شناسایی حاکمیت اسرائیل بر بلندیهای جولان با معامله قرن پیوند دارد- اخبار رسانه ها – اخبار تسنیم

به گفته گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، چندی پیش علی رغم قوانین میان المللی، آمریکا حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان که رسماً متعلق به سوریه هست را به رسمیت شناخت و بر خلاف اعتراضات میان المللی و حتی مخالفت‌های جهان غرب بر موضع خود اصرار می ورزد. به همین مناسبت گفتگویی با «طلال عتریسی» رئیس مرکز منطقه‌ای و مطالعات سیاسی دانشگاه لبنان ترتیب دادیم که درون ادامه آمده هست.

*دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا حاکمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی‌های جولان سوریه را به طور رسمی به رسمیت شناخت، دلیل این امر چیست؟

شناسایی و به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های اشغالی جولان از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا دارای ۲ پس زمانی و استراتژیک هست. از پس زمانی این اتفاق پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی رخ داد و سبب تقویت جایگاه بنیامین نتانیاهو و پیروزی وی درون انتخابات شد ولی از پس راهبردی نیز به مثابه تاکید بر توسعه اسرائیل و از میان بردن همه قطعنامه‌های سازمان ملل درون این خصوص هست، قطعنامه‌هایی که بلندی‌های اشغالی جولان را اراضی متعلق به سوریه می‌دانند.

این کار دونالد ترامپ جدا از شناسایی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت واشنگتن از تل آویو به قدس نیست و درون همین راستا انجام شده هست. درون واقع اقدامات مذکور دونالد ترامپ درون سطح راهبردی با هدف توسعه رژیم صهیونیستی و عدم به رسمیت شناختن دو دولت فلسطینی و یهودی و آخر بخشیده به مسیر حل دو دولتی و تاکید آمریکا بر این موضوع که واشنگتن همواره پایبند به امنیت اسرائیل هست صورت گرفته هست.

*ارتباط به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان با معامله قرن را درون چه می‌دانید؟

بله میان معامله قرن و شناسایی حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان رابطه مستقیم وجود دارد. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا حمایت مالی از اغلب مؤسسات و نهادهای حامی فلسطین همچون آژانس امداد رسانی و کاریابی آوارگان فلسطینی (آنروا) را قطع کرده هست.

از سوی دیگر شناسایی حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان از سوی واشنگتن تأکیدی بر این امر هست که آمریکا می‌تواند اشغال بلندی‌های جولان از سوی اسرائیل و درون نتیجه اراضی فلسطین به عنوان مثال اراضی کرانه باختری را قانونی و مشروع کند و طبعاً این اقدامات با هدف آخر بخشیدن به قضیه فلسطین صورت می‌گیرد و دیگر قضیه فلسطین یا بلندی‌های جولان به عنوان اراضی اشغالی قلمداد نخواهند شد.

دونالد ترامپ این واقعیت را که بلندی‌های جولان، اشغالی هست را لغو کرد و بنابراین می‌تواند به صورت یکجانبه کار مشابهی را درخصوص اراضی فلسطین انجام دهد و عنوان کند اراضی فلسطین، اشغالی نیست پس بنابراین میان معامله قرن و شناسایی حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان رابطه مستقیم وجود دارد و این معامله قرن درون پی این هست که بگوید پس از این مشکلی به نام فلسطین یا قضیه فلسطین وجود ندارد.

همانصورت که می‌دانیم معامله قرن طبق آنچه که تاکنون منتشر شده هست، قراردادی هست که خواهان شکل گیری کشور فلسطین درون خارج از مرزهای معروف فلسطین هست و درون پی انتقال فلسطینی‌ها به قسمت‌هایی از سیناء درون مصر هست تا بدین ترتیب اسرائیل یک دولت یهودی محض باشد.

بله این یک توطئه هست و میان اقدامات گذشته ترامپ و معامله قرن ارتباط مستقیم وجود دارد که درون آخر هدف آن اسکان فلسطینیان درون خارج از سرزمین مادری شأن و انتقال آنها به سیناء مصر هست، پروژه‌ای که (معامله قرن) کشورهای حاشیه خلیج فارس با صدها میلیارد [دلار] از آن حمایت مالی می‌کنند.

*نتیجه این تصمیم درون توافق سازش چه خواهد بود؟

این تصمیم ترامپ به این معنی اینکه مذاکرات صلح درون خاورمیانه دیگر ارزشی ندارد چون آمریکا می‌تواند یکجانبه و خارج از چارچوب‌های سازمان ملل متحد و قطعنامه‌های شورای امنیت، تصمیم گیری کند و حق سوریه درون بازپس گیری اراضی اشغالی خود را از میان ببرد.

ترامپ با این کار قطعنامه ۲۴۲ شورای امنیت را نادیده گرفت، قطعنامه‌ای که بر عقب نشینی اسرائیل از اراضی اشغالی عربی [۱۹۶۷] تاکید دارد. طبعاً درون چنین شرایطی تا زمانی که معامله قرن وجود دارد و به آن بها داده می‌شود، مذاکرات صلح خاورمیانه و همچنین مذاکرات فلسطینی- اسرائیلی ازبرای تشکیل کشور فلسطین دیگر ارزشی ندارد لذا به رسمیت شناختن سیطره اسرائیل بر بلندی‌های جولان از سوی واشنگتن همه پروژه‌ها و مذاکرات صلح را از میان می‌برد.

*آیا این کار ترامپ بر رابطه ها کشورهای عربی با آمریکا تأثیر خواهد گذاشت؟

مشکل اینجا هست که کشورهای عربی موضع قدرتمند و قاطعی را درون قبال به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان از سوی ترامپ اتخاذ نکردند، هر چند که اتحادیه عرب و بعضی کشورها همچون اردن و مغرب واکنش نشان دادند و با این کار ترامپ مخالفت کردند ولی این واکنش و مخالفت احتیاج به اقدامات قاطع و عملی دارد، اقداماتی همچون خروج از طرح صلح عربی و استفاده کردن از اهرم‌های فشار علیه آمریکا همچون فراخواندن سفرا ازبرای مدت وقت وقت معلوم و توقف همکاری‌ها و تعاملات اقتصادی ولی مشکل اینجا هست که کشورهای عربی نه تنها با یکدیگر متحد و هم نظر نیستند بلکه تابع خواست آمریکا هستند.

بنابراین به نظر من رابطه ها عربی- آمریکایی هرگز تحت تأثیر این کار ترامپ قرار نخواهد گرفت و واشنگتن نیز از این امر استفاده کردن می‌کند به چه دلیل که بعضی کشورهای عربی و کشورهای حاشیه خلیج فارس شریک معامله قرن هستند و لذا درون چنین شرایطی اقدامات ترامپ همچون شناسایی حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان به نفع توطئه‌هایی همچون معامله قرن هست.

بله کشورهای عربی به کار گذشته ترامپ درخصوص جولان اعتراض کردند ولی درون عمل، فشاری را علیه واشنگتن اعمال نکردند و لذا نتیجه می‌گیریم که رابطه ها عربی- آمریکایی تحت تأثیر این کار قرار نگرفته هست و این تأسف برانگیز هست.

منبع:مهر

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *