سپهبد «قرنی» نخستین قربانی گروه فرقان بود- اخبار رسانه ها – اخبار تسنیم

به گفته گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، سپهبد ولی‌الله قرنی درون وقت طاغوت تا درجه سرلشکری ارتقا یافت، ولی زمانی که متوجه اسلام‌زدایی و ظلم شاه شد، به تمام مزایای مادی و منزلت سرلشکری پشت پا زد. وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی به سمت رئیس ستاد ارتش جمهوری اسلامی منصوب شد. زمانی که دولت موقت را عدم همسو با تصمیماتش دید، از این سمت استعفا داد. سرانجام وی درون ساعت ۱۱:۳۰ روز سوم اردیبهشت ۱۳۵۸ به ضرب گلوله گروهک «فرقان» درون منزلش ترور شد و به درجه رفیع شهادت نایل آمد. ضارب وی «حمید نیکنام» نام داشت که پس‌ها بازداشت و پس از محاکمه اعدام شد.

به مناسبت سالروز شهادت سپهبد «ولی‌الله قرنی» مروری بر زندگی این شهید بزرگوار داشتیم که درون ادامه می‌خوانید:

طراحی کودتا علیه شاه

محمدولی الله قرنی درون سال ۱۲۹۲ درون تهران چشم به جهان گشود. پدرش یکی از مدیران مخابرات تهران بود. وی پدرش را درون سن ۱۰ سالگی از دست داد. درون سال ۱۳۰۹ وارد دانشکده افسری ارتش «مدرسه صاحب منصبی» و درون سال ۱۳۱۱ با درجه ستوانی دومی درون رسته توپخانه فارغ التحصیل شد.

وی علاقمند بود تا ریشه نام خانوادگی خودش را بداند. پس از تحقیق متوجه شد که نامش منتسب به «اویس قرنی» یکی از اصحاب پیامبر اکرم (ص) هست. از این رو تصمیم گرفت به شکل‌ای عمل کند که رایحه‌ای شبیه به زندگی آن بنده خاص خداوند داشته باشد.

نظرات سیاسی قرنی با شاه و مقامات بلندپایه کشور تفاوت داشت. قرنی به دلیل شایستگی، رتبه‌های نظامی را یکی پس از دیگری پشت سر گذاشت و درون آخرین مرحله پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، با درجه سرتیپی درون راس رکن دوم ستاد ارتش قرار گرفت و تا ۲۰ بهمن ۱۳۳۶ درون این سمت ماند.

قرنی درون مهر ۱۳۳۶ به درجه سرلشکری رسید که این امر نشانگر اعتماد محمدرضا پهلوی به وی تا این تاریخ هست. درون ۲۰ بهمن ۱۳۳۶ با به دست‌آوردن عنوان معاون دوم ریاست ستاد ارتش، از سمت جایگاه رکن دوم ستاد ارتش برکنار و درون ۲۶ بهمن ۱۳۳۶ از جایگاه پایانی نیز کنار گذاشته شد.

مبارزه سیاسی عمل‌گرایانه سپهبد قرنی از سال ۱۳۳۶ شروع شد. وی درون دوران خدمت، به فساد مالی درون درون ارتش پی برد و درون رایزنی با گروهی از همفکران و همکاران، خود را ازبرای اصلاح این وضعیت شروع کرد. ازبرای این‌کار، درون سال ۱۳۳۶ هنگامی که ریاست رکن دوم ارتش را بر عهده داشت، طرح کودتایی را ازبرای براندازی تاج و تخت محمدرضاشاه پهلوی ریخت که افشای آن، به دستگیری وی درون هشتم اسفند ۱۳۳۶ منجر شد. پس از برملا شدن سند‌هایی درمورد نقش آمریکا درون این قضیه و دستگیری قرنی، وی درون ۳۱ تیر ۱۳۳۷، از ارتش شاهنشاهی اخراج و به سه سال زندان محکوم شد. وی درون دی ۱۳۳۹ مورد عفو قرار گرفت.

قرنی را چه کسی لو داد؟

درون مورد چگونی لو رفتن کودتا منبع ها مختلف و روایت‌های متفاوتی ذکر شده هست. بعضی افسران ارشد نظامی از جمله سپهبد تیمور بختیار، سپهبد حاج علی کیا و سپهبد مهدی‌قلی علوی‌مقدم را که رقابت‌های شدیدی با وی داشتند مسوول این کار می‌دانند. به عقیده گروهی دیگر دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا به دلیل نشان دادن حسن نیت خود به شاه این اطلاعات را افشا کردند. نظریه بعدی نیز دستگاه‌های امنیتی انگلیس و یا شوروی را به دلیل جلوگیری از بروز یک کودتای آمریکایی درون ایران عامل لو رفتن کودتا می‌داند. منبع ها منتشر شده آمریکایی ضمن تایید اطلاع داشتن آمریکا از نقشه کودتا، افشای این اطلاعات از سوی آمریکا را رد می‌کند.

سپهبد قرنی پس از آزادی با افرادی همچون آیت الله طالقانی و آیت الله سیدهادی میلانی ارتباط نزدیکی برقرار کرد که این امر موجب دستگیری مجددش شد. این دفعه وی به ۹ ماه زندان انفرادی محکوم شد.

شهید قرنی نخستین رییس ارتش جمهوری اسلامی ایران

سپهبد قرنی پس از پیروزی انقلاب اسلامی از جمله نخستین اعضای شورای انقلاب بود که درون ۲۳ بهمن ۵۷ به عنوان نخستین رئیس ارتش جمهوری اسلامی ایران منصوب شد. ماموریت وی به عنوان رییس ستاد کل ارتش تنها ۴۳ روز طول کشید.

وی درون ۲۴ بهمن ۵۷ درون دفتر ریاست ستاد ارتش، تمثال حضرت امام خمینی (ره) را نصب کرد و سپس خطاب به حاضران گفت: «ارتش شاهنشاهی که می‌گفتند از مجهزترین ارتش‌های دنیاست و شاید هم از لحاظ وسایل و تجهیزات چنین بود، از آنجا که ایمان و اعتقاد نداشت، ظرف چند ساعت متلاشی شد. افراد یک ارتش اولا باید مومن باشند، ثانیا آرمان آنان حفظ استقلال میهن باشد نه حمایت یک فرد

فاصله‌گیری با دولت موقت

سپهبد قرنی درون هفتم فروردین ۵۸، به دلیل عدم همسویی تصمیمات و اختلافی که درون نوع برخورد با اشرار فعال درون کردستان با دولت موقت داشت، استعفای خود را تقدیم امام (ره) کرد و درون همین روز از سمت دولت موقت برکنار شد.

دلیل ترور سپهبد قرنی

سپهبد قرنی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به بازگرداندن نظم اولیه درون نیرو‌های سه‌گانه ارتش، درون سرکوب و ناکامی گروهک‌های ضدانقلاب نقش بسزایی ایفا کرد.

درون کتاب «گروه فرقان» درون خصوص دلیل ترور سپهبد قرنی آمده هست: «چرایی انتخاب سپهبد قرنی به عنوان نخستین هدف ترور گروه فرقان را گرچه بسیاری به مسأله ضلع زور از مثلث زر و زور و تزویر مربوط می‌دانند، ولی به نظر می‌رسد کینه و نفرت گروه‌های چپ و مارکسیستی از سپهبد قرنی ریشه تاریخی داشته باشد؛ به چه دلیل که محمدولی‌الله قرنی درون وقت تصدی رکن دوم ارتش شبکه افسران حزب توده را پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ را کشف و منهدم کرده بود و این مسأله‌ای نبود که گروه‌های چپ از آن بگذرند. به عنوان نمونه درون روز‌های ابتدایی پیروزی انقلاب، سازمان چریک‌های فدایی خلق که گروهی مارکسیستی بود، درون ارگان خود سوال کرده بود، به چه دلیل قرنی درون جریان مشارکتش درون کودتا علیه شاه تنها به سه سال زندان محکوم شده بود؟ درون حالی که یک دانشجو تنها به جرم خواندن کتاب‌های دکترشریعتی و صمدبهرنگی به سال‌ها زندان محکوم می‌شد

منبع:دفاع پرس

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *