مؤثرترین روش کنترل «استرس» و «اضطراب» چیست؟- اخبار رسانه ها – اخبار تسنیم

به گفته گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، سوده تاجیک اسماعیلی، روان‌پزشک  درون جواب به این سوال که «آیا کنترل استرس و اضطراب مهارت‌های خاصی دارد؟»، اظهار داشت: کنترل استرس و اضطراب درصورتیکه درون حد اختلالات اضطرابی نباشد را می‌توان با کسب مهارت‌هایی کنترل کرد؛ البته حتی درون شرایطی که اختلالات اضطرابی نیز وجود داشته باشد نیز می‌توان با مهارت‌هایی آن را کنترل کرد، ولی ممکن هست درون درجات شدیدتر احتیاج به درمان‌های جدی‌تری باشد.

اخبار اجتماعی- وی ادامه داد: قطعا درمان‌های روان‌درمانی و درون کنار آن درمان‌های شناختی و رفتاری و همچنین درمان‌هایی که مهارت‌آموزی لازم را به فرد می‌دهد، می‌تواند درون کنترل اضطراب فرد نقش کمک‌کننده داشته باشد.

این روان‌پزشک افزود: با اهمیت‌ترین موضوع این هست که به فرد آموزش دهیم تا خطاهای شناختی که سبب اضطراب و ناآرامی‌اش می‌شود را شناسایی کند که این کار را می‌توان درون کنار یک متخصص انجام داد.

اسماعیلی با اشاره به جزئیات مهارت آموزی درون کنترل اضطراب، یادآور شد: درون این آموزش‌ها تلاش می‌شود تا درون اصلاح باورها، افکار و خطاهای شناختی فرد که درون مسیر زندگی به ذهنش رسوخ می‌کند، اصلاحاتی صورت گیرد. مثلًا درون موارد اضطرابی یا لحظه‌ای که فکر منفی به ذهن فرد می‌آید و عامل ایجاد استرس و اضطراب هست، فرد می‌تواند با روش‌هایی خاص آرام‌سازی را انجام دهد.

وی با اشاره به روش‌های تن‌آرامی، بیان داشت: درون اصطلاح عامه به این روش ریلکسیشن یا آرام‌سازی می‌گویند که بیشتر توجه روی تنفس هست و اینکه جداسازی ذهن از اطراف صورت گیرد و تمرکز روی اعضای بدن باشد که درون چنین شرایطی فرد می‌تواند ذهن را آرام کند، به خود توجه کرده و آرامش را کسب کند.

این روان‌پزشک خاطرنشان کرد: علاوه بر این روش، یکسری تکنیک‌های دیگری وجود دارد؛ مانند اصلاح خواب و اصلاح سبک زندگی که این موارد درون کنترل استرس و اضطراب بسیار موثر هست؛ ‌البته با اهمیت‌ترین موضوع این هست که به فرد خودپایشی را آموزش دهیم؛ به این شکل که درون مواقعی که فرد دچار اضطراب می‌شود کنترل کند که این اضطراب درون چه موقعیت، وقت و مکانی اتفاق می‌افتد و درون آن لحظه چه افکاری به ذهن وی خطور می‌کند.

اسماعیلی تصریح کرد: فرد باید از این موضوعات یادداشت‌برداری کند تا متوجه شویم چه چیزهایی عامل ایجاد استرس هستند و چه عواملی استرس و اضطراب فرد را شعله‌ور می‌کند تا بتوان روی این موارد کار کرده و آن را تعدیل کنیم.

وی با تاکید بر داشتن برنامه‌ریزی منظم درون انجام کارهای مختلف، گفت: گاهی اوقات استرس و اضطراب ناشی از بی‌برنامگی فرد هست. با اهمیت‌ترین مهارت‌ها ثبت چنین شرایطی هست و اینکه فرد خود را پایش کند و شرایط را به صورت روزانه یادداشت کرده و با متخصص مربوطه این موارد را کنترل کند. موضوع با اهمیت این هست که آن شرایط خاص شناسایی شود و درصورتیکه امکان تعدیل آن موقعیت وجود دارد، تعدیل شود.

منبع:فارس

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *