سنگر جریان دانشجویی کجای جنگ اقتصادی هست؟- اخبار رسانه ها – اخبار تسنیم

به گفته گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، قریب به یک دهه هست که سلسه‌‌نام‌گذاری‌ها ازبرای عناوین سال‌ها از سوی رهبر انقلاب به مساله اقتصاد اختصاص یافته و این موضوع به مساله اصلی کشور تبدیل شده هست. ضمن اینکه وجود حفره‌هایی درون ساختار اقتصادی کشور و استفاده کردن از آنها توسط دشمن منجر به شروع یک جنگ اقتصادی تمام‌عیار از سوی دشمن علیه کشور نیز شده هست.

درون این میان بعضی مسئولان و تصمیم‌گیران کشور با این تحلیل که جنگ شروع شده را می‌توان با استراتژی مذاکره برد- برد  متوقف کرد، پا درون میدان مذاکرات متعدد به‌صورت مستقیم با سمت آمریکایی گذاشتند؛ غافل از اینکه حتی درصورت موفق‌شدن درون انجام یک توافق با سمت‌های غربی به‌دلیل اینکه درون جهان امروز، وزن و اهمیت کشورها درون حوزه میان‌الملل به‌اندازه زیاد به قدرت اقتصادی آنها بستگی دارد و به همین دلیل، امروزه درون میان کشورها ازبرای کسب قدرت بیشتر درون حوزه اقتصادی، جنگی پنهان و بعضا آشکار شکل گرفته هست، نمی‌توان انتظار داشت جمهوری اسلامی ایران با به سرانجام رساندن هر توافقی درون موضوعی معلوم، با موقعیتی ژئواستراتژیک، ژئوپلیتیک و ژئواکونومیک از تیررس رقبا و دشمنان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای خود درون این جنگ درون امان بماند.

به همین دلیل باید درون ابتدا این باور اجتماعی را حاصل کرد که جنگ اقتصادی تحمیل‌شده علیه ایران، همان‌شکل که اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا درون جریان مواضع موافق و مخالف سناتورهای آمریکایی درخصوص توافق هسته‌ای با ایران، طی نامه‌ای به سناتورها قول داد فشار اقتصادی علیه ایران را به‌عنوان یک استراتژی دائمی همچنان حفظ کند؛ نه یک تاکتیک موقتی، بلکه یک استراتژی دائمی هست و درواقع کشورهای غربی خصوصا آمریکا، هجوم به اقتصاد ایران را به‌عنوان یکی از مسیر‌های موثر غلبه بر ایران درون نظام جهانی درنظر گرفته‌اند؛ لذا این موضوع ارتباطی به یک دولت خاص درون طرفین منازعه ندارد.
ضمن اینکه جنگ اقتصادی بخشی وسیع‌تر درون عرصه جنگ نرم هست که دشمن از این طریق پروژه تغییر درون ساختار قدرت و مناسبات ارزشی مربوط به آن را از درون دنبال می‌کند. بر همین اساس نام‌گذاری و مفهوم‌سازی این مساله به اسم جنگ، بیانگر آن هست که چالشی بر سر موجودیت نظام اسلامی وجود دارد. به این معنا درون شرایطی قرار گرفته‌ایم که این جنگ چالشی بر سر موجودیت جمهوری اسلامی هست و مساله بر سر «هست و نیست» یا «بود و نبود» نظام با تمام ابعاد آن هست.

بنابراین درون چنین میدان نبردی انتظار از بدنه دانشجویی معتقد به انقلاب اسلامی درون دانشگاه‌ها به‌عنوان جریان پیش‌برنده اجتماعی این هست که چند کار اساسی را درون دستورکار خود قرار دهند.

باورمندی به جنگی‌بودن شرایط  با اهمیت‌ترین عامل ازبرای نقش‌آفرینی جریان دانشجویی معتقد به انقلاب اسلامی این هست که با همه وجود جنگ را باور کنند و بدانند این جنگ بر سر موجودیت ماست؛ آن‌وقت هست که جنگ درون رأس امور قرار می‌گیرد و همه‌چیز با منطق جنگی سنجیده می‌شود. درون این شرایط که دشمن به‌دنبال از پا درآوردن توده‌های اجتماعی درون عرصه اقتصادی هست، تحلیل‌ها و مطالبات مسائل با منطق جنگی بیان می‌شود، نه با دیدگاه‌های سیاست‌زده و رویکردهای انتخاباتی.

آمادگی ازبرای نبرد درون جنگ هر جنگی جهت مقابله با دشمنان خواهان انجام عملیات‌های آفندی درون کنار اقدامات پدافندی هست و این با اهمیت زمانی می‌تواند درون دستورکار قرار گیرد که قواعد و شرایط آن جنگ مورد شناسایی دقیق قرار گیرد تا بتوان با شناخت نقاط قوت و ضعف خود و دشمن، نسبت به انجام اقدامات آفندی به‌موقع و موثر گام برداشت. واقعیت این هست که قسمت عمده‌ای از جریان دانشجویی شناخت درست و واضحی از مشکلات و مسائل اساسی اقتصادی ندارند و بر همین اساس بعضا به‌دلیل نگاه به مصالح ملی از عینک سیاسی، تصمیماتی می‌گیرند که نتیجه‌ای خلاف آنچه را دنبال می‌کردند ازبرای کشور رقم می‌زند؛ لذا ضروری هست جریان دانشجویی جهت حضور درون میدان نبرد اقتصادی به‌سرعت با شناسایی مسائل و رویکرد مساله‌محور با تحقیق و تحقیق جوانب موضوع، کار به طرح مطالبات اقتصادی جامعه و ارائه راهکارها کند.

شکستن محاصره تبلیغاتی دشمن  دشمن درون جنگ اقتصادی تلاش می‌کند با استفاده کردن از ابزارهای تبلیغاتی و همچنین بعضی اقدامات نفوذی‌های فکری و تشکیلاتی خود درون کشور این‌شکل القا کند که جمهوری اسلامی درون وضعیت آچمز و بن‌بست قرار گرفته و امکان رفع مشکلات اقتصادی با استفاده کردن از ظرفیت‌های درونی وجود ندارد، لذا باید ازبرای عبور از شرایط کنونی به‌سمت واگذاری امتیازات بیشتر به سمت غربی پیش رود. درون این شرایط یکی از اقداماتی که با ایجاد تسلط جریان دانشجویی به مسائل اقتصادی و رویکرد طرح مطالبات برمبنای مساله‌محوری به‌همراه ارائه پیشنهادهای عملیاتی ازبرای رفع مشکلات می‌تواند فراهم کند، دمیدن روحیه خودباوری و امید به جامعه و باور به عدم وجود بن‌بست درون کشور هست که این امر خود موتور محرک اجتماعی ازبرای مقابله با دشمن هست.

تربیت نیروی انسانی ازبرای مقابله با دشمن  شاید بتوان یکی از با اهمیت‌ترین اقدامات جریان دانشجویی درون حوزه جنگ اقتصادی را انجام فعالیت درون جهت فرهنگ‌سازی و تغییر نگاه بدنه دانشجویی پیرامون اشتغال دانست. واقعیت این هست که یکی از نیازهای اساسی جامعه جوان، اشتغال هست که عموما جریان دانشجویی ازبرای این دغدغه اجتماعی برنامه‌ریزی مناسبی ندارد و درون طول سال تحصیلی کمتر شنیده می‌شود که نشست‌ها و کارگاه‌هایی ازبرای برآورده کردن این احتیاج اساسی و با اهمیت گام بردارد. این انتظار از جریان دانشجویی می‌رود درون شرایط جنگ اقتصادی یا توجه بیشتر به ظرفیت‌های بومی و ملی و ارائه الگوهای موفق درون کارآفرینی و اشتغالزایی، ضمن اینکه زمینه دور شدن خود از سیاست‌زدگی را فراهم کرده و ازبرای خود خلق بدنه اجتماعی می‌کند، زمینه تربیت نیروی انسانی ازبرای مقابله با دشمن را نیز فراهم کند.

واقعیت این هست که درون این میدان نبرد، با حرف نمی‌توان بر دشمن فائق آمد؛ ضمن اینکه پذیرش نقش و سهم با اهمیت دولت و دیگر دستگاه‌های اجرایی، نظارتی و تقنینی درون این جنگ به‌معنای رفع مسئولیت از دیگران نیست و یکی از اصلی‌ترین ظرفیت‌های با اهمیت کشور درون جهت فائق آمدن بر دشمن، بدنه دانشجوی مومن انقلابی هست که ضمن انتخاب و شناختن وظایف و تکلیف خود درون این جنگ تحمیلی، باید هرچه سریع‌تر ازبرای تحقق مطالبه رهبر انقلاب جهت عبور کشور از مشکلات اقتصادی گام‌های اساسی بردارد.

یادداشت: علی خضریان

منبع:فرهیختگان

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *