برنده جایزه نوبل شیمی: تحریم علمی رژیم صهیونیستی درون راستای تعهدم به علم هست- اخبار رسانه ها – اخبار تسنیم

به گفته گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، برنده جایزه نوبل شیمی درون تلاش هست یک المپیاد میان‌المللی درون تل‌آویو را تحریم کند و مانع برگزاری آن شود. المپیاد فیزیک قرار هست از امروز به مدت وقت یک هفته درون سرزمین‌های اشغالی برگزار شود. «جرج اسمیت»، زیست‌شیمی‌دان و استاد علوم زیستی «دانشگاه میزوری» همراه ۱۹ دانشمند دیگر از نقاط مختلف دنیا درون نامه‌ای سرگشاده از همه دانشجویان درون سراسر جهان خواسته‌اند ازبرای دفاع از حقوق‌بشر و حمایت از دانشجویان و دانش‌آموزان فلسطینی و حق آنها ازبرای تحصیل، درون المپیادی که قرار هست درون سرزمین‌های اشغالی برگزار شود، شرکت نکنند و آن را تحریم کنند. درون نامه ذکرشده آمده هست که ما با این کار می‌خواهیم توجه جهانیان را به وضعیت تحصیلی فلسطینیان درون کرانه باختری و نوار غزه جلب کنیم. سازمان میان‌المللی المپیاد فیزیک ادعا می‌کند که هدف برگزاری چنین المپیادی «ایجاد نزدیکی و دوستی میان دانشجویان سراسر جهان» هست درون حالی که دانشجویان فلسطینی و بعضی دیگر از کشورها اجازه شرکت درون این المپیاد را ندارند. اسمیت که فردی شناخته‌شده درون حمایت از مردم فلسطین هست، چند ماه پیش و درون دسامبر سال ۲۰۱۸ زمانی که ازبرای دریافت جایزه نوبل شیمی به استکهلم سوئد رفته بود، درون ضیافتی که خاندان سلطنتی سوئد هم حضور داشتند درون سخنرانی خود و هنگام دریافت جایزه نوبل شیمی، از مردم فلسطین حمایت کرد. این دانشمند آمریکایی با وجود اینکه یهودی هست، همواره خود را به‌عنوان یکی از فعالان ضدصهیونیسم و حامی مساله فلسطین و جنبش‌های تحریم رژیم صهیونیستی معرفی می‌کند.

اسمیت مقالات خود را طی ۶ سال گذشته درون پایگاه ضد صهیونیستی «mondoweiss» منتشر کرده هست. وی بیشتر از آنکه به دستاوردهای خود درون زمینه شیمی اشاره کند، خود را درون وهله اول یک فعال حامی «جنبش عدالت درون فلسطین» معرفی می‌کند که درون دانشگاه میسوری آمریکا تاسیس شده هست. وی همچنین خود را یکی از اعضا و فعالان «جنبش صدای یهودی ازبرای صلح» معرفی می‌کند که سازمانی آمریکایی هست و درون زمینه منازعه اسرائیلی – فلسطینی فعالیت دارد. اسمیت خود را درون پایگاه مذکور این‌شکل معرفی می‌کند: «من یک فرد غیرمذهبی هستم، درون خانواده‌ای یهودی به دنیا آمده‌ام و همسرم یهودی هست و فرزندانم نیز بر همین دین هستند. من عمیقا درون مورد سیاست و فرهنگ یهودی و تحقق عدالت درون فلسطین تأمل و تحقیق می‌کنم.» پس از عنوان نام اسمیت به‌عنوان یکی از برندگان نوبل شیمی، رسانه‌های اسرائیلی وی را به‌شدت مورد هجوم قرار دادند و تاکید کردند که وی یکی از مخالفان سرسخت صهیونیسم و از حامیان جنبش تحریم جهانی رژیم صهیونیستی «BDS» هست. درخصوص برنامه این دانشمند آمریکایی ازبرای تحریم المپیاد فیزیک درون تل‌آویو و دلیل حمایت جرج اسمیت و دوستانش از مردم فلسطین با وی گفت‌وگو کردیم. متن این گفت‌و‌گو را می‌خوانید.

شما درون پی تحریم رقابت‌های المپیاد فیزیک درون فلسطین اشغالی هستید. چه چیزی سبب شد چنین تصمیمی بگیرید و چه کسانی درون این مسیر شما را همراهی می‌کنند؟

من یکی از بی‌شمار افرادی هستم که از حرکت غیر خشونت‌آمیز، بایکوت، عدم سرمایه‌گذاری و «بی‌دی‌اس» حمایت می‌کنند و این حرکت تا زمانی ادامه خواهد داشت که تمام مردم فلسطین چه مسلمان و چه یهودی به سرزمین خود برگردند.

بایکوت کردن المپیاد فیزیک درون فلسطین اشغالی بخشی از جنبش «بایکوت فرهنگی و آکادمیک اسرائیل توسط فلسطین» هست. من معتقدم این اقدامم درون بایکوت علمی اسرائیل کاملا درون راستای تعهدم به علم هست و تناقصی درون آن با فعالیت‌های علمی‌ام دیده وجود ندارد. همه کسانی که درون برگزاری این المپیاد درون اسرائیل مشارکت دارند درون این جرم هم‌دست هستند. دستگاه‌های پروپاگاندای اسرائیل با پشتوانه برگزاری چنین برنامه‌های میان‌المللی‌ای تلاش می‌کند حداکثر بهره را ببرد و رژیم اسرائیل را یک لیبرال‌دموکراسی تمام‌عیار نشان دهد. این درون حالی هست که تصویر واقعی از اسرائیل، یک رژیم سرکوب‌گر و متجاوز به حقوق مردم فلسطین هست.

تا به حال نهاد یا گروهی تلاش کرده هست شما را متقاعد کند از تصمیم خود برگردید؟ آیا نگران عواقب کار خود نیستید؟

صهیونیسم خود را نسبت به یک کشور قومی-مذهبی که درون آن یهودی‌ها حاکمند، متعهد می‌داند و ازبرای همین آنها مخالف هر جنبش حامی از ملت فلسطین هستند و ازبرای همین با آن مقابله می‌کند ولی درون جواب به شما باید بگویم از چیزی واهمه ندارم و تنها چیزی که درون فعالیت‌های حقوق بشری درون زندگی‌ام از آن نگرانم این هست که نتوانم درون حمایت از مردم فلسطین چنانکه باید موثر باشم.

تحریم علمی، ورزشی یا هر تحریم دیگری که اسرائیل را شامل شود چگونه می‌تواند به مردم فلسطین کمک کند؟ منتقدانی هستند که ادعا می‌کنند تحریم اسرائیل بیشتر یک فرصت‌سوزی هست تا کمک به مردم فلسطین.

تبلیغات و مخالفت با تحریم اسرائیل بخشی از ماشین دستگاه پروپاگاندای پست اسرائیلی هست. طی ۷۱ سال گذشته و از طریق روش‌های متعدد اسرائیل فعالیت و پیشرفت‌های علمی دانش‌آموزان، دانشجویان و استادان فلسطینی را سرکوب کرده‌اند. تنها زمانی که احساس می‌کنند به بهبود وجهه آنها کمک می‌کند، فرصت‌های کوچکی را درون اختیار فلسطینیان می‌گذارند و پس انتظار دارند که فعالان حقوق بشر و حامیان فلسطین این کار آنها را تحسین کنند. زمانی که تحسین و تمجیدی درون کار نباشد اسرائیلی‌ها از همین روش سرکوب علیه فلسطینی‌ها استفاده کردن می‌کنند.

نظر شما درمورد معامله قرن چیست و آیا موفق خواهد بود؟

این طرحی کاملا فریبکارانه هست تا تشکیلات خودگردان فلسطین را درون ازای واگذاری حقوق فلسطینیان به اسرائیل، وابسته به کمک‌های اقتصادی آمریکا، عربستان و سایر کشورهای خلیج‌فارس وابسته نگاه دارد. تاکنون تشکیلات خودگردان زیر دفعه چنین توافقی نرفته هست و به امید خدا پس از این هم نخواهد رفت.

منبع:فرهیختگان

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *