرزش گناهان معرفی شده هست. (کسی که توانایی و امکان زیارت مرقد شریف حضرت را ندارد؛ هر جایی که هست دست بر سینه بگذارد و سه مرتیه بگوید: صلی الله علیک یا اباعبدالله. تا انشاء الله درون زمره زائران حضرتش قرار گیرد.)

ارزش روزه و استغفار درون ماه رجب

علما و بزرگان، رجب را فرصتی ازبرای دعا، توسل و استغفار معرفی می‌کنند. درون کتب روایی و ادعیه معتبر نیز اذکاری بر این امر توصیه شده هست. چنانچه درون بیانی صد مرتبه استغفار با ذکر «أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الَّذِى لا إِلَهَ إِلا هُوَ وَحْدَهُ لا شَرِیکَ لَهُ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ»، هزار مرتبه «لا إِلَهَ إِلا اللهُ»و «أَسْتَغْفِرُ اللهَ ذَا الْجَلالِ وَ الْإِکْرَامِ مِنْ جَمِیعِ الذُّنُوبِ وَ الْآثَامِ» درون کل ماه رجب و نیز ۷۰ مرتبه «أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ» درون صبح و شب تأکید شده. همچنین سیدبن‌طاووس درون اقبال به نقل از پیامبراکرم (ص) فضیلت بسیار زیادی ازبرای خواندن سوره توحید درون این ماه بیان کرده‌اند.

از اعمال دیگری که ازبرای درون این ماه فضیلت بسیاری برشمرده شده، روزه گرفتن هست، چنانچه به تعبیر روایات روزه یک روز از ماه رجب، موجب خشنودی خداوند و بسته شدن درهای جهنم می‌شود.

اعمال شب اول رجب

استادمحمد تقی فیاض‌قسمت به نقل از میرزاجوادآقاتبریزی با تأکید به احیای شب اول ماه رجب می‌گویند:« شب اول ماه رجب خداوند ملکی را درون عرش به اسم داعی قرار داده که هر شب تا صبح درون سرتاسر این ماه ندا می‌دهد: خوشا به حال کسانی که به ذکر الهی مشغولند. خوشا به حال کسانی که با میل و رغبت تمام رو به سوی درگاه خدا آرند و خداوند می‌فرماید: من همنشین کسی هستم که با من همنشین باشد و مطیع کسی هستم که فرمان مرا ببرد و آمرزنده‌ام کس را که از من طلب آمرزش کند. ماه رجب ماه من، بنده هم بنده من و رحمت هم از آن من هست. هرکس مرا درون این ماه بخواند جواب مثبت دهم و هرکس از من چیزی بخواهد به وی عطا کنم و هرکس از من هدایت جوید هدایتش کنم و من این ماه را وسیله ارتباط میان خود و بندگانم قرار داده‌ام پس هرکس به آن چنگ زند به من می‌رسد

بهترین عمل ازبرای ورود به ماه رجب

فیاض‌قسمت درون ادامه ازبرای ورود به ماه‌رجب غسل توبه و خواندن نماز توبه را توصیه کردند. بدین‌صورت که؛ ابتدا غسل(به نیت توبه و شب اول ماه رجب) کنید، پس وضو بگیرید ، دو نماز دو رکعتی مثل نماز صبح بخوانید و درهر رکعت پس از حمد سه دفعه سوره توحید، یک دفعه سوره فلق و یک دفعه سوره ناس را بخوانید. پس از نماز ۷۰ مرتبه استغفار کنید. سپس بگویید: «لا حَولَ وَ لا قُوَّهَ إلّا بِالله العَلِیِّ العَظیمِ» درون انتها بگویید: «یا عَزیزُ یا غَفّارُ إغفِر لِی ذُنُوبِی وَ ذُنُوبَ جَمیعِ المؤمِنینَ وَ المُؤمِناتِ فَإنَّهُ لا یَغفِرُ الذُّنوبَ إلّا أنتَ» ان شاء الله که با طهارت و آمرزیده شدن گناهان وارد این ماه خیر و برکت شوید.

از اعمال دیگر توصیه شده ازبرای این شب، زیارت امام حسین (ع) و نیز دو رکعت نماز پس از نمار عشاء بدین صورت که: درون رکعت اول حمد و ألم نشرح یک مرتبه و توحید سه مرتبه، درون رکعت دوم حمد و ألم نشرح و توحید و معوذتین هرکدام یک مرتبه خوانده شود. پس از سلام، سى مرتبه لا إِلَهَ إِلا اللهُ گفته و سى مرتبه صلوات بفرستد تا حق تعالى گناهان وی را بیامرزد.

اعمال روز اول رجب

روزه، غسل و زیارت امام حسین (ع):چنانچه درون روایات، زیارت امام حسین(ع) درون روز اول ماه رجب موجب آمرزش گناهان معرفی شده هست. (کسی که توانایی و امکان زیارت مرقد شریف حضرت را ندارد؛ هر جایی که هست دست بر سینه بگذارد و سه مرتیه بگوید: صلی الله علیک یا اباعبدالله. تا انشاء الله درون زمره زائران حضرتش قرار گیرد.)

شرط عمل ام‌داوود روزه ی سه روز ۱۳ و ۱۴ و ۱۵ ماه رجب و اعمالی که ازبرای روز ۱۵ رجب هست که درون مفاتیح آمده. کسانی که توانایی گرفتن روزه را ندارند می توانند از تسبیحات جایگزین روزه درون ماه رجب بهره برده و آن‌ها را به نیت روزه بگویند و اعمال روز ۱۵ را انجام دهند. این تسبیحات عبارت هست از گفتن روزی صد مرتبه ذکر«سُبْحَانَ الْإِلَهِ الْجَلِیلِ سُبْحَانَ مَنْ لا یَنْبَغِی التَّسْبِیحُ إِلا لَهُ سُبْحَانَ الْأَعَزِّ الْأَکْرَمِ سُبْحَانَ مَنْ لَبِسَ الْعِزَّ وَ هُوَ لَهُ أَهْلٌ»

لیلةالرغائب؛ شب اعطای کثیر

نخستین شب جمعه ماه رجب را لیلةالرغائب می‌نامند. درون این شب ملائک بر زمین نزول می‌کنند. لیله الرغائب، شب اعطای کثیر هست. به تعبیری درون این شب بی‌حساب و کتاب درهای رحمت خداوند بر روی بندگان باز می شود. حجت الاسلام والمسلمین سید احمد حسینی خطیب و کارشناس امور دینی درون مصاحبه با رسانه ها، شب لیلة الرغایب را از جمله ایامی معرفی می‌کنند که امروزه به غلط شب آرزو ها نامگذاری شده هست. درصورتی که این شب زمانی هست که درون آن بخشش و عطاهای زیادی درون آن رقم خورده چنانچه به تعبیر روایات با خواندن نماز مخصوص این شب، افراد مورد عنایت خاص خداوند قرار خواهند گرفت.

وی با توصیه به خواندن نماز لیلة الرغایب می گوید: «این نماز ۱۲ رکعت هست که میان نماز مغرب و عشا خواندهمی‌شود.هر دو رکعت به یک سلام ختم می‌شود و درون هر رکعت یک مرتبه سوره حمد، سه مرتبه سوره قدر، دوازده مرتبه سوره توحید خوانده شود. چون دوازده رکعت به اتمام رسید، هفتاد دفعه ذکر «اللهم صل علی محمد النبی الامی و علی آله» گفته شود. پس از آن درون سجده هفتاد دفعه ذکر «سبوحٌ قدوسٌ رب الملائکة والروح» گفته شود. پس از سر برداشتن از سجده، هفتاد دفعه ذکر «رب اغفر وارحم و تجاوز عما تعلم انک انت العلی الاعظم» گفته شود. دوباره به سجده رفته و هفتاد مرتبه ذکر «سبوح قدوس رب الملائکة والروح» گفته شود. درون اینجا می‌توان حاجت خود را از خدای متعال درخواست نمود. ان شاء الله به استجابت می‌رسد.

ایام البیض؛ روزهای ۱۳ و ۱۴ و ۱۵

این سه روز ایام اعتکاف هست که روزه آن ها بسیار تأکید شده. و ازبرای روز ۱۵ که روز آخر اعتکاف می‌باشد، عملی به نام «ام داوود» که فضیلت بسیار زیادی دارد، بیان شده هست. عمل امّ داوود را همه می‌توانند انجام دهند و لازم نیست معتکف باشند.شرط این عمل روزه ی سه روز ۱۳ و ۱۴ و ۱۵ ماه رجب و اعمالی که ازبرای روز ۱۵ رجب هست که درون مفاتیح آمده. کسانی که توانایی گرفتن روزه را ندارند می توانند از تسبیحات جایگزین روزه درون ماه رجب بهره برده و آن‌ها را به نیت روزه بگویند و اعمال روز ۱۵ را انجام دهند. این تسبیحات عبارت هست از گفتن روزی صد مرتبه ذکر«سُبْحَانَ الْإِلَهِ الْجَلِیلِ سُبْحَانَ مَنْ لا یَنْبَغِی التَّسْبِیحُ إِلا لَهُ سُبْحَانَ الْأَعَزِّ الْأَکْرَمِ سُبْحَانَ مَنْ لَبِسَ الْعِزَّ وَ هُوَ لَهُ أَهْلٌ»

روز مبعث

روز بیست‌و‌هفتم ماه رجب، یکی از بزرگ‌ترین اعیاد اسلامی بوده به‌طوری که درون این روز رسول خدا(ص) به پیامبری مبعوث و وحی بر آن حضرت نازل شد. مبعث یکی از چهار روزى هست که درون طول سال براى روزه گرفتن امتیاز ویژه و ثوابى برابر با روزه ی هفتاد سال دارد.بنابراین کسانی که توانایی روزه‌گرفتن را دارند می توانند از این عمل بهره ببرند.
به امید آنکه انشاء الله درون پرتو این ماه پر خیر و برکت آمادگی لازم ازبرای ورود به ماه مبارک رمضان را کسب کنیم.

منبع:تبیان

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *