محصولاتی که به جای بازار روانه دامداری‌ها شد- اخبار رسانه ها – اخبار تسنیم

به گفته گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، مدیریت، برنامه ریزی و تحقیق احتیاج‌ها سه اصل ازبرای داشتن یک نظام کشاورزی پایدار درون هر کشوری هست که ازبرای رسیدن به هر کدام از این سه مورد باید نکاتی را رعایت کرد.

طی سال‌های گذشته کشاورزی ایران با مشکلی روبه رو بوده که بسیاری از کشاورزان را با ضرر مواجه کرده به طوری که پس از برداشت و فروش محصول، نصف خرج‌های تولید نیز دست کشاورز را نگرفته هست.

طبق این گفته مازاد تولید و وجود بیش از حد یک محصول درون بازار تنها دلیلی هست که این محصول از کشاورزان با قیمت ناچیز خریداری می شود یا اصلا به فروش نمی رسد.

درون این میان تعدادی از کارشناسان و کشاورزان صادرات را مشکل گشا می‌دانند و معتقد اند که درون این صورت با یک تیر چند نشان هدف قرار خواهد گرفت.

تعدادی دیگر معتقد اند باید الگو کشت ازبرای تمام محصولات کشاورزی درون کشور داشته باشیم که درون هیچ سالی با پدیده مازاد و کمبود درون بازار مواجه نشویم.

گفته را با ذکر یک مثال ادامه می‌دهیم به این شکل که فرض کنیم درون سال مورد مثال درون بازار با کمبود یک محصول کشاورزی مواجه هستیم به طوری که قیمت آن نسبت به سال گذشته چند برابر شده و کشاورزانی که این محصول را کشت کرده بودند همه‌ی محصولات را به موقع فروخته و پول زیادی عایدشان شده هست.

درون این میان کشاورزانی وجود دارند که درون همان سال توانایی و موقعیت تولید این محصول کشاورزی را داشته اند، ولی طبق یک سری دلایل شخصی و باتوجه به تجربیات خود محصول دیگری کاشته اند پس با خود تصمیم می‌گیرد که درون سال آینده محصولی را بکارد که امسال درون بازار کم بوده، تا ضمن رفع احتیاج بازار، پول زیادی دریافت کند.

این کشاورزان محصولی که سال گذشته درون بازار کم بوده را کشت می کند و وقت آن رسیده که از میادن میوه و تره دفعه به سراغ این کشاورزان آمده و محصول را خریداری کنند، ولی هیچ ردی از این افراد نیست و زمانی که کشاورز به میادین می‌رود تا محصول خود را بفروشد، به وی می‌گویند که با مازاد تولید این محصول درون بازار مواجه شده ایم و تولید از سطح تقاضا بیشتر شده هست.

با این حال تمام محصولاتی که این کشاورز کاشته هست برروی زمین باقی می‌ماند تا خوراک دام‌ها قرار گیرد همچنین تمام پیش بینی‌ها و خرج‌های این کشاورز یک شبه از میان رفته هست.

با این تفاسیر درون صورتی که این شرایط تا سال‌های آینده درون کشور ادامه پیدا کند شاهد اتفاقات ناگواری خواهیم شد از جمله فروش زمین‌های کشاورزی و مهاجرت کشاورزان به شهر و درون آخر از میان رفتن کشاورزی درون ایران که تصور آن ازبرای همه افراد جامعه دشوار هست.

درون همین راستا سید رضا نورانی رئیس اتحادیه محصولات کشاورزی اظهار کرد: افزایش قیمت بعضی محصولات درون ابتدای سال جاری سبب وسوسه بعضی کشاورزانی دیگر شد که درون نوبت کشت تابستان کار به تولید بیش از حد آن کردند و درون آخر سبب مازاد تولید و از میان رفتن محصولات بر سر زمین‌ها شد.

وی درون ادامه افزود: هندوانه، سیب زمینی، و بعضی محصولات فانتزی و فرنگی از جمله محصولاتی اند که درون نوبت تابستان امسال با مازاد تولید مواجه شدند.

رئیس اتحادیه محصولات کشاورزی تصریح کرد: نمی‌توان مسئولین و وزارت جهاد را تنها مقصر این موضوع دانست به چه دلیل که باتوجه به عوامل ذکر شده کشاورزان نیز درون این میان بی تقصیر نیستند.

نورانی خاطر نشان کرد: درون شرایط فعلی دلالان هیچ فعالیتی ندارند چراکه حضور دلالان درون بازار‌هایی دیده می‌شود که کمبود بعضی محصولات کشاورزی احساس شود نه مازاد آن.

وی با اشاره به کاهش قیمت بعضی محصولات نسبت به ابتدای سال ادامه داد: محصولاتی که درون ابتدای سال با افزایش بیش از حد قیمت آن‌ها مواجه بودیم هم اکنون با مازاد و رشد تولیدات قیمت آن‌ها مساعد شده هست.

رئیس اتحادیه محصولات کشاورزی درون رابطه با اقداماتی که می‌توانند مازاد تولید محصول کشاورزی را از میان ببرند تصریح کرد: باز کردن مسیر صادرات یکی از اقداماتی هست که جلوی از میان رفتن محصولات را می‌گیرد همچنین سبب ارز آوری و افزایش درآمد‌های دولت می‌شود.

نورانی اظهار کرد: ایجاد یک الگوی کشت مناسب درون کشور از دیگر اقداماتی هست که باید هرچه سریع‌تر با وجود خرج‌های بالایی که دارد، درون قسمت کشاورزی اجرایی شود.

وی عنوان کرد: قسمت کشاورزی درون ایران به شدت خواهان برنامه ریزی مناسب و درون ادامه ایجاد الگو کشت ازبرای مسیر تولید و تحقیق احتیاج‌های بازار هست.

با این تفاسیر درون میابیم که قسمت کشاورزی هم اکنون درون کشور با یک سری مشکلاتی مواجه هست که باید هرچه سریع‌تر به آن‌ها رسیدگی شود تا به دیگر قسمت‌های اقتصادی آسیب وارد نشود.

قسمت کشاورزی یکی از پایه‌های اصلی اقتصاد کشور هست و باتوجه به مشکلات پیش آمده باید بیش از گذشته به آن توجه شود تا این سرمایه ملی قدرت خود را از دست ندهد.

منبع:میزان

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانهها

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *