مسکن، موتور اقتصاد را روشن می‌کند؟- اخبار رسانه ها – اخبار تسنیم

به گفته گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، نشست رییس‌جمهور با مدیران ارشد قسمت مسکن درون روزهای گذشته، نتایج امیدوارکننده‌ای را درون این حوزه به همراه داشت. حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی درون این جلسه اظهار کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی درون قسمت مسکن روستایی ۲۰۰ هزار مسکن درون سال جاری و ۲۰۰ هزار مسکن سال آینده ایجاد و وزارت مسیر و شهرسازی نیز امسال و سال آینده درون مجموع ۴۰۰ هزار مسکن را ایجاد و ۵۰۰ هزار مسکن نیز تکمیل خواهد کرد.

قسمت مسکن دارای رابطه پیشین با ۷۸ قسمت اقتصاد و رابطه پسین با ۵۶ قسمت اقتصادی با ضریب منتشر شدن ۱…۲ هست. به این معنی به ازای هر یک اشتغال ۱…۲ اشتغال غیرمستقیم ایجاد شده هست. همچنین سهم مسکن و ساختمان درون اشتغال مستقیم کشور حدود ۱۲ درصد و تعداد شاغلان این قسمت نیز ۳…۱ میلیون نفر هستند. با این حال این قسمت از سال ۱۳۹۱ وارد رکود شد و رشد قیمت درون سال ۱۳۹۷ نیز رونق معاملات این قسمت را درون پی نداشت و بازار با رکود تورمی مواجه بود. کارشناسان همواره تاکید می‌کنند که مسکن به عنوان یک حوزه پیشران، توان اثرگذاری بر سایر قسمت‌ها را دارد. به همین دلیل دولت مسیر رونق‌دهی به این قسمت با لحاظ توان سمت تقاضا را درون دستور کار قرار داده هست.

با توجه به تجربه مسکن مهر که بعضا بدون توجه به تقاضای واقعی درون نقاط دورافتاده کار به ساخت و ساز شده بود، دولت‌های تدبیر و امید احیای بافت‌های ناکارآمد را با اهمیت‌ترین سیاست خود قرار داد؛ به چه دلیل که درون این بافت‌ها زیرساخت‌های شهری وجود دارد و ساکنان اصلی نیز تمایل به سکونت درون آن دارند؛ هرچند بنا به گفته معاون عمرانی وزیر کشور هم‌اکنون بافت‌های میانی از ساکنان قدیمی، خالی شده و مهاجران سایر شهرها جای آنها را گرفته‌اند.

حسن روحانی با تأکید بر ضرورت اهتمام بیشتر مسئولان درون احیاء بافت‌های فرسوده،گفت: باید تلاش کنیم تا با تکمیل طرح‌های گذشته درون زمینه مسکن و ایجاد و بازسازی خانه‌هایی که درون مناطق مختلف کشور به واسطه بلایای طبیعی تخریب و یا دچار آسیب شده، مسکن مورد احتیاج مردم را تأمین کنیم.

به گفته رییس‌جمهور باید تلاش کنیم تا درون ۲ سال باقیمانده از دولت گامی با اهمیت درون قسمت مسکن به انجام برسانیم که درون این راستا دولت باید از سرمایه‌هایی که درون اختیار دارد، مانند ارایه خدمت ها ارزان‌قیمت، تسهیل درون ارایه جواز، اعطای زمین و کمک بانک‌ها ازبرای سرمایه‌گذاری درون ساخت مسکن استفاده کردن کند.

هم‌اکنون زمین و مصالح ساختمانی با اهمیت‌ترین مولفه‌ها درون قیمت مسکن هستند که سازندگان چالش‌هایی را درون این حوزه پیش رو دارند. به طور مثال قیمت سیمان طی چهار ماه گذشته از کیلویی ۶ تا ۷ هزار تومان به کیلویی ۱۸ هزار تومان افزایش یافته هست. درون قسمت زمین نیز درون کلانشهرها رشد سه تا چهار برابری قیمت‌ها را شاهد بوده‌ایم. دولت درون نظر دارد با ارایه زمین‌های خود، عرضه مسکن درون بافت‌های ناکارآمد را تسریع کند؛ با وجودی که ماده ۶ قانون ساماندهی، دستگاه‌ها را موظف به ارایه زمین‌های مازاد کرده، عمده دستگاه‌های دولتی نسبت به عرضه زمین امتناع می‌کنند. البته شخص رییس جمهور تاکید ویژه ای بر اجرای این موضوع دارد و لیستی از این زمین‌ها نیز استخراج شده و درون حال پیگیری هست.

محور دوم، اصلاح محدوده و حریم شهرها هست درون جاهایی که مطالعات نشان می‌دهد که احتیاج به توسعه شهری تازه وجود دارد و بخشی از آن ممکن هست اراضی قسمت خصوصی باشد که با ورود به شهر منجر به توسعه مسکن می‌شود قسمت دیگر نیز که اراضی ملی هست که تحویل مجموعه وزارت مسیر و شهرسازی، سازمان ملی زمین و مسکن یا شرکت عمران شهرهای تازه می شود؛ بخشی نیز مربوط به اراضی خود وزارت مسیر و شهرسازی و زمین هایی هست که درون حریم شهری قرار دارد که این اراضی به نوعی درون اختیار طرح کار ملی قرار گرفته هست و قسمت عمده پروژه‌های آماده اجرا با استفاده کردن از همین ظرفیت خود وزارت مسیر و شهرسازی تامین می‌شود.

درون شهرهای تازه تامین خدمت ها و زیرساخت‌ها باید مقدم بر تولید و عرضه مسکن باشد

قسمت دوم برنامه کار ملی تولید و عرضه مسکن مربوط به عرضه ۲۰۰ هزار واحد تا سال ۱۴۰۰ درون مجموعه شهرهای تازه هست. عمده جامعه مخاطب شهرهای تازه اقشار متوسط و کم درآمد اجتماعی هستند. شهرهای تازه درون مناطق کلان‌شهری واقع شده‌اند و بنابراین می‌توانند به بازار مسکن درون این مناطق کمک و ظرفیت جدیدی ایجاد کنند. به دلیل درون اختیار بودن زمین نسبتا ارزان‌قیمت، انعطاف نسبتا بالاتری ازبرای عرضه مسکن درون این شهرها وجود دارد؛ درون عین حال تامین زیرساخت‌ها و خدمت ها روبنایی موضوع جدی این حوزه هست و بحثی نیز درون جلسه با رئیس‌‍جمهور درون این خصوص انجام شد که هماهنگی میان دستگاه‌ها ازبرای آماده‌سازی، مقدمه‌سازی و تامین خدمت ها و زیرساخت‌ها مقدم بر تولید و عرضه مسکن باشد.

ازبرای رونق‌بخشی به بازار مسکن سهم این بازار از تسهیلات بانک‌ها باید به ۲۰ درصد افزایش پیدا کند

درون قسمت بنیاد مسکن و حوزه مجموعه شهرهای تازه، موضوع اصلی مربوط به تامین تسهیلات با نرخ‌های معمول هست و بحثی که درون جلسه با رئیس‌جمهور صورت گرفت این بود که درون سال‌های گذشته سهم مسکن از کل تسهیلات اعطایی بانک‌ها مسیر مناسبی نداشته هست و بحثی که صورت گرفت این بود که این نرخ باید به حدود ۲۰ درصد برسد به این معنی ۲۰ درصد تسهیلات بانکی به حوزه مسکن تعلق بگیرد که پشتیبان مالی ازبرای طرح کار ملی و نیز سرمایه گذاری قسمت خصوصی درون حوزه مسکن باشد.

یکی از نکاتی که درون جلسه دست اندرکاران حوزه مسکن با رییس جمهور تحلیل شد و بخشی از کاهش عرضه واحدهای مسکونی درون سالهای گذشته به آن مرتبط بود، بحث مربوط به تزریق تسهیلات بانکی به قسمت مسکن بود؛ البته پرداخت تسهیلات بانکی به حوزه مسکن درون سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ بهبود پیدا کرد و ۱۳ درصد مجموع تسهیلات پرداختی بانک ها را شامل شد؛ ولی بحث مطرح شده درون این جلسه این بود که ازبرای رونق بخشی به بازار مسکن این سهم باید به ۲۰ درصد افزایش پیدا کند. بنابراین امیدواریم بانک مرکزی درون تحلیل‌های خود به این جمع‌بندی برسد و پشتیبانی این تسهیلات باشد.

ارائه زمین مجانی؛ مسیر کار ترغیب سازندگان به تولید مسکن

حسین هاشمی تختی‌نژاد، عضو کمیسیون عمران مجلس گفته هست: ازبرای تسریع درون پروژه های مسکن سازی درون کشور باید مشوق های اقتصادی درون نظر گرفته شود، درون این رابطه با اهمیت ترین مسئله، ارائه زمین مجانی ازبرای ساخت مسکن هست.

وی افزود: موضوع بعدی، ارائه مصالح ساختمانی به صورت شرایطی به سازندگان هست، از این رو وزارت مسیر و شهرسازی درون این راستا، بازار تعهدی مصالح را طراحی کرد، البته این طرح هم اکنون عملیاتی نشده و باید هر چه سریع تر محقق شود.

منبع:ایسنا

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانهها

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *