تلویزیون بازنده بخت‌آزمایی- اخبار رسانه ها – اخبار تسنیم

به گفته گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، «نباید فرهنگ نشستن و انتظار ثروت بادآورده را درون مردم ترویج کنیم» این جمله را رهبر انقلاب، صبح روز چهارم اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۸ درون ملاقات کارگران ایرانی بیان کرد؛ آن هم درون فردای روزی که ایالات متحده، پس از اقدامات متعددی که ازبرای درهم‌شکستن مقاومت مردم ایران طی یکی، دو سال گذشته انجام داده بود، یک کار عملی جدی ازبرای رساندن صادرات نفت ایران به صفر انجام داد. الان حواس‌ها همه به سمت این قضیه معطوف بود و همه منتظر اظهارنظرهایی مستوفا درمورد نفت و تحریم و چیزهایی از این دست بودند؛ ولی همچنان یکی از با اهمیت‌ترین موضوعات طرح شده درون این ملاقات، اشاره‌ای ضمنی به برنامه‌های تلویزیون ملی ایران درون سال‌های گذشته بود و نوع فرهنگ‌سازی آنها؛ «ما باید فرهنگ کار، تولید و تلاش را ترویج کنیم. روحیه‌ نشستن و انتظار ثروت بادآورده [را کشیدن] باید از میان برود؛ این را نباید ترویج کنیم. دستگاه‌های مختلف، کاری از نوع بخت‌آزمایی را انجام ندهند؛ این را متوجه باشند.» این صحبت‌ها درون جمع کارگران که نماد آفرینندگی تلاشگرانه انسان‌ها روی زمین و بازوی اصلی تولید هستند بیان می‌شد؛ «درون قرآن آمده «لَیسَ لِلانسان اِلّا ما تلاش»، دستاورد واقعی انسان آن چیزی هست که محصول تلاش و تلاش اوست. آن جایی که فکر و بازو و همت و اراده‌ انسان کاری کند، جایی هست که جامعه را رشد می‌دهد. باید تلاش کرد؛ منتها ما نگاه‌مان تنها مادی نیست، دنبال معنویت، صلاح، عزت جامعه و پیشرفت اخلاقی جامعه هم هستیم.»

این صحبت‌ها مشخصا پس از آن بیان شد که استفتاء یکی از مقلدان، آیت‌الله مکارم‌شیرازی را به اظهارنظری صریح درمورد برنامه «برنده باش» واداشت. «برنده باش» درون صدر فهرست برنامه‌هایی از قبیل «پنج ستاره»، «ستاره ساز» و انواع و اقسام مسابقات پیامکی، اپلیکیشنی و استودیویی تلویزیون قرار می‌گیرد که تردیدی نیست «ترویج‌دهنده انتظاری متوهمانه ازبرای ثروت بادآورده» و مصداق بارز «قمار» و «عدم مالکیت مشروع برندگان آنها بر چیزی که برنده شده‌اند و برگزارکنندگان مسابقه بر سودی که نصیب‌شان شده» هست.

یکی از مقلدان آیت‌الله مکارم‌شیرازی درون استفتائی مکتوب، پس از شرح نوع برگزاری مسابقه «برنده باش»» از مرجع تقلیدش پرسیده بود که آیا برگزاری این نوع مسابقات و شرکت درون آنها جایز هست و آیا شرکت‌کننده، مالک شرعی جایزه می شود؟ جواب آیت‌الله مکارم این بود که «این کار قمار هست و کسانی که شرکت می‌کنند، مالک آن جوایز نیستند.» پس از بازتاب گسترده پاسخی که آیت‌الله مکارم به این استفتاء داده بود، رابطه ها‌عمومی‌ «برنده‌باش» آخر تلاشی را که می‌توانست ازبرای آخرین دفاعیات از برنامه انجام بدهد، به کار گرفت و عنوان کرد: «درون پی منتشر شدن استفتائی پیرامون مسابقه «برنده باش» به اطلاع می‌رساند، فرض مطرح شده درون سوال استفتاء کامل نیست و طبیعتا فرض ناکامل، جایگاه سوال را مخدوش می‌سازد.»

یکی، دو روز بیشتر از این جواب رابطه ها‌عمومی «برنده باش» نگذشته بود که اشارات رهبر انقلاب به این موضوع، درون جمع کارگران ایرانی، تنور بحث درمورد قمار دیجیتالی تلویزیون را قبل از آن که سرد شود، حرارتی مجدد و مضاعف داد. از طرفی همزمان با ملاقات کارگران ایرانی با رهبر انقلاب، آیت‌الله مکارم هم پیش از شروع درس خارج فقه درون مسجد اعظم، با ورود مجدد به این موضوع، موضع‌گیری‌اش را چنان صریح و غیرقابل تحریف بیان کرد که دیگر رابطه ها‌عمومی «برنده باش» یا هرکدام از برنامه‌های شبیه به آن نتوانند بگویند «سوال استفتاء کامل نیست و طبیعتا فرض ناکامل، جایگاه سوال را مخدوش می‌سازد.»

آیت‌الله مکارم درون این‌باره با اشاره به اینکه سوالات این نوع مسابقات هم باید معقولانه باشد چراکه گاهی‌اوقات حتی سوالات مذهبی نامعقولی مطرح می‌کنند، درون ادامه گفتند: «فرض بگیریم سوالات خوب، درصورتیکه پول جوایز را (برگزارکنندگان مسابقه) از خودشان بدهند اشکالی ندارد، ولی درصورتیکه پول را از شرکت‌کنندگان بگیرند کما اینکه عده زیادی به روش‌های مختلف این کار را می‌کنند و غالبا قسمت اعظم پول به جیب برگزار‌کننده مسابقات می‌رود و درصد اندکی به شرکت‌کنندگان می‌دهند، درون اینجا هر دو حرام می‌شود.»

این مرجع تقلید با تاکید مجدد بر اینکه این مساله نوعی بخت‌آزمایی و قمار هست، تصریح کرد: «سایر حضرات آقایان (مراجع تقلید) هم همین نظر را گفته‌اند و ما البته با صراحت بیشتری بیان کرده‌ایم.» قسمت ابتدایی صحبت‌های آیت‌الله مکارم که به نوع سوالات طرح شده درون مسابقه «برنده باش» اختصاص داشت، نشان می‌داد که ایشان خودشان برنامه را دیده‌اند و نمی‌شود گفت که شخص استفتا‌ءکننده درست سوال پرسیده و سبب سوءتفاهم شده هست. گرچه درون جواب رابطه ها‌عمومی این برنامه هم هیچ اشاره‌ای نشده بود که کدام قسمت از این سوال مخدوش هست؟ قسمت پایانی صحبت‌های آیت‌الله مکارم هم مساله‌ای جدی را طرح می‌کرد و به این ترتیب شکی باقی نمی‌ماند که شیوه فراگیر رسانه ملی درون ماه‌ها و سال‌های گذشته ازبرای برنامه‌سازی‌های تلویزیونی، مصداق قمار هست. رهبر انقلاب درمورد تاثیر فرهنگی این برنامه‌ها هشدار دادند و آیت‌الله مکارم به قمار‌بودن و حرام‌بودن آنها اشاره کردند و غیر از این موارد هم جست‌وجو درون فرآیند حقوقی این برنامه‌ها یا پیگیری منبع ها مالی تولیدشان و چگونگی پیوست این درآمدها به خزانه تلویزیون و… هم سوالات متعددی ازبرای افکار عمومی طرح کرده‌اند که اتفاقا هیچ‌کدام هم مخدوش نیستند و درون عوض، جواب‌هایی که درون برابرشان قرار داده شده، مبهم، ناقص و غیرمنطقی هست؛ البته درصورتیکه پاسخی درون کار بوده باشد. با این حال درصورتیکه همچنان تغییری درون این مسیر صورت نگیرد، آن هم پس از عنوان نظر صریح رهبر انقلاب و مراجع قم، نگرانی درخصوص ساختارهای اجرایی و فرهنگی کشور می‌تواند بسیار جدی‌تر شود و این‌دفعه شاید نوبت مراجع قضایی خواهد بود که به قضیه ورود کنند.

نبود شفافیت مالی یکی از ایراداتی هست که درمورد درآمد مسابقات پیامکی درون رسانه ملی مطرح هست. شرکت توسعه کسب‌وکار ایرانی(توسکا)، یکی از شرکت‌های اقماری صداوسیماست که از مهرماه ۱۳۹۶ به‌صورت رسمی ثبت شد و توانست درون آگهی مزایده‌ای که تنها ۱۰ روز پس و درون تاریخ ۲۶ مهر ۱۳۹۶ برگزار شد، انحصار تبلیغات مرتبط با سرویس‌های ارزش افزوده و اپلیکیشن‌ها درون سازمان صداوسیما را کسب کند. توسکا، همچنان تن به شفاف‌سازی درمورد فعالیت‌هایش درون برنامه‌های تلویزیونی و درآمدی که تا امروز از کد‌های دستوری و سرویس‌های ارزش‌افزوده کسب کرده، نداده هست و همچنان معلوم نیست که ارتباط مالی‌اش با برنامه‌های تلویزیونی که عنوان کرده اسپانسر آنها بوده، چگونه هست. شاید عنوان رسمی رقم درآمد شرکت توسکا بتواند ابهامات سازمان صداوسیما درخصوص کمبود بودجه سازمانی‌اش را هم برطرف کند.

منبع:فرهیختگان

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *