دانستنی‌هایی مهیج از زندگی فضانوردان- اخبار رسانه ها – اخبار تسنیم

به گفته گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، فضانوردانی که به فضا می مسیر گاهی با مشکلاتی بسیار روبرو می‌شوند؛ مشکلاتی متعدد که با تاثیر مستقیم بر سلامت فضانوردان، درون بعضی موارد اثراتی غیرقابل بازگشت را ازبرای آنها درون پی خواهد داشت؛ این اثرات از مشکلات استخوانی گرفته تا از میان رفتن عصب‌های مغزی، اتفاقاتی هستند که درون فضا گربان‌گیر آنها می شود.

اکثر فضانوردانی که به زمین بازگشته‌اند عنوان کرده‌اند که باید مدت وقت زمانی زیاد بگذارد تا آنها به حالت اولیه خود بازگشته و بتوانند زندگی عادی‌ را از سر بگیرند.

نخستین فضاپیمایی که توانست فضانوردان را به فضا ببرد، اسپونینگ ۱ بود که درون سال ۱۹۵۷ چند فضانورد را با خود به فضا برد و پس از بازگشت به زمین تحقیقاتی گسترده درمورد اثرات جو منظومه شمسی و کره ماه روی بدن فضانوردان شروع شد.

درون اینجا به معرفی بعضی از اثرات جبران ناپذیر و سختی که فضانوردان با آن مواجه می‌شوند می‌پردازیم.

ضعیف شدن استخوان‌، نتیجه حضور درون فضا

فضانوردانی که ازبرای مسافرت به فضا آماده می‌شوند باید بدانند که درون این مسافرت ممکن هست استخوان‌های بدن خود را از دست بدهند؛ همه ما می‌دانیم که استخوان‌ها ستون ساختار بدن را حفظ می‌کنند و چه اهمیتی ازبرای بدن دارند؛ ولی باید بدانید که درون فضا منبعی ازبرای تشکیل استخوان و استحکام آن وجود ندارد و بر همین اساس با هر روز سکونت درون فضا استخوان‌های بدن شروع به ضعیف شدن می‌کنند.

بر اساس بررسی ها صورت گرفته فضانوردانی که حدود ۱۸ هفته درون فضا حضور داشته باشند بیش از سه درصد استخوان‌های بدن خود را از دست می‌دهند و این از دست رفتن استخوان‌ بیشتر درون ناحیه لگن و استخوان پا صورت خواهد گرفت.

 

خداحافظی با ناخن‌های دست درون فضا

ساختار طراحی پوشش فضانوردان به شکل‌ای هست که می‌تواند به‌طور مستقیم روی ناخن‌های دست اثر بگذارد؛ این ساختار سبب می‌شود ناخن‌های هر ۲ دست فضانوردان درون فضا از میان برود ولی با بازگشت فضانوردان به زمین ناخن‌های دست آنها کم کم شروع به رشد می‌کند.

ضعیف شدن قلب درون مسافرت به فضا

فضانوردان با مسافرت به فضا قلب خود را ضعیف می‌کنند؛ درون فضا ضربان قلب آهسته‌تر می شود و پمپاژ خون تغییر می‌کند، درون واقع عملکرد تمام مدت وقت قلب درون فضا همانند زمانی می‌شود که یک فرد درون حالت استراحت قرار گرفته هست.

مسافرت به فضا چشمانتان را ضعیف می‌کند

محیط فضا به شکل‌ای هست که به‌طور مستقیم روی چشمان شما اثر می‌گذارد؛ به این معنی درون این مسافرت هریک از فضانوردان دچار ضعف بینایی می شوند و این موضوع سبب می‌شود عصب‌های مغزی متصل به چشم آسیبی جدی ببینند؛ به گفته اکثر فضانوردانی که به زمین بازگشته‌اند بینایی آنها هیچ گاه مانند پیش از مسافرت نشد و همواره با مشکل دیدن مواجه هستند.

خوابی راحت با توقف خر و پف

اکثر افرادی که روی زمین خر و پف‌های شدید می‌کنند زمانی به فضا می‌مسیر دیگر هیچ صدایی از آنها هنگام خواب درون نمی‌آید و خروپف آنها کاملا قطع می شود.

 

کوتاه قد به فضا بروید و بلندتر بازگردید

ساختار محیط فضایی به شکل‌ای هست که با مسافرت کردن به‌ آن به‌طور حتم چند سانت قد بلندتر خواهید شد؛ فضانوردانی که به فضا رفته‌اند و پس از مدت وقت چند ماه به زمین بازگشته‌اند حدود سه درصد افزایش قد پیدا می‌کنند، البته این موضوع به دلیل تغییر ساختار استخوان بدن هست که با بازگشت به زمین این استخوان‌ها کوتاه‌تر می‌شوند و افراد به قد عادی خود باز می‌گردند.

ضعف ماهیچه‌ای درون فضا رخ می‌دهد

همه ما می‌دانیم که درون فضا جاذبه‌ای وجود ندارد و بر همین اساس فضانوردان درون جو به صورت معلق قرار می‌گیرند که همین موضوع با تاثیر روی ماهیچه‌های آنها به ضعیف شدن آنها منجر می شود؛ مردم عادی که روی زمین حرکت می‌کنند به دلیل آن که دائم مسیر می‌مسیر و می‌دوند ماهیچه‌هایشان قوی می شود و هیچ ضعفی درون ناحیه دست، پا و یا کمر خود احساس نمی‌کنند، ولی فضانوردان باید پس از بازگشت به زمین به طور حتم به باشگاه‌های ورزشی بروند و استخوا‌ن‌ها و ماهیچه‌های بدنشان را تقویت کنند.

 

بوی نامطبوعی که درون فضا پیچیده می‌شود

اکثر فضانوردانی که به زمین بازگشتند درون جواب به این سوال که فضا چه بویی دارند، گفتند که بویی بد همانند آهن سوخته، ولی به گفته فضانوردان که شاهدان عینی بودند درون فضا بوی ذغال سنگ و آهن سوخته نیز وجود دارد.

نپوشیدن پوشش فضانوردی چه تأثیری روی بدن می‌گذارد؟

مهمترین چیزی که هریک از فضانوردان باید آن را انجام دهند پوشیدن پوشش مناسب فضانوردی هست، چون درصورتیکه آنان پوشش نپوشند درون مدت وقت ۱۰ ثانیه تمام مایعات بدنشان به جوش می‌آید و تنها ۱۵ ثانیه وقت احتیاج دارد تا پوست بدن آن‌ها هم سوخته و تبدیل به مومیایی شوند، لذا هر یکی از فضانوردان ازبرای داشتن بدنی سالم و دور نگه داشتن خود از عوامل خطرناک باید حتما پوشش فضانوردی خود را به تن کنند.

منبع:باشگاه خبرنگاران

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *