نسل پنجم شبکه تلفن همراه کار هواشناسان را کساد می‌کند!- اخبار رسانه ها – اخبار تسنیم

به گفته گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، شاید پیش‌بینی آب و هوا، گاهی اوقات مورد اطمینان نباشد ولی درون بسیاری از موارد نیز واقعاً مؤثر هست. متخصصان هواشناسی همیشه درون حال پیش‌بینی آب و هوا هستند و بسیاری از پیش‌بینی‌های آنان نیز محقق می‌شوند.

پیش‌بینی‌های آب و هوا درون حال حاضر، تفاوت بسیاری با گذشته دارند و هدف آنها تنها آگاه کردن مردم ازبرای بیرون بردن چترشان نیست. پیش‌بینی‌های کنونی، وضعیت آب و هوا را به صورت زنده گفته می‌دهند و حتی مردم را از رخدادهای طبیعی مانند طوفان‌ها آگاه می‌کنند. درون هر حال، با وجود نقش با اهمیت متخصصان هواشناسی، اکنون پیشرفت فناوری به حدی رسیده که شاید به زودی جای این افراد را بگیرد؛ درون نتیجه به یک مشکل نگران‌کننده تبدیل شده هست.

نسل پنجم شبکه تلفن همراه (۵G) می‌تواند تلفن‌های همراه را به ابزاری سریع‌تر و قابل اطمینان‌تر تبدیل کند. تلفن‌های همراه با وجود این قابلیت می‌توانند فرکانس‌های بالاتر و پهنای باند بیشتری را پوشش دهند.

درون آمریکا، حق استفاده کردن از هر پهنای باند، توسط “کمیسیون ارتباطات فدرال” (FCC) واگذار می‌شود. این سازمان به تازگی، مزایده‌ای را ازبرای استفاده کردن از یک پهنای باند برگزار کرده که به استفاده کردن متخصصان هواشناسی اختصاص دارد.

این سازمان قصد دارد امکان استفاده کردن از فرکانس‌های رادیویی را فراهم کند که نزدیک به فرکانس‌های اندازه‌گیری شده توسط ماهواره‌های هواشناسی هستند. از آنجا که تحقیق‌های هواشناسی باید بسیار دقیق و با حساسیت زیادی صورت بگیرند، بسیاری از متخصصان هواشناسی نسبت به این کار اظهار نگرانی کرده‌اند.

یکی از تغییراتی قابل توجهی که انتظار می‌رود با نسل پنجم شبکه تلفن همراه ایجاد شود، حرکت به سوی فرکانس‌های جدیدی هست که پیش از این مورد استفاده کردن قرار نگرفته‌اند.

فرکانس‌های رادیویی متفاوت، مزایا و معایب متفاوتی نیز به همراه دارند ولی فرکانس‌های رادیویی بالاتر می‌توانند سرعت و اطمینان بیشتری را ازبرای ابزار الکترونیکی مورد استفاده کردن فراهم کنند. از آنجا که هر فرکانس مانند یک لوله آب، به کانال‌های متفاوتی تقسیم می‌شود، هر کانال تنها می‌تواند میزان محدودی از داده‌ها را منتقل کند؛ درون نتیجه هرچه ظرفیت یک کانال بیشتر باشد، میزان داده‌های منتقل شده نیز بیشتر خواهد بود. به همین دلیل ازبرای بیان ظرفیت هر کانال، از واژه پهنای باند استفاده کردن می‌شود.

بسیاری از دانشمندان درون مورد گسترش این فناوری و ورود آن به حوزه هواشناسی، اظهار نگرانی کرده‌اند و خواستار برقراری محدودیت‌هایی درون مورد آن شده‌اند.

منبع:ایسنا

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *