نحوه محاسبه حقوق بازنشستگی درون تامین اجتماعی- اخبار رسانه ها – اخبار تسنیم

به گفته گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، بنفشه محمودیان درمورد وضعیت سالمندی درون ایران و جهان اظهار کرد: شیب تند حرکت به سوی میانسالی درون ایران خواهان آمادگی‌های ویژه‌ای هست. زمانی معیشت افراد جامعه بواسطه اتفاقاتی نظیر سالمندی، از کار افتادگی، بیماری و بیکاری به خطر می‌افتد، تامین اجتماعی از افراد حمایت می‌کند و پوشش بیمه‌ای آن، به افراد اطمینان می‌دهد که از حمایت‌های لازم برخوردار هستند.

وی افزود: حمایت‌های بلند مدت وقت تامین اجتماعی از جمله مستمری‌ها و بویژه مستمری بازنشستگان متناسب با مدت وقت پرداخت حق بیمه و مدت وقت پوشش بیمه‌ای درون وقت رسیدن به سن خاص پرداخت می‌شود. بنابراین باید درون جوانی و وقت اشتغال به مقوله معیشت و حقوق سالمندی ازبرای بهره برداری درون وقت لازم توجه ویژه‌ای داشت.

رئیس گروه محاسباتی بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی گفت: بر اساس قانون مدرن تامین اجتماعی کارفرمایان موظف هستند تا افرادی را که به هر عنوان تحت پوشش هیچ بیمه‌ای نیستند را تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی درون آورند و حق بیمه مربوطه را پرداخت کنند.

محمودیان با تاکید بر اینکه پرداخت مستمری درون پیری با توجه به سوابق بیمه شدگان صورت می‌گیرد، بیان کرد: لازم هست بیمه شدگان به سوابق بیمه‌ای خود توجه کنند تا به صورت پیوسته و با دستمزدهای صحیح به سازمان عنوان شده باشد.

وی درمورد سن مجاز دریافت مستمری گفت: طبق ماده ۷۶ قانون تامین اجتماعی مردان و زنان به صورت عام با داشتن شرایط سنی و سوابق بیمه‌ای مختلف می‌توانند بازنشسته شوند. یکی از این شرایط پرداخت و احصای ۳۰ سال حق بیمه مستمر هست. درصورتیکه شرایط گفته شده فراهم باشد آقایان با ۵۰ سال و بانوان با سن ۴۵ سال می‌توانند از مزایای بازنشستگی بهره‌مند شوند.

رئیس گروه محاسباتی بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی نحوه محاسبه حقوق و مستمری بازنشستگی را تشریح کرد و گفت: میانگین دستمزد دو سال آخر افراد نسبت به سابقه بیمه‌ای آنها مبنای محاسبه قرار می‌گیرد. به عنوان مثال درصورتیکه یک بیمه شده با ۲۰ سال سابقه بازنشسته شود، مستمری وی بیست سی‌ام میانگین دستمزد دو سال آخری هست که طی لیست بیمه به سازمان عنوان شده هست.

محمودیان درمورد دستمزدهای کمتر از حداقل حقوق عنوان شده از سوی سازمان هشدار داد و تاکید کرد: گرچه دستمزد از سوی کارفرما عنوان می‌شود ولی دقت خود بیمه شده نیز الزامی هست. درصورتیکه دستمزد بیمه شده کمتر از حداقل دستمزد آن سال باشد، بر اساس یک ماده قانونی مابه‌التفاوت این دو از محل پیش بینی شده پرداخت می‌شود تا معیشت مستمری بگیر از حدی پایین‌تر نرود.

وی که درون برنامه‌ای رادیویی صحبت می‌کرد افزود: حداقل حقوق و مزایا هر ساله درون هیئت وزیران بر اساس تورم ترمیم می‌شود تا حقوق پرداختی به بازنشستگان میزان مکفی را داشته باشد. همچنین سازمان تامین اجتماعی مبالغ دیگری را تحت عنوان کمک خرج‌های جنبی به بازنشستگان پرداخت می‌کند که با توجه به شرایط افراد، متفاوت هست.

منبع:ایسنا

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *