ستاره‌های طلایی راهی ازبرای درمان سرطان- اخبار رسانه ها – اخبار تسنیم

به گفته گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، یک گروه تحقیقاتی درون دانشگاه نورت وسترن یک مسیر تازه ازبرای انتخاب اینکه آیا یک نانوذره حامل دارو موفق به برخورد با هدف می‌شود یا خیر یافت. این گروه با تجزیه ساده حرکت هر نانو ذره مجزا درون وقت آن‌ها را تحقیق می‌کنند.

با مطالعه نانوستاره‌های طلایی حامل دارو روی غشای سلول‌های سرطانی، محققان دریافتند که این نانوستاره‌های طراحی شده ازبرای هدف قرار دادن نشانشگر‌های زیستی، به مناطق بزرگتر منقل شده و بسیار سریع‌تر از همتایان غیرهدفمند خود می‌چرخند. این نانوذرات حتی زمانی با پروتئین‌های حسبنده احاطه می‌شوند نیز می‌توانند حرکات متمایز و مخصوص خود را حفظ کنند و نشان می‌دهند که توانایی هدف گذاری آن‌ها ناشناخته هست.

سرپرست این گروه تحقیقاتی بیان کرد: «درون آینده این اطلاعات می‌تواند ازبرای مقایسه ویژگی‌های مختلف نانوذرات (سایز، شکل و سطح شیمیایی) و طراحی آن‌ها به عنوان حامل دارو بهبود پیدا کنند.»

رشته پزشکی مدت وقت هاست درون پی گزینه‌های جایگزین ازبرای درمان‌های فعلی سرطان مثل شیمی درمانی و پرتودرمانی هست که علاوه بر سلول‌های بیمار به بافت‌ها سالم نیز آسیب می‌زند. اگرچه این روش‌های ازبرای درمان سرطان موثر هستند، ولی عموما دردناک و با اثرات جانبی همراه هستند. سیستم‌های هدفمند حامل دارو درون مقایسه با روش‌های درمانی فعلی اثرات جانبی کمتری دارند.

سرپرست این گروه تحقیقاتی افزود: رساندن دارو‌های درمانی به صورت انتخابی به تومور‌های یکی از اهداف اصلی پزشکی ازبرای جلوگیری از عوارض جانبی هست. این نانوذرات طلایی به عنوان حاملان دارو امید بخشند و می‌توانند با ویژگی‌های خاص ازبرای هدف گیری سلول‌های سرطانی سنتز شوند.

محققان نگرانند که این پروتئین‌ها ممکن هست مانع توانایی هدف گیری نانوذرات هنگام ورود به بدن شوند. برنامه تازه این گروه می‌تواند نانوذرات مهندسی شده را درون صفحه‌ای نمایش دهند تا عملکرد هدف گیری آن‌ها درون حضور پروتئین‌های چسبنده را تحقیق کنند.

منبع:دانشجو

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *