ثروت این خانواده ایرانی؛ بیش‌ از ۱…۲ بیلیارد تومان!- اخبار رسانه ها – اخبار تسنیم

به گفته گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، رضاخان ۴ همسر و ۱۱ فرزند داشت. فرزندان و نوه‌های وی به همراه همسرانشان درون دهه ۵۰ خانواده‌ای با حدود ۲۵ عضو بزرگ‌سال را تشکیل دادند که ثروتمندترین خانواده ایران محسوب می‌شد. درون میان پهلوی‌ها کسانی هم بودند که درون این ثروت‌اندوزی شریک نبودند؛ ازجمله علیرضا پهلوی (پنجمین فرزند رضاخان) که سال ۳۳ فوت شد و حمیدرضا پهلوی (آخرین فرزند رضاخان) که سال ۴۰ از خانواده سلطنتی طرد و عنوان شاهزادگی از وی سلب شد. بنیاد پهلوی و اعضای این خانواده صاحب یا سهامدار عمده ۱۷ بانک و بیمه، ۲۵ کارخانه صنایع فلزی، ۸ کارخانه مواد معدنی، ۱۰ کارخانه سازنده مصالح ساختمانی، ۴۳ کارخانه صنایع غذایی، ۴۷ شرکت خدماتی و ۲۶ فقره سرمایه‌گذاری و فعالیت عمده تجاری دیگر درون ایران بودند. املاک و سرمایه‌گذاری‌های عمده‌ای نیز درون خارج از کشور داشتند؛ ازجمله اراضی وسیع محمدرضا پهلوی درون اسپانیا. الان ثروت پهلوی‌ها درمجموع چقدر بود؟

همه شرکت‌های بزرگ ایران

شرکت‌ها و کارخانه‌هایی که بنیاد پهلوی و اعضای خانواده پهلوی درون آن مالک اصلی یا سهامدار عمده بودند هیچ‌یک کوچک نبودند؛ امثال خودروسازی ایران ناسیونال بودند و جنرال موتورز ایران، جیپ، هپکو، گروه کارخانه‌های آلومینیوم ایران، بی اف گودریج ایران، سیمان تهران، گچ تهران، شرکت آتی‌ساز، خانه‌سازی اسکان ایران، قند مرودشت، شرکت انبارهای ایران و شرکت خدمت ها دریایی ایران. درصورتیکه نام‌ها به نظرتان آشناست بازهم هست: شرکت لیزینگ ایران، شرکت هتل‌های ایران، بنگاه بخت‌آزمایی ملی، شرکت افست، شرکت حفاری سد ایران، شرکت ماشین‌آلات عمران، شرکت تولید ابریشم ایران، شرکت عمران روستایی ایران، شرکت خانه‌سازی و توسعه تهران بزرگ، شرکت پلاست ایران، کارخانه حریر پارس، کارخانه‌های مداد ایران، نورد و لوله اهواز، مرکز میان‌المللی پروژه‌های ایران، ایرانشهر فینانس، بانک اعتبارات ایران، بانک توسعه و سرمایه‌گذاری ایران، بانک ایرانشهر، بانک عمران، بانک داریوش و…

درواقع کارخانه و شرکت بزرگی درون ایران نبود که پهلوی‌ها درون آن نباشند. علاوه بر این‌ها خانواده پهلوی ۷۰ درصد سهام همه هتل‌های ایران را درون اختیار داشتند.

سازمان املاک و مستغلات پهلوی

قصه بنیاد پهلوی چه بود؟ یک و نیم میلیون هکتار زمینی که رضاخان به قیمت ناچیز و به‌زور تصاحب کرده بود پس از عزل وی و درون اوایل سلطنت محمدرضا ازبرای فرونشاندن خشم مردم و نمایندگان به دولت وقت واگذار شد. ولی سال ۱۳۲۸ شاه لایحه‌ای به مجلس برد تا بیش از ۴۴ هزار سند مالکیت این اراضی را پس بگیرد. تا سال‌ها این املاک به همراه اراضی وسیع دیگری زیر نظر «سازمان املاک و مستغلات پهلوی» اداره می‌شد و این سازمان سال ۱۳۳۷ شد «بنیاد پهلوی». این بنیاد به اداره موقوفه‌های رضاخان و محمدرضا و دیگر اعضای خاندان پهلوی اختصاص داشت ولی به دلیل نفوذ پهلوی‌ها و ثروت بادآورده زیاد درون دهه ۵۰ عملاً قسمت بزرگی از اقتصاد ایران را قبضه کرد و ثروت سرشاری درون اختیار خانواده پهلوی گذاشت. این بنیاد دارایی‌ها و سرمایه‌گذاری‌های عمده‌ای نیز درون آمریکا و اروپا داشت. نظارتی خارج از دربار بر بنیاد پهلوی وجود نداشت و می‌توان آن را بنیادی خصوصی دانست که درصورتیکه چه ‌کارهای عام‌المنفعه نیز انجام می‌داد ولی قسمت عمده درآمد آن خرج ثروت‌اندوزی و تفریح پهلوی‌ها می‌شد. تا جایی که درون دهه ۵۰ سیاستمداران بسیاری علناً و حتی درون رسانه‌ها بنیاد پهلوی را «کانون فساد» و موجب بدنامی پهلوی‌ها معرفی می‌کردند.

فراری ۳۵ میلیارد دلاری!

پیش از انقلاب رسانه‌های آمریکایی ثروت شاه را یک میلیارد دلار تخمین می‌زدند. ولی اوایل دهه ۵۰ معلوم شد تنها اوراق بهادار خارجی که متعلق به شاه هست بیش از یک میلیارد دلار می‌ارزد. چند ماه پیش از پیروزی انقلاب نیز با خروج بیش از ۳۱ میلیارد دلار ارز از ایران توسط شاه معلوم شد تخمین‌ها کلاً غلط بوده هست. همان موقع هم حدس و گمان‌ها درمورد ثروت شاه بسیار متفاوت بود. همان سال که درون ایران انقلاب شد «اشپیگل» آلمان نوشت شاه ۲۴ میلیارد دلار از ایران خارج کرده هست. «نیویورک‌تایمز» نیز خبر داد که ۲ تا ۴ میلیارد دلار تنها درون سال‌های ۵۶ و ۵۷ توسط خاندان سلطنتی از ایران خارج‌شده هست. گفته های دیگری از خروج جواهرات گران‌بها و همچنین ۱۳ میلیارد دلار از ایران تنها طی ۲ ماه درون پاییز ۵۷ توسط مقامات و اعضای خانواده سلطنتی خبر می‌داد. «فایننشال تایمز» چند سال پیش تخمین زد تنها شخص شاه حدود ۳۵ میلیارد دلار با خود از کشور خارج کرده هست و بسیاری این رقم را دقیق‌ترین رقم می‌دانند.

عدد ۱۶ رقمی با نامی ناآشنا!

پس از سال‌ها تحقیق اسناد مالی، تخمین‌ها درمورد میزانی ثروتی که خانواده پهلوی طی سال‌های منتهی به ۵۷ به روش‌های مختلف از ایران خارج کرده هست درمجموع به رقمی بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار می‌رسد. به قیمت امروز با دلار ۱۲ هزارتومانی می‌شود ۱…۲ بیلیارد تومان! هر یک بیلیارد تومان یک‌میلیون میلیارد تومان هست. درصورتیکه این میزان ثروت را به‌صورت عددی بنویسیم ۱۶ رقمی می‌شود؛ ۱۲۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ تومان. این تنها ثروتی هست که از کشور خارج‌شده هست و ازبرای یافتن میزان ثروت پهلوی‌ها درون ایران باید قیمت املاک، اراضی و دارایی‌های باقی‌مانده درون ایران نیز به آن افزوده شود. درواقع خانواده پهلوی صرف‌نظر از املاکی که درون ایران باقی ماند آن‌قدر پول از کشور بردند که درون خارج از ایران نیز همچنان ثروتمندترین خانواده ایرانی باقی بمانند. البته از خودشان بپرسی می‌گویند پول‌نداریم و پول زیادی از ایران نبرده‌ایم! بارها هم پرسیده شده و چنین جواب‌هایی داده‌اند. ولی نگاهی به زندگی تجملی نسل‌های قدیم و تازه اعضای این خاندان درون آمریکا و اروپا راست و دروغ را آشکار می‌کند.

منبع:فارس

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *