نقشه آمریکا ازبرای تسلط بر شاهراه‌های یمن پیش از عنوان «معامله قرن»- اخبار رسانه ها – اخبار تسنیم

به گفته گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، رایزنی‌های سیاسی درون یمن به قصد آخر دادن به بحران این کشور که درون واقع نشأت گرفته از روحیه تجاوزگری سعودی و متحدانش هست، همچنان ادامه دارد.

درون همین راستا، «مارتین گریفیتس» فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به گفتگوهای خود با سمت‌های مختلف درون عرصه سیاسی و میدانی یمن ادامه می‌دهد.

درون همین ارتباط، «عبدالملک الحوثی» رهبر جنبش انصارالله یمن با «مارتین گریفیتس» فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل به یمن ملاقات و درون خصوص اجرای توافق الحدیده و توافق تبادل اسرا رایزنی کرد. دو سمت درون خصوص آخرین تحولات مربوط به توافقنامه سوئد و توافقنامه آتش بس درون الحدیده و مانع تراشی‌های سمت مقابل درون زمینه اجرای این توافقنامه بحث و تبادل نظر کردند. آنها همچنین درون خصوص اوضاع انسانی و وخیم شدن شرایط انسانی درون یمن درون پی اقدامات عربستان و امارات درون سایه حمایت آمریکا و انگلیس رایزنی کردند.

بر همین اساس با «عبدالله سلام الحکیمی» عضو ارشد وزارت خارجه یمن و وزیر پیشین گفتگوهای ملی این کشور مصاحبه کردیم که شرح آن از نظر می‌گذرد.

*اهمیت گفتگوی تلفنی نماینده دبیرکل سازمان ملل درون یمن با عبدالملک الحوثی رهبر انصارالله یمن و تأثیر آن بر بحران یمن چیست؟

تماس تلفنی از سوی مارتین گریفیتس نماینده سازمان ملل درون یمن با عبدالملک الحوثی بارها برقرار شده هست ولی ما جز بیانیه‌های عمومی صادر شده چیزی از آن نمی‌دانیم. از سوی دیگر این تماس‌ها تأثیری بر امنیت یمن و حل سیاسی بحران ندارد.

گریفیتس به یمن می‌آید و می‌رود و اتفاق جدیدی رخ نمی‌دهد. تا زمانی که مذاکرات ازبرای نزدیک کردن سمت مشروع و غیر مشروع باشد، نمی‌توانیم توقع داشته باشیم که چیز جدیدی هم حادث شود.

از سوی دیگر ۵ قدرت عضو دائم درون سازمان ملل که بر تصمیم‌های آن حاکم هستند، اجماعا درون تلاش ازبرای این نزدیک کردن عقیم هستند و بدین صورت به پول‌های سعودی‌ها و متحدان آن درون خلیج فارس طمع کرده اند. به همین دلیل نیز اینگونه گفتگوها دستاورد مهمی را حاصل نمی‌کند؛ مگر اینکه تحولات نظامی و میدانی مهمی رخ دهد که جامعه جهانی را مجبور کند تا روش نزدیک کردن خود ازبرای دستیابی به راهکار سیاسی حل بحران یمن را تغییر دهد.

*مسیر اجرای توافق الحدیده یمن و نقض آن توسط رژیم سعودی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

تا این لحظه بیش از ۶ ماه از امضای این توافق نامه گذشته هست و اقداماتی عملی طبق متن آن ازبرای اجرای این توافق نامه شروع شده هست ولی مشکل اینجاست که کادرهای سازمان ملل مشغول گیم امضای توافق نامه‌ها هستند و پس از آن به ائتلاف متجاوزان و مزدورانشان توصیه می‌کنند که موانعی را درون مسیر اجرای این توافقات ایجاد کنند و از این طریق یمنی‌ها از خواسته‌های خود عقب نشینی نمایند.

مشکل موجود ازبرای اجرای توافق نامه استکهلم، اصرار سمت متجاوز و مزدورانش ازبرای تخلیه شهر و بندر الحدیده و قسمت‌های زیادی از استان الحدیده از وجود نیروهای ارتش، امنیتی، کمیته‌های مردمی، مقامات محلی و کادرهای مدیریتی بنادر سه گانه الحدیده، الصلیف و رأس عبسی هست تا بدین صورت نیروهای مزدور ائتلاف متجاوز سعودی همه چیز را درون اختیار گیرند. این درون حالی هست که این موضوعات اصلاً درون توافق نامه ذکر نشده هست.

*درون ماه‌های گذشته آمریکا درخواست آخر هجوم سعودی به یمن را مطرح کرد ولی کار عملی ازبرای آخر این تجاوز صورت نداد. منافع واشنگتن از تداوم این تجاوز چیست؟

آمریکا درصدد هست تا به صورت کامل بر یمن سلطه سیاسی، امنیتی و نظامی داشته باشد و مجدداً ساختار یمن را طبق خواست خود و به عنوان مزدوری ازبرای خودش و رژیم صهیونیستی بازسازی کند.

واشنگتن می‌خواهد این کار را پیش از عنوان رسمی معامله قرن یا پروژه خاورمیانه تازه انجام دهد. از سوی دیگر کاخ سفید قصد دارد بر مسیر‌های دریایی تجارت جهانی مسلط شود تا با قدرت‌های مخالف پروژه امپراطوری جهان خودش مقابله و از این طریق این قدرت‌ها را محاصره کند. همچنین آمریکا درون پی مقابله با پروژه بزرگ و میان المللی مسیر ابریشم چین هست.

*سازمان ملل عنوان کرده یمن با بدترین بحران انسانی درون جهان روبروست. به چه دلیل این سازمان ازبرای حل واقعی این بحران کاری نمی‌کند؟

متجاوزان از مجازات‌های گروهی، گرسنگی و متوقف کردن حقوق کارمندان دستگاه‌های اداری یمن (یک میلیون وسیصدهزار کارمند) استفاده کردن می‌کنند تا فقر عمومی را ازبرای مردم یمن رقم بزنند و از این طریق جوانان را وادار کنند به عنوان جنگجویان ارزان قیمت ازبرای ائتلاف متجاوز بجنگد!

معتقدم که هدف نهایی آنها این هست که یمن را به یک منبع انسانی گسترده و فقیر و گرسنه تبدیل کنند تا از جوانان یمنی با انگیزه حفظ حیاتشان به عنوان جنگجویان پروژه‌های قدرت‌های استکباری جهان و مزدوران خبیثش درون منطقه و جهان استفاده کردن کنند.

به همین دلیل نیز سازمان ملل قادر نیست ازبرای حل این فاجعه انسانی هولناک کاری کند. چون این سازمان تنها ابزاری هست که انگشتان قدرت‌های میان المللی سلطه گر و حاکم بر سرنوشت بشر آن را مدیریت می‌کنند.

منبع:مهر

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *