جواب به سخنگوی ترامپ- اخبار رسانه ها – اخبار تسنیم

به گفته گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، حسن روحانی شامگاه چهارشنبه پس از مذاکرات هیات‌های عالی‌رتبه ایران و ژاپن درون کنفرانس مطبوعاتی مشترک با نخست‌وزیر این کشور، اظهار داشت: «رابطه ها ایران و ژاپن از قدمت تاریخی برخوردار بوده و امسال شاهد نودمین سالگرد رابطه ها دیپلماتیک تهران– توکیو هستیم.»

 روحانی با بیان اینکه درون طول سال‌های گذشته ملاقات‌های سازنده‌ای میان مسئولان دو کشور بوده و دیدارهای خوبی با نخست‌وزیر ژاپن داشته‌ام که امروز هشتمین ملاقات برگزار می‌شود، گفت: «درون جلسات و ملاقات‌های امروز درخصوص رابطه ها دو کشور ازجمله همکاری‌های مشترک و سرمایه‌گذاری ژاپن درون جنوب ایران به‌ویژه درون منطقه چابهار و سواحل مکران، گفت‌وگو کردیم.»

وی خاطرنشان کرد: «اراده و علاقه ژاپن به ادامه خرید نفت از ایران و تلاش درون راستای توسعه رابطه ها مالی، علمی و فرهنگی دو کشور می‌تواند توسعه رابطه ها فی‌مابین را تضمین کند.»

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه «علاوه‌بر مسائل دوجانبه، درون زمینه موضوعات مربوط به ثبات، امنیت و تنش‌زدایی درون منطقه نیز گفت‌وگو کردیم»، خاطرنشان کرد: «بسیار خوشحالیم که دو کشور ازبرای ثبات و امنیت منطقه اهمیت فراوانی قائل هستند.»

 روحانی تاکید کرد: «جمهوری اسلامی ایران آغازگر هیچ جنگی درون منطقه حتی با آمریکا نخواهد بود، ولی درصورتیکه بخواهد جنگی علیه ایران شروع شود، پاسخی قاطع خواهیم داد.»

رئیس‌جمهور ادامه داد: «نخست‌وزیر ژاپن نسبت به آینده خوشبینی قابل‌ملاحظه‌ای داشته‌اند و درون مذاکرات عنوان کردند که تغییرات مثبت درون مسیر هست.»

 روحانی افزود: «بسیار خوشحالم که نخست‌وزیر ژاپن درون مذاکرات امروز بر حمایت خود از برجام تاکید داشت و این توافق را ازبرای منطقه و جهان حائز اهمیت دانست.»

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: «ایران علاقه‌مند به ادامه توافق برجام هست و اقداماتی که انجام می‌دهد درون چارچوب بند ۳۶ برجام خواهد بود.»

روحانی با بیان اینکه ایران و ژاپن می‌توانند درون زمینه فعالیت‌های هسته‌ای، همکاری‌های خوبی با هم داشته باشند، گفت:‌ «دو کشور به فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای معتقد بوده و با سلاح هسته‌ای مخالف هستند.»

رئیس‌جمهور ریشه بعضی تنش‌ها درون منطقه را جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران دانست و تاکید کرد: «هرگاه این جنگ متوقف شود، شاهد تحول مثبت درون منطقه و جهان خواهیم بود.»

روحانی اظهار داشت: «از نخست‌وزیر ژاپن و هیات همراه که کاملا با حسن‌نیت و درون راستای تحقق آرمان‌های موردنظر دو کشور که همان صلح، امنیت و تنش‌زدایی هست درون تهران حضور دارند، تشکر می‌کنم و امیدوارم این مسافرت آغازی ازبرای توسعه رابطه ها دو کشور و تحولات مثبت درون منطقه باشد.»

رئیس‌جمهور گفت: «ژاپن کشوری با اهمیت درون منطقه هست و همواره ازبرای توسعه، صلح و امنیت منطقه گام‌های مثبتی برداشته هست.»

روحانی اظهار داشت: «درون مذاکرات امروز درمورد همکاری‌های منطقه‌ای دو کشور درون قسمت‌های مختلف ازجمله موضوع مهاجران، مبارزه با مواد مخدر، تروریسم، همکاری درون بازسازی سوریه و کمک به حل بحران یمن، گفت‌وگوهای سازنده‌ای داشتیم.»

آبه شینزو، نخست‌وزیر ژاپن نیز درون این کنفرانس مشترک مطبوعاتی ضمن ابراز خرسندی از حضور درون کشورمان درون نودمین سالگرد رابطه ها دیپلماتیک دو کشور و تقدیر از حسن استقبال جمهوری اسلامی ایران از وی و هیات همراه، گفت: «ژاپن و ایران کشورهای کهن تاریخی با فرهنگ و تمدنی کهن هستند که به آن افتخار می‌کنند و تا امروز رابطه ها بسیار صمیمانه و پیوسته‌ای میان دو ملت برقرار بوده و ادامه خواهد داشت.»

نخست‌وزیر ژاپن با اشاره به اینکه درحال حاضر درون منطقه خاورمیانه تنش درحال افزایش بوده و لازم هست به هر شکل که می‌شود، از بروز جنگ و تنش جلوگیری کرد، گفت: «توسعه صلح و ثبات درون منطقه نه‌تنها به نفع رونق آن بلکه به نفع رونق جهان خواهد بود.»

آبه شینزو افزود: «هیچ‌کس علاقه‌مند به افزایش تنش درون منطقه نیست و ژاپن با همه توان خود درون این راستا تلاش خواهد کرد.»

نخست‌وزیر ژاپن با بیان اینکه ایران از گذشته‌های دور و وقت باستان، کشوری بزرگ درون منطقه بوده و باقی خواهد ماند، گفت:‌ «ازبرای استقرار صلح و ثبات درون خاورمیانه ضروری هست ایران نقش سازنده خود را ایفا کند.»

آبه شینزو با اشاره به اینکه «دین اسلام، دین صلح و تساهل و تسامح هست و همواره نسبت به تاکید اسلام نسبت به میانه‌روی و تعادل درون امور علاقه‌مند بوده‌ام»، افزود: «احترام خاصی نسبت به فتوای رهبری ایران مبنی‌بر حرام دانستن سلاح‌های کشتار جمعی ازجمله سلاح هسته‌ای قائل هستم و اینکه امروز ایران همکاری‌های خود را با آژانس میان‌المللی انرژی هسته‌ای ادامه می‌دهد، بسیار حائز اهمیت هست و امیدوارم ایران نسبت به توافق برجام همچون گذشته پایبندی خود را ادامه دهد.»

نخست‌وزیر ژاپن با اشاره به اینکه «درون مذاکرات امروز درون راستای چگونگی کاهش تنش‌ها و برقراری صلح و ثبات درون منطقه با رئیس‌جمهور و مسئولان ایرانی گفت‌وگو کردیم»، اظهار داشت: «اراده ژاپن توسعه رابطه ها و همکاری با ایران درون قسمت‌های مختلف و همکاری درون زمینه کمک به سیل‌زدگان و واردات دارو به ایران هست.»

وی اظهار داشت: «معتقدم مسیری وسیع پیش‌روی همه ما قرار دارد و باید با گسترش همکاری درون این مسیر تلاش کنیم.»

 

۶ سال پس از انتخابات ۹۲ سیاست خارجی دولت روحانی تغییرات زیادی کرده هست

دولت یازدهم از روزی که بر سر کار آمد پروژه مرکزی خود را توسعه کشور از مسیر مذاکره و تقویت رابطه ها با غرب تعریف کرد و شالوده خود را بر آن بنا نهاد. روابطی که انتظار می‌رفت به‌واسطه گسترده‌شدن‌شان و پس از تنش‌زدایی‌ها درون دستور کار، رفته‌رفته محیط میان‌المللی را ازبرای ایران مساعد کند و با اتکا به همین اتفاق، مسیر را ازبرای جذب سرمایه‌های میان‌المللی هموار سازد. روحانی درون همین چارچوب،  به مردم وعده‌هایی داد و آنها را متقاعد کرد که می‌تواند هم چرخ زندگی‌شان را بچرخاند و هم چرخ سانتریفیوژها را. از همین‌رو گفت درون آخر راهی که انتخاب کرده تحریم‌ها به‌کلی رفع می شود و زندگی مردم به حالت عادی بازخواهد گشت. نتیجه ولی تا امروز آنی نبوده که رئیس‌جمهور وعده‌اش را داده بود و شاید خود روحانی نیز تصورش را نمی‌کرد کار روزی به جایی برسد که مذاکره با آمریکایی‌ها را دیوانگی بخواند و گاه و بیگاه بدعهدی اروپایی‌ها را به آنها یادآور شود. امروز ۶ سال از عمر دولت گذشته و مروری کوتاه بر فرازوفرودهای این ۶ سال درون یک برداشت، روایت جالبی را از مواضع رئیس‌جمهور درون سیاست خارجی به تصویر می‌کشد. مواضعی که گاهی خوشبینی مفرط درون آنها موج می‌زد و گاه ناامیدانه و نگران آینده‌ای نامعلوم را انتظار می‌کشید. درون ادامه این روایت را از نظر می‌گذرانید.

با کدخدا بستن راحت‌تر هست
 

«آمریکایی‌ها کدخدای ده هستند، با کدخدا بستن راحت‌تر هست و الان که رهبر انقلاب مسیر مذاکره را باز گذاشتند، دولت پس با رعایت خطوط قرمز می‌تواند این رابطه را برقرار کند.» این شاید صریح‌ترین موضع روحانی درون حوزه سیاست خارجی و به تعبیر دقیق‌تر هسته مرکزی سیاست‌های دولتی بود که روحانی نام آن را تدبیر و امید گذاشته بود. روحانی از همان ابتدا بنا را بر پیشبرد امور کشور از طریق بستن با غرب و نزدیک شدن به اروپا و آمریکا گذاشت و البته درون این میان ترجیح داد به آمریکایی‌ها نزدیک شود و وعده شکستن تابوی ۳۰ ساله را بدهد. وی ازبرای این نگاهش استدلال هم داشت و با یادآوری تجربه مذاکرات با تروئیکای اروپایی درون اوایل دهه ۸۰ گفت که اعتقاد دارد مذاکره با آمریکا راحت‌تر از مذاکره با اروپاست، چراکه اروپایی‌ها درون پی آقا اجازه از آمریکا هستند و به همین واسطه دولت یازدهم باید بتواند رابطه ایران و آمریکا را از حالت تخاصم به مرحله تنش که یک مرحله پایین‌تر هست، برساند.

مسیر‌حل، اعتماد متقابل هست

روحانی درون نخستین نشست خبری پس از پیروزی با اشاره به آخرین وضعیت مذاکرات هسته‌ای با ۱+۵ این سوال را که «درصورتیکه درون جریان مذاکرات با پیشنهاد احتمالی تعلیق بخشی از غنی‌سازی مواجه شود، چه خواهد کرد» بدون جواب گذاشت و گفت که مسیر‌حل این موضوع رسیدن به اعتماد متقابل هست. وی رسیدن به چنین نقطه‌ای را امکان‌پذیر دانست و یادآور شد که قبلا هم این اتفاق افتاده و باید از تجربیات قبل استفاده کردن کرد.
روحانی البته توضیح بیشتری درمورد تجربیات قبل و ماحصل این تجربیات نداد و ترجیح داد از شکست پروژه اعتماد به اروپا درون مذاکرات سعدآباد، بروکسل و… چیزی نگوید. وی این وعده را هم داد که دولتش از حقوق مسلم مردم ایران درون زمینه فناوری هسته‌ای کوتاه نخواهد آمد و تلاش خواهد کرد تحریم‌های ظالمانه قدم‌به‌قدم برطرف شود.

انتقال مسئولیت مذاکرات

زمزمه‌های انتقال پرونده هسته‌ای ایران به وزارت امور خارجه از همان شروع به کار دولت یازدهم مطرح بود تا اینکه درنهایت روز ۱۴ شهریور ۹۲ این تصمیم به‌طور رسمی عنوان شد. تا پیش از آن مسئولیت مذاکرات درون اختیار شورای عالی امنیت ملی و دبیر آن بود و به همین واسطه چند دفعه میان روحانی، لاریجانی و جلیلی دست‌به‌دست شده بود. این دفعه ولی زمام امور درون اختیار وزارت خارجه قرار گرفت و با این کار عملا همه مسائل پیرامون پرونده هسته‌ای به صورت یکپارچه درون چارچوب دولت و اختیارات آن تعریف شد؛ اتفاقی که نسبت به پیش از آن نوعی خرق عادت محسوب می‌شد و صحنه میدانی کنترل و هدایت مذاکرات را ازبرای رئیس‌جمهور آسان‌تر می‌کرد. خیلی‌ها کار دولت را گامی ازبرای کاستن از دفعه امنیتی این پرونده و بالا بردن احتمال توافق با غرب تفسیر کردند.

گفت‌وگو با اوباما

نخستین حضور روحانی درون مجمع عمومی سازمان ملل به‌عنوان رئیس‌جمهوری اسلامی ایران با یک بمب خبری همراه بود. عصر روز پنجم مهر ۹۲ رئیس‌جمهور آمریکا درون یک کنفرانس خبری درون کاخ سفید عنوان کرد ساعاتی قبل با حسن روحانی، همتای ایرانی خود مکالمه تلفنی داشته؛ مکالمه‌ای ۱۵ دقیقه‌ای که درون واپسین ساعات حضور روحانی درون نیویورک صورت گرفته بود. همان روز حساب توئیتری روحانی هم این خبر را تایید کرد و نوشت که درون گفت‌وگوی تلفنی روحانی و اوباما، بر اراده قوی سیاسی دو سمت ازبرای یافتن مسیر‌حلی سریع ازبرای مناقشه هسته‌ای ایران و غرب تاکید شده هست. این تماس از آنجا که نخستین تماس تلفنی رئیس‌جمهور ایران با رئیس‌جمهور آمریکا بود و به نوعی نخستین تماس شفاهی مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی ایران با مقام‌های ارشد آمریکایی به‌شمار می‌رفت، درون رسانه‌های داخل و خارج از ایران انعکاس گسترده‌ای داشت.

برجام، آفتاب تابان

یکی دو ماهی از برجام بیشتر نگذشته، حسن روحانی همچنان امیدوار هست. وی درون نشست خبری با رسانه‌های داخلی و خارجی از برجام با عنوان «آفتاب تابان» یاد می‌کند و می‌گوید: «ولی درصورتیکه کسی چشم خود را ببندد، فکر می‌کند شب هست؛ چشم‌ها را باید باز کرد.»
رئیس‌جمهور ولی نشانه‌های بدعهدی آمریکا را نیز دریافت کرده و قدری با واقعیات آمریکا روبه‌رو شده هست، از این‌رو بسیار کمرنگ و درون لفافه از آمریکا انتقاد می‌کند و می‌گوید: «آمریکایی‌ها باید درون اجرای برجام فعال‌تر باشند؛ خواست ما این هست.»درون این صحبت‌های حسن روحانی البته تناقض‌هایی هم وجود دارد، چراکه توضیحات خود را این‌شکل تکمیل می‌کند: «ممکن هست ایراد و اشکال‌های کوچکی درون این رابطه وجود داشته باشد، ولی آمریکا و اروپا تاکنون به تعهدات اصلی خود عمل کرده‌اند. امروز تحریم‌ها، حتی تحریم‌هایی که مربوط به موضوع هسته‌ای نبوده برداشته شده و این مساله نیز عنوان شده هست.»

طومار تحریم ها درون هم پیچید

روز امضای توافق را باید نقطه اوج وعده‌های برجامی روحانی تلقی کرد. روحانی پس از عنوان جمع‌بندی و توافق نهایی درون گفت‌وگوی زنده تلویزیونی وعده داد که تمام تحریم‌ها حتی تحریم‌های موشکی، تسلیحاتی و اشاعه‌ای به صورتی که درون قطعنامه بوده، لغو می شود. به گفته وی «تمام تحریم‌های بانکی، بیمه‌ای، مالی، حمل‌ونقل، پتروشیمی، فلزات سنگین و تحریم‌های اقتصادی به‌طور کامل لغو – و نه تعلیق– می شود و حتی تحریم تسلیحاتی نیز کنار گذاشته می‌شود و محدودیت‌های پنج ساله نیز پس از این مدت وقت لغو می‌شود.» رئیس‌جمهور با بیان اینکه دستاورد واقعی توافق ایجاد فضایی نو درون منطقه ازبرای گسترش همکاری‌هاست، طومار تحریم‌ها را درهم پیچیده تلقی کرد و مدعی شد که زنجیرهای تحریم از پای اقتصاد ایران گسسته شده هست. وی از برداشته شدن خشت‌های دیوار بی‌اعتمادی درصورت اجرای قدم به قدم توافق سخن گفت و خاطرنشان کرد که درون این برنامه جامع همه اهداف محقق شده هست.

درون انتظار برجام

حدفاصل توافق لوزان تا روز امضای برجام و چندماه پس، روز اجرای توافق هسته‌ای را باید دوره اوج گرفتن وعده‌های رنگ‌ و‌ وارنگ دولتی‌ها دانست. درون این مدت وقت رئیس‌جمهور نیز هم‌راستا با حامیان دولت از بهشت پس از اجرای برجام سخن می‌گفت و همه‌چیز از محیط‌زیست گرفته تا آب‌خوردن را به برجام گره می‌زد و می‌گفت تحریم‌های ظالمانه باید از میان برود تا سرمایه بیاید و مشکل محیط‌زیست، اشتغال، صنعت و آب‌خوردن مردم حل شود، منبع ها آبی زیاد شده و بانک‌ها احیا شوند.
وی البته منتقدان را هم با شدیدترین الفاظ می‌نواخت و آنها را به جهنم نیز حواله می‌داد. رئیس‌جمهور درون همین فضا با انتقاد شدید از کسانی که به گفته وی «مذاکره‌هراسی» را رواج می‌دهند، گفت: «یک‌عده بزدل سیاسی هستند و تا حرف مذاکره پیش می‌آید، می‌گویند ما می‌لرزیم؛ به جهنم، بروید یک جای گرم ازبرای خود پیدا کنید. خداوند شما را ترسو و لرزان آفریده هست.»

توافق لوزان

فروردین ۹۴ پس از دو دور مذاکرات فشرده درون حد فاصل ۲۵ اسفند تا ۱۳ فروردین، طرفین بر سر بیانیه‌ای درمورد مسیر‌حل‌های لازم جهت نیل به برنامه جامع کار مشترک به تفاهم رسیدند که به بیانیه لوزان معروف شد. بیانیه‌ای که اگرچه درون جواب به انتقادات درمورد ضعف‌های محتوایی آن گفته می‌شد جنبه حقوقی نداشته و صرفا راهنمای مفهومی تنظیم و نگارش متن برجام هست، ولی درون ماه‌های پس توافق هسته‌ای مو‌ به ‌مو درون چارچوب آن منعقد شد.
کمتر از ۲۴ ساعت پس رئیس‌جمهور درون یک گفت‌وگوی تلویزیونی از عمل به وعده‌های انتخاباتی‌اش گفت و تاکید کرد که همه تحریم‌های اقتصادی و قطعنامه‌های شورای امنیت درون روز اول اجرای توافق، لغو می شود. وی ادامه داد: «چرخش سانتریفیوژها زمانی ارزشمند هست که چرخ اقتصاد درون کنار آن درحال چرخش باشد و خوشبختانه این کار و هدف بسیار نزدیک‌تر از ماه‌ها، هفته‌ها و حتی روزهای پیش هست.»

فعلا صبر کنید

ایام انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا آنقدر فضا سنگین می‌شود که پیش‌بینی‌ها درمورد آینده رابطه ها ایران با آمریکا دوباره به شرایط پیش از برجام بازمی‌گردد و از این‌رو روحانی می‌گوید انتخاب میان «نامزدهای ریاست‌جمهوری آمریکا» انتخاب میان بد و بدتر هست. رئیس‌جمهور ولی با وجود مشاهده این فضا همچنان حاضر نیست از موضع اولیه خود کوتاه بیاید. وی درون اجتماع مردم استان مرکزی اظهار می‌کند: «زنجیری که روی پاهای اقتصاد ایران بود، مانع بود و امروز زنجیر نیست.»روحانی ولی با دفاع مکرر از برجام تلاش می‌کند خرج انتقاد از آن را درون جامعه بالا نگه دارد و از این‌رو می‌گوید: «غاصبی باغ ما را غصب کرده بود، غاصب را بیرون کردیم، الان یک عده کودک به درب باغ آمده‌اند می‌گویند سیب و گلابی کجاست؟ ما باغ را از دست غاصبان درآوردیم و درخت کاشته‌ایم و این باغ آماده باروری هست و صبر ازبرای باروری این باغ لازم نیست؟»

کاتسا و باز هم دفاع از برجام!

تابستان ۹۶ همان ایامی هست که انتقادهای آمریکا از برجام بیشتر و عملی‌تر می‌شود. درون این ایام آمریکا تصمیمات جدیدی ازبرای تکمیل پازل تحریمی ایران می‌گیرد و قانونی به نام کاتسا را که بعدها به مادر تحریم‌ها معروف شد، تصویب و با امضای ترامپ اجرایی می‌کند. درون تحریم کاتسا قسمت‌های مهمی از اقتصاد ایران به اضافه اکثر افراد و نهادهای درون ارتباط با سپاه پاسداران تحریم شدند و به عبارتی این کار با اهمیت‌ترین کار ترامپ درون راستای نقض روح و جسم برجام بود. رئیس‌جمهور ولی درون جلسه هیات دولت و درون واکنش به این کار باز هم از مزیت‌های برجام گفت و توضیح داد که «قبل از توافق برجام آمریکایی‌ها به هر بهانه‌ای یک تحریم تازه علیه ملت ایران وضع می‌کردند، ولی برجام دست و پای آمریکا را هم ازبرای بردن این‌شکل تحریم‌ها به بهانه مسائل سلاح کشتار جمعی و هسته‌ای به شورای امنیت و هم درون راستای وضع تحریم‌های تازه بسته هست.»

یک عضو مزاحم خارج شد!

ترامپ درون اردیبهشت سال ۹۷ بالاخره مقصود نهایی خود را اجرایی کرد و با امضای یک دستور اجرایی ایالات متحده را از توافق هسته‌ای ایران و گروه کشورهای ۱+۵ خارج کرد. وی درون این روز و پس از خروج از برجام عنوان کرد همه تحریم‌هایی که درون اثر توافق با ایران تعلیق شده بودند درون بازه‌های ۳ و ۶ ماهه به این معنی بخشی درون نیمه مرداد و بخشی درون نیمه آبان دوباره اجرایی خواهند شد. درون واکنش به این کار آمریکا، حسن روحانی بلافاصله مقابل دوربین صداوسیما قرار گرفت و راهبرد دولتش درون قبال کار ترامپ را توضیح داد.
روحانی درون این سخنرانی، با واکنشی عجیب که نشان می‌داد وی تا چه حد به سیاست خارجی و مساله مذاکره ازبرای حل مشکلات کشور امید دارد، تنها به بیان این نکته اکتفا کرد که«برجام از ۱+۵، یک را از دست داده هست، کار ترامپ جنگ روانی و فشار اقتصادی بود؛ ملت ایران از امشب متحدتر هست، خوشحالم شر یک موجود مزاحم از برجام‌ کم شده هست.» وی درون این سخنرانی عنوان کرد که قصد دارد برجام را ادامه دهد تا منافع ایران از این مسیر تامین شود و از این‌رو به وزارت امور خارجه دستور داده هست که با پنج کشور ازبرای آینده برجام وارد مذاکره شود.

وی درون این سخنرانی تاکید کرد: «درصورتیکه اهداف ایران را سایر سمت‌ها تامین کنند، برجام برجا خواهد ماند.» با این سخنرانی، ایران بلافاصله مذاکراتی را ازبرای یافتن مسیری تازه با اروپایی‌ها و دو عضو دیگر شروع کرد و چندی پس معلوم شد که توافق‌ها به سمتی حرکت کرده هست که سه کشور اروپایی ازبرای تجارت با ایران درون شرایط تحریمی، سازوکار مناسبی تدارک ببینند، اتفاقی که تا همین امروز هم اکنون رخ نداده هست.

نفت صادر نکنیم ،نفت صادر نمی‌کنید

آبان سال ۹۷ درون شرایطی به آخر رسید که دور دوم تحریم‌های آمریکا اعمال شد ولی اروپایی‌ها ازبرای چندمین‌دفعه زیر قول خود زدند و هیچ‌ کار عملی ازبرای تامین منافع ایران درون برجام انجام ندادند.
 شرایط ازبرای ایران دشوار‌تر و هم‌وقت راهبرد تازه آمریکا نیز عنوان شده بود. آمریکایی‌ها به صورت رسمی عنوان کردند که بنا دارند فروش نفت ایران را به صفر برسانند و ازبرای این کار همراه با تحریم‌های نفتی معافیت‌های موقت و محدودی را ازبرای چند کشور درون نظر گرفته‌اند.
 درون واکنش به این کار آمریکا، حسن روحانی که اداره دولتش را با خطر مواجه می‌دید درون مسافرت استانی به سمنان و درون ملاقات با مردم شاهرود، آمریکایی‌ها و کشورهای خلیج‌فارس را متقابلا تهدید کرد و گفت: «درصورتیکه آمریکا مانع صادرات نفت ایران شود، هیچ نفتی از خلیج‌فارس صادر نخواهد شد.»
 این اظهارنظر به‌عنوان تندترین سخن روحانی درون عرصه سیاست خارجی و خطاب به دشمنان ایران درون دوران ریاست‌جمهوری‌اش درون افکار عمومی بازخورد زیادی داشت.

توقف اجرای کامل برجام

پس از اینکه مذاکراتی که قرار بود چند هفته‌ای به اتمام برسد، حدود یک سال به طول انجامید و اروپایی‌ها از حداقلی‌ترین کار ازبرای تامین منافع ایران درون برجام و تجارت با ما امتناع کردند، حسن روحانی درون جریان تصمیمی که کلیت نظام گرفته بود، خبر مهمی را درون ۱۸ اردیبهشت به این معنی سالگرد خروج آمریکا از برجام عنوان کرد. وی درون این روز و درون جمع اعضای هیات‌دولت از تصمیم ایران ازبرای مقابله با اقدامات آمریکا و اروپا خبر داد و گفت: «برجام یا برد- برد یا باخت- باخت خواهد بود؛ اجازه نمی‌دهیم آمریکا آن را به برد- باخت تبدیل کند. هفت ماه پیش درون سازمان ملل عنوان کردم استراتژی ما تعهد درون برابر تعهد و نقض درون برابر نقض هست؛ امروز به آن سخنان عمل می‌کنیم. امروز روز آخر برجام نیست، روز گام تازه درون اجرای آن هست. امروز فروش ذخایر اورانیوم غنی‌شده و ذخایر آب سنگین را متوقف می‌کنیم؛ این تصمیم ازبرای ۶۰ روز هست.»روحانی درون این سخنرانی شروط ایران را ازبرای ادامه اجرای تعهداتش درون برجام عنوان کرد و گفت: «درصورتیکه طرفین برجام پای میز مذاکره آمدند و منافع اصلی ما به‌خصوص درون نفت و امور بانکی تامین شد، به نقطه قبلی بازمی‌گردیم.» وی البته تاکید کرد که ایران تنها درون جریان برجام حاضر به مذاکره هست و توضیح داد: «آغازگر نقض تعهد نبودیم و آغازگر جنگی نخواهیم بود، ولی به هر متجاوزی جواب قاطع خواهیم داد. درون چارچوب برجام همچنان آماده مذاکره‌ایم؛ نه یک کلمه بیشتر و نه کمتر.»

 

موزه صلح هیروشیما تنها مکانی هست که می‌توان نشانه جنایت آمریکایی‌ها درون جنگ جهانی دوم را درون آن یافت

روایت ژاپنی از بمباران اتمی هیروشیما

 تا پیش از ساعت ۸:۱۵، روز ۶ آگوست۱۹۴۵ به وقت محلی، قلب سیاسی و تجاری شهر هیروشیما بود ولی یک انفجار درون فاصله‌ای بیش از ۵۰۰متری سطح زمین، شهر را تبدیل به ویرانه‌ای غیرقابل زیستن کرد. حرارت چند میلیون سانتیگرادی بمب اتمی «پسر کوچک»، همه‌چیز را تا شعاع ۵/۱ کیلومتری ذوب کرد. چهارسال پس مقامات ژاپنی تصمیم‌شان این بود که این منطقه دیگر توسعه پیدا نکند ولی به جای آن، تبدیل به پارکی ازبرای یادبود حادثه شود. الان درون قلب سیاسی و تجاری شهر هیروشیمای سابق، موزه‌ای درون میان پارکی به وسعت ۱۲۰ هزار مترمربع ساخته شده هست. ژاپنی‌ها نام این موزه را که قرار بود یادآور حادثه تلخ هیروشیما باشد «موزه صلح هیروشیما» گذاشتند. این موزه از دو ساختمان تشکیل شده هست. یکی از ساختمان‌های این موزه که تحت‌عنوان گنبد  A-Bombنامگذاری شده، دقیقا محلی هست که درون گذشته ازبرای توسعه صنایع هیروشیما مورد استفاده کردن قرار می‌گرفت. ۶آگوست۱۹۴۵، بنای این ساختمان صنعتی جزء معدود سازه‌هایی بود که توانست سر پا بایستد و تا امروز نیز باقی بماند.

گنبد این ساختمان درون ابتدا قرار بود مانند بقیه خرابه‌ها تخریب شود، ولی درنهایت این تصمیم به تعویق افتاد و ساختمان دست‌نخورده باقی ماند. درون سال ۱۹۶۶ شهر هیروشیما عنوان کرد که این گنبد، جزء لیست ساختمان‌های محافظت‌شده قرار گرفته هست. کارهای مرمت و مقاوم‌سازی بسیاری روی این ساختمان انجام شده تا این مکان را به‌عنوان مدرک و شاهدی از واقعه مرگبار و ناگوار هیروشیما نگه دارد. ولی میان دو ساختمان این موزه، گورستانی نمادین ازبرای قربانیان انفجار هسته‌ای ساخته شده هست. این گور خالی از یک مقبره طاق‌دار ازبرای کسانی که به خاطر انفجار بمب یا تشعشعات بعدی آن کشته شدند، تشکیل می‌شود. درون زیر طاق، سنگی وجود دارد که نام همه ۲۲۰ هزار قربانیانی روی آن حک شده هست. درون قسمت‌های مختلف این موزه، به تحقیق تاریخ هیروشیما و حادثه بمب هسته‌ای که بر سر شهر فرود آمده، پرداخته شده هست. درون موزه شهر هیروشیما اشیا، اسناد و عکس ها بمب‌های اتمی به نمایش درآمده هست. تمام آنچه آمریکا درون هیروشیما و ناکازاکی بر سر ژاپنی‌ها آورد به این موزه محدود شده هست. شاید بخشی از این اتفاق به خاطر تسلط آمریکا بر این کشور درون تمام دهه‌های پس از جنگ جهانی دوم باشد که امروز ژاپن جز این موزه، هیچ‌نشانی از جنایت آمریکایی‌ها درون سرزمین آفتاب تابان، به چشم نمی‌آید.

با این حال درون قسمت‌هایی از موزه شهر هیروشیما می‌توان ابعاد این جنایت و اقدامات بعدی آمریکا را ازبرای از میان بردن اسناد این جنایت یافت. بر اساس اطلاعاتی که درون موزه این شهر قرار دارد درون آخر جنگ، گروه‌های تحقیقاتی مختلف درون منطقه بمباران، فعالیت‌های خود را به‌طور موقت تعلیق کردند، ولی درون آخر آگوست و اوایل سپتامبر کار را دوباره از سرگرفتند و پس از بمباران هیروشیما سیاست مربوط به درمان بیماری‌های ناشی از بمب اتمی را ازبرای نخستین‌دفعه عنوان کردند. درون یکی از سندهای تاریخی این موزه، به اختلالات مختلف ناشی از بمبگذاری و روش‌های درمان آن پرداخته شده هست. درون ۱۴ سپتامبر، کمیته ویژه تحقیق درون زمینه آسیب‌های بمب اتمی درون شورای بررسی ها علمی ژاپن تاسیس شد. کمیسیون مشترک ژاپن که اعضای آن پژوهشگران ژاپنی بودند، درون اکتبر به هیروشیما وارد شد. این گروه تمام نتایج مطالعات خود را منتشر نکرده و منتشر شدن نتایج این بررسی ها درون مطبوعات ممنوع شده هست. این وضعیت تا زمانی که پیمان صلح سانفرانسیسکو درون سال ۱۹۵۱ به آخر رسید، فعالیت‌های پژوهشی و گفته‌های مربوط به بمبگذاری ادامه داشت.

  شروع کار روی نوع تازه بمب

درون یکی دیگر از مطالبی که درون این موزه یافت می‌شود به تاریخچه ساخت بمب اتمی پرداخته شده هست. این اطلاعات می‌گوید که آمریکا پس از نگرانی از اقدامات دانشمندان آلمانی درون توسعه بمب اتمی، شروع به مطالعه ساخت بمب اتمی کرد. بر اساس این اطلاعات، پروژه منهتن درون میانه جنگ جهانی دوم شروع شد. آمریکا از تهدید آلمان نازی هراس داشت چراکه آلمان درون حال ساخت یک سلاح هسته‌ای بود. دانشمندان آلمانی، آلبرت انیشتین فیزیکدان مشهور را متقاعد کردند که نامه‌ای به رئیس‌جمهور ایالات متحده فرانکلین روزولت بنویسد که وی را مجاز به تحقیق درون مورد تاییدیه بمب می‌کند. روزولت با این درخواست موافقت و ایالات متحده مطالعه نحوه توسعه یک بمب اتمی را انتخاب کرد.

  به چه دلیل بمباران هیروشیما؟

درون اواخر جنگ جهانی دوم آمریکا به‌طور سیستماتیک شهرهای ژاپن را بمباران کرد وتوکیو و دیگر شهرهای بزرگ را مورد هجوم هوایی قرار داد. درون ۲۸ می همان سال، بمباران شهرهای دیگر ممنوع شد تا آمریکایی‌ها که درون پی هجوم اتمی به ژاپن بودند، اثرات بمبگذاری اتمی را به‌روشنی مشاهده کنند. مقدمات بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی درون ۲۵ جولای ۱۹۴۵ صادر شد. بر اساس این اطلاعات قرار بود یک بمب اتمی روی هیروشیما، ناکازاکی و دو شهر دیگر فرود آید. مدت وقت کوتاهی پس از آن، یکی از شهرهای هدف از فهرست حذف شد. دستور دیگری که درون  دوم آگوست صادر شد هدف اول را به‌عنوان «منطقه صنعتی شهر هیروشیما» معلوم کرد و تاریخ بمبگذاری را ۶ آگوست معلوم کرد. هیروشیما نخستین انتخاب بود چون این شهر یکی از چهار شهر مورد نظر بدون اردوگاه‌های جنگی بود که درون آن نیروهای متفقین زندانی بودند. پس از شکست، ژاپن توسط نیروهای پیروز به مدت وقت ۶ سال و هشت ماه اشغال شد. هیروشیما تحت حکومت نیروهای مشترک بریتانیا قرار گرفت. فاتحان جنگ جهانی دوم تلاش وسیعی را ازبرای سانسور شدید گفته‌های منتشرشده شروع کردند. آنها به‌طور ویژه اطلاعات مربوط به بمب A ( پسر کوچک) را سانسور کردند و گفته سالانه آسیب‌های این بمب را ازبرای مدتی به‌تاخیر انداختند. آنان قسمت‌هایی از کتاب‌هایی را که درون مورد بمب A نوشته شده‌اند، از میان بردند و حتی فروش عکس ها مربوط به این رویداد را ممنوع کردند. سانسور شدید اطلاعات بمب اتمی سبب شد مردم ژاپن به‌آرامی و به‌مرور متوجه پیامدهای سلاح‌ اتمی بر زندگی‌شان شوند. درون آن دوره فشار روانی بر نویسندگان بسیار زیاد بود، ولی پس از آخر اشغال، کتاب‌ها و مقالاتی درمورد بمبگذاری A به‌سرعت گسترش یافت.

 

شاید کمتر کسی این واقعه تاریخی را به یاد داشته باشد

۵۲ سال پیش، هجوم اسرائیل به کشتی آمریکایی

پس از آخر جنگ جهانی دوم، رفته‌رفته آمریکا جایگزین انگلیس درون حمایت از رژیم تازه‌تاسیس صهیونیستی شد. رابطه ها دوجانبه تل‌آویو- واشنگتن تا جایی ادامه پیدا کرد که آمریکا تبدیل به اصلی‌ترین حامی رژیم صهیونیستی شد. رژیم صهیونیستی درون چند دهه گذشته بیشترین بهره را از این رابطه ها برده هست. حمایت‌های آمریکا از رژیم صهیونیستی خرج سنگینی ازبرای واشنگتن درون پی داشته هست. سنگین‌ترین و بیشترین کمک‌های تسلیحاتی‌ آمریکا به مقصد سرزمین‌های اشغالی هست. حمایت‌های نظامی و سیاسی از تل‌آویو، منجر به ایجاد تنفر از آمریکا درون نگاه مردم منطقه شده هست. خرج‌سازی‌های رژیم صهیونیستی ازبرای مردم آمریکا تنها مربوط به دریافت کمک مالی از جیب مالیات‌دهندگان آمریکایی نیست، بلکه این رژیم ازبرای رسیدن به مقاصد خود حاضر به قربانی کردن منافع و حتی نیروهای نظامی آمریکا نیز هست. یکی از نقاط تاریک رابطه ها آمریکا و رژیم صهیونیستی به حدود ۵۲ سال پیش درون چنین روزهایی بازمی‌گردد. درون بحبوحه جنگ ۶ روزه میان اعراب و صهیونیست‌ها درون سال ۱۹۶۷، اتفاقی افتاد که می‌توان از آن به‌عنوان یکی از با اهمیت‌ترین وقایع تلخ درون رابطه ها میان رژیم صهیونیستی و آمریکا نام برد. درون بعدازظهر ۸ ژوئن سال ۱۹۶۷میلادی (۱۸ خرداد ۱۳۴۶) چند هواپیمای جنگی اسرائیل به همراه کشتی‌های جنگی این رژیم به یک کشتی اطلاعاتی آمریکایی هجوم می‌کنند. این درگیری منجر به کشته شدن ۳۴ نیروی آمریکایی و زخمی شدن ۱۷۴ نفر می‌شود. «کریگ مککی»، خبرنگار تحقیق و مدیر مرکز حقیقت درون آمریکا به تحقیق این واقعه پرداخته هست.

درون فضای رسانه‌ای جهان و به‌خصوص آمریکا به ندرت به حادثه هجوم ارتش اسرائیل به کشتی جنگی آمریکایی یو‌اس‌اس لیبرتی پرداخته می‌شود و اطلاعات صحیح و زیادی از ابعاد این قضیه درون دست نیست. لطفا درون مورد چگونگی وقوع این هجوم توضیح دهید.

روایت‌های مطرح‌شده توسط رسانه‌های جمعی درمورد هجوم به ناو یو‌اس‌اس لیبرتی یکی از بزرگ‌ترین دروغ‌هایی هست که اکثر آمریکایی‌ها یا بیشتر مردم جهان شنیده‌اند. این مساله ماهیت واقعی رابطه میان آمریکا و یکی از نزدیک‌ترین متحدانش به این معنی دولت اسرائیل را آشکار می‌کند. عملیات جنگی علیه کشتی آمریکایی که نوعی جنایت جنگی و یک خیانت بزرگ بوده هست که با فریب و تبلیغات گسترده شروع شده و تا به امروز هم ادامه دارد. بیش از ۵۰ سال پیش اسرائیل یک هجوم تکان‌دهنده را علیه یک کشتی اطلاعاتی آمریکایی به نام یو‌اس‌اس لیبرتی (USS Liberty)، درون آب‌های میان‌المللی درون حد فاصل شبه‌جزیره سینا و ساحل غزه ترتیب داد. ازبرای سالیان متمادی دولت‌های آمریکا و اسرائیل با استفاده کردن از نفوذ و قدرت رسانه‌ای تلاش کردند این‌شکل القا کنند که این حادثه تنها یک تصادف تلخ بوده هست. این ادعا درون حالی هست که بازماندگان حادثه بهتر از هر کسی از دروغ بودن چنین مساله‌ای باخبرند.

ارتش اسرائیل درون پس از ظهر آفتابی ۸ ژوئن ۱۹۶۷ طی ۱۲ ساعت تمام تلاش خود را ازبرای غرق کردن کشتی لیبرتی و کشتن تمام ۲۹۴ سرنشین آن از جمله سه تن از غیرنظامیانش به کار بست. هرچند این عملیات موفق نبود، ولی درون آخر این هجوم و بر اساس گفته منبع ها مختلف، ۳۴ تن از خدمه کشتی کشته شدند و میان ۱۷۱ تا ۱۷۴ نفر هم مجروح شدند. نکته جالب اینکه این کشتی درون ساعت ۶ صبح همان روز به این معنی تنها ۸ ساعت پیش از شروع هجوم از سوی هواپیماهای اسرائیلی به‌عنوان یک کشتی آمریکایی احراز هویت شده بود.

کشتی آمریکایی چه ماموریتی درون آن منطقه داشت؟

هجوم به لیبرتی درون حالی درون روز چهارم جنگ اسرائیل با سوریه، مصر و اردن صورت پذیرفت که این کشتی بر اساس گفته خدمه زنده مانده با یک پرچم بزرگ آمریکا درون حال حرکت بود و طبیعتا به‌عنوان یک کشتی غیرجنگی شناسایی شده بود. کشتی آژانس امنیت ملی آمریکا مانند هیچ‌یک از کشتی‌های حاضر درون منطقه نبود چراکه تمام تجهیزات نظارتی و اطلاعاتی لازم را به همراه داشت.

هرچند هم اکنون ابعاد دقیق ماموریت لیبرتی جنبه سری دارد، ولی این کشتی درون دریای مدیترانه ماموریت داشت تا بر بحران میان اسرائیل و اعراب نظارت کند. ساعت ۲ پس از ظهر بود که لیبرتی از سوی یک جنگنده هدف هجوم موشکی قرار گرفت.

بعضی ناظران ادعا می‌کنند که هجوم به کشتی لیبرتی با استفاده کردن از یک پرچم دروغین صورت گرفته، تا آمریکا و مصر را درگیر جنگی کند که خودشان مایل به آن نیستند. مطمئنا عزم اسرائیل ازبرای غرق کردن کشتی و کشتن تمام سرنشینان آن هم درون همین راستا بوده هست. لیندون جانسون دفعه‌ها به اسرائیل نسبت به هجوم احتمالی علیه اردن و سوریه هشدار داده بود، به همین خاطر بعضی بر این باورند که اسرائیل می‌ترسید آمریکایی‌ها از طریق اقدامات نظارتی لیبرتی متوجه برنامه تل‌آویو ازبرای هجوم به دوکشور عربی شوند.

ولی هدف هر آنچه باشد، این اتفاق یک لحظه تاریک درون تاریخ بوده که ما باید درون مورد آن همین امروز صحبت کنیم. مانند حادثه ۱۱ سپتامبر، ماجرای هجوم به کشتی لیبرتی یکی از آن حوادثی هست که واقعیت عریان جهان را به ما نشان می‌دهد. با اتکا بر این حوادث می‌توان فهمید رسانه‌ها نه دنبال افشای حقیقت که تنها درون پی پنهان کردن زوایای واقعی آن از چشم مخاطبان هستند.

نیروهای ارتش اسرائیل چگونه و درون چه ابعادی به این کشتی هجوم کردند؟ آیا نیروی پشتیبان ازبرای کمک به کشتی آمریکایی درون منطقه وجود نداشت؟

این کشتی با موشک، آتش توپخانه و انواع بمب مورد هجوم قرار گرفت. درون مراحل اولیه این هجوم هشت نفر از ملوانان آن کشته شدند. طی این هجوم لیبرتی قادر نبود تا با ناوگان ششم ازبرای دریافت کمک تماس بگیرد چراکه تجهیزات ارتباطی آن به‌شدت آسیب دیده یا نابود شده بودند. البته پس‌ها معلوم شد که یکی از خدمه این کشتی با به خطر انداختن زندگی خود و تعمیر سریع سیستم‌ها یک پیام اضطراری به دو ناوهواپیمابر، یو‌اس‌اس ساراتوجا و یو‌اس‌اس آمریکا درون منطقه مخابره کرده هست.  هواپیماها ازبرای کمک به لیبرتی فورا به پرواز درآمدند. درون آن وقت خلبانان جنگنده‌های اعزامی مجاز بودند هواپیماها و کشتی‌های مهاجم را نابود کنند، ولی قبل از اینکه آنها بتوانند دست به چنین کاری بزنند، دستورات جدیدی را دریافت کردند. حدود ۳۵دقیقه پس از هجوم، سه کشتی اسرائیلی به صحنه رسیدند و شروع به پرتاب موشک‌های اژدر خود کردند. اصابت یکی از این موشک‌ها به بدنه کشتی لیبرتی موجب کشته شدن ۲۶نفر و ایجاد سوراخی به وسعت تقریبا ۴۰فوت درون بدنه کرد. علاوه‌بر این، مهاجمان نیروهای امدادی حاضر درون کشتی را که درون پی خاموش کردن آتش شعله‌ور شده بودند  هم هدف قرار دادند. قایق‌های اسرائیلی حتی به کسانی که درون پی نجات خود درون آب شناور شده بودند هم رحم نکردند و به آنان هجوم کردند. درون این مرحله دستور ترک کشتی هم مورد پذیرش قرار نگرفت.

واکنش مقامات اسرائیل به این قضیه چه بود؟

مدت وقت کوتاهی پس از آنکه ناوگروه ششم دستور ارسال نیروهای امدادی را صادر کرد، قایق‌های جنگی اسرائیلی ناگهان هجوم خود را قطع و درون اقدامی عجیب پیام‌هایی را جهت عنوان آمادگی ازبرای کمک به لیبرتی مخابره کردند. درون همان وقت، یک افسر دریایی اسرائیل از طریق سفارت آمریکا درون تل‌آویو به نیروی دریایی آمریکا اطلاع داد که نیروهای اسرائیلی به غلط به یک کشتی نیروی دریایی آمریکا هجوم کرده‌اند و بابت این اتفاق عذرخواهی کرد. پس‌ها وابسته نظامی سفارت آمریکا عنوان کرد که ناوگان ششم نیروی دریایی و هواپیماهای نجات قبل از ورود به صحنه ازبرای نجات کشتی لیبرتی و خدمه آن دوباره فراخوانده شدند و از ادامه عملیات نجات منع شدند.
 

چقدر مردم آمریکا از این اتفاق اطلاع دارند؟

اکثر آمریکایی‌ها از این عملیات جنگی یکی از نزدیک‌ترین متحدان‌شان علیه خودشان کاملا بی‌اطلاع هستند. دلیل اصلی عدم اطلاع مردم این هست که رسانه‌های آمریکایی تقریبا به‌طور کامل از هرگونه اشاره‌ای به این رویداد اجتناب کرده‌اند. اکثر مردم هرگز چیزی درون مورد این کار وحشیانه نشنیده‌اند، درون نتیجه هیچ نظری هم ندارند که پیامدهای احتمالی آن چه چیزی ممکن هست باشد. با وجود این، درس‌های جدی از این اتفاق وجود دارد که همه ما باید آنها را فرابگیریم.   اسرائیل ازبرای تقویت موضع صهیونیسم از هیچ‌اقدامی ابا ندارد و حتی می‌تواند به متحدان خودش به‌ویژه آمریکا هم هجوم کند. بر همین اساس حادثه ۱۱ سپتامبر را به یاد بیاورید. اسرائیل مدام به خودش ژست کشور و مردمی را می‌گیرد که طی سالیان متمادی قربانی بوده و همیشه هم تهدید شده هست. ولی چیزی که ابعاد این حادثه واقعا وحشتناک را روشن می‌کند، این هست که اسرائیل ازبرای دستیابی به اهداف سیاسی خودش از انجام هیچ‌کاری، حتی هجوم به متحدانش ترسی ندارد.

منبع : فرهیختگان                             

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *