انقلاب اسلامی ازبرای همه کشورهای جهان منشأ اثر بود- اخبار رسانه ها – اخبار تسنیم

به گفته گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجهدرون مصاحبه بامهر درون خصوص اهم دستاوردهای انقلاب اسلامی درون حوزه سیاست خارجی و اصول کار درون مناسبات با کشورهای دیگر جهان اظهار داشت: درون طول ۴۰ سال گذشته ما فراز و نشیب های بسیاری داشته ایم و نه تنها درون جهان و منطقه، حتی درون ایران بسیاری آمادگی انقلابی به این عظمت و بزرگی را نداشتند؛ تصور این بود که مردم ایران با دشمنی روبرو هستند که توان شکست قدرت آن را ندارند و ازبرای شکست دادن آن باید خرج‌های بیشتری را پرداخت کنند ولی برخلاف آنچه نشان داده می شد، حاکمیت وقت به قدری از درون تهی و مضمحل بود که به سرعت و با اوج گرفتن انقلاب و شدت گرفتن مبارزات، فروریخت.

وی افزود: شاید یکی از مشکلات و پیچیدگی های مسیر رزمندگان روز گذشته و پیروزمندان انقلاب اسلامی، فقدان طرح و برنامه ازبرای دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی بود و بیشترین دفعه تحمل انقلاب را درون این حوزه، امام خمینی (ره) به دوش گرفتند و آن را به جلو هدایت کردند، وگرنه ما حزب و تشکیلات منسجم و سازماندهی شده ای نداشتیم که به پیروزی برسیم.

قاسمی درون ادامه با اشاره به نقش اقشار مختلف درون پیروزی انقلاب، گفت: درون انقلاب اسلامی ایران همه اقشار از سطوح و تفکرات مختلفی که درون جامعه بودند مشارکت داشتند و از فرمان ها و جهت‌دهی های امام راحل پیروی می کردند. درون شروع مسیر نظام جمهوری اسلامی ایران، بعضی مشکلات و چالش‌ها از جمله، جنگ تحمیلی علیه ما شکل گرفت که بعضی این تصور را داشتند که می توانند انقلاب را از مسیر خودش منحرف کرده، رژیم پهلوی یا رژیمی مشابه پهلوی را درون ایران حکمفرما کنند که با رشادت‌ها و دلاوری‌هایی که شاهد بودیم پس از هشت سال این ملت با مقاومت و مبارزه با دست خالی به پیروزی رسید.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه نکته مهمی که بتوان درون بُعد خارجی از انقلاب اسلامی ایران به آن اشاره کرد موضوع استقلال هست، گفت: به این تعبیر که جامعه پیش از انقلاب ما و بخصوص فرهیختگان جامعه این احساس را بیشتر داشتند که کشور از استقلال لازم برخوردار نیست و به معنای واقعی یک حکومت وابسته به قدرت های خارجی به حساب می آید و از خودش استقلال عمل و تصمیم ندارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درون قسمت دیگری از سخنان خود به شعارهای مردم درون راهپیمایی های پیش از انقلاب اشاره کرد و اظهار داشت: شعارها به درستی انتخاب شد که «استقلال آزادی جمهوری اسلامی» از دل همان وجدان‌های بیدار جامعه ایرانی شکل گرفت. البته نمی‌توان ادعا کرد که طراحی خاصی ازبرای این شعارها وجود داشت به چه دلیل که جامعه ما از درون خود نداشته های خود را درون آن وقت فریاد می زد. استقلال درون برابر وابستگی و آزادی درون برابر استبداد.

بهمن ۵۷ خط فاصله ای میان بود و نبود استقلال کشید؛ زمانی استقلال درون یک کشور وجود نداشته باشد شما نمی توانید از سایر موضوعات صحبت کنید؛ از فرهنگ، آزادی و خیلی موضوعات دیگر قربانی نبود استقلال درون آن کشور می شود

قاسمی تصریح کرد: بهمن ۵۷ خط فاصله ای میان بود و نبود استقلال کشید و با توجه به اهمیت موضوع مستقل بودن ازبرای هر کشوری مردم ما و نظام جمهوری اسلامی ایران خرج بسیار سنگینی را بابت برخورداری از استقلال تاکنون پرداخت کردند. زمانی استقلال درون یک کشور وجود نداشته باشد شما نمی توانید از سایر موضوعات صحبت کنید؛ از فرهنگ، آزادی و خیلی موضوعات دیگر قربانی نبود استقلال درون آن کشور می شود و به همین دلیل یک فاکتور بسیار با اهمیت و پیش درآمد ازبرای موضوعات دیگر به حساب می‌آید.

وی وجه ممیز بزرگ انقلاب اسلامی را بازگرداندن استقلال به کشور دانست و گفت: درون دهه ۶۰ و ۷۰ جامعه ما با همه توان ازبرای حفظ استقلال خود درون برابر دشمنان ایستادگی کرده هست. نکته با اهمیت دیگری که درون کنار استقلال کشور بعدها مطرح شد، بحث نه شرقی و نه غربی بود که با تعریفی که از جامعه جهانی آن وقت می توان داشت به این معنی یک نظام دو قطبی به سرکردگی آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی، درون قسمت‌هایی از جامعه شاید تحلیل درستی از این شعار وجود نداشت و تصور بر این بود که این شعار به معنای این هست که نه با شرق کار کنیم و نه با غرب.

قاسمی افزود: به اعتقاد من مفهوم شعار نه شرقی و نه غربی این هست که تعامل با شرق و غرب پذیرفته شده ولی تحت سلطه و نفوذ هیچ یک از این دو نباید باشیم و با حفظ استقلال خود با آنها همکاری و تعامل را داشته باشیم که امروز هم شاهد تحقق این با اهمیت هستیم. بنابراین ما شعار نه شرقی نه غربی را به عنوان عدم مصاحبه و رابطه با شرق و غرب تلقی نمی کردیم و هم اکنون هم این شعار پابرجاست و مفهوم آن عدم وابستگی هست که این نشان از اهمیت موضوع استقلال ازبرای کشور و نظام ما دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: تاکید من درون بحث چهل سالگی انقلاب اسلامی درون حوزه سیاست خارجی بر موضوع استقلال هست. به نظر من علیرغم مطرح شدن دیگر شعار هایی که درون انقلاب اسلامی ما مطرح شد که هر یک هم به سهم خود از جایگاه و وزن قابل توجهی برخوردار بودند ولی موضوع استقلال ازبرای ما دارای اهمیت بسزایی هست که باید توجه بیشتری به آن شود.

وی درون ادامه با اشاره به سه اصل عزت، حکمت مصلحت درون سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: اینها سه اصلی هستند که مدت وقت مدیدی هست از سوی رهبری انقلاب به عنوان اصول اولیه کار درون مناسبات با کشورهای خارجی مطرح شده و احساس می کنم که علیرغم گذشت وقت از طرح این اصول که بسیار با دقت هم انتخاب شده اند، خدشه ای به آنها وارد نشده هست. فکر می‌کنم با رعایت هر چه بیشتر این سه اصل، می‌توانیم شاهد یک سیاست‌خارجی باشیم که نهایتاً هم مبانی استقلال کشور را کاملا رعایت می کند و هم به لحاظ حیثیت و عزت مردم، کشور و نظام وظایف خودش را به خوبی ایفا کرده باشد.

انقلاب اسلامی ایران نه تنها ازبرای کشورهای همسایه و منطقه بلکه ازبرای همه کشورهای جهان منشا اثر بوده و آثار خود را درون میان ملت ها به جا گذاشته هست

قاسمی ادامه داد: عزت، حکمت و مصلحت سه اصلی هست که وزارت امور خارجه درون مناسبات خارجی خود با کشورهای مختلف آنها را مد نظر قرار می‌دهد. هر یک از این سه اصل هم می‌تواند تعاریف و مفاهیم بسیاری را درون خود داشته باشد. ممکن هست بعضی اوقات ما با درون نظر گرفتن مصلحت کشور و امنیت ملی اقداماتی را انجام دهیم و نتوانیم درون خصوص چرایی و چگونگی آن توضیح ارائه کنیم که البته دلیل آن هم هوشیاری و شنوایی کامل دشمن از صحبت ها و مواضعی هست که از سوی ما اتخاذ می‌شود، ولی متأسفانه درون درون کشور گاهی بعضی از سر دلسوزی به بیان انتقاداتی از وزارت خارجه می‌پردازند که دلیل آن عدم درک مناسب و صحیح از این رعایت مصلحت درون بعضی امور هست.

وی با اشاره به بعضی اظهار نظر ها درون خصوص رفتار وزارت خارجه گفت: بعضی اوقات به دلیل انجام دادن یا ندادن اقدامی از سوی وزارت امور خارجه بعضی درون داخل ما را متهم به انفعال و عدم تحرک می کنند که باید گفت سیاست خارجی تنها به وزارت امور خارجه مرتبط نیست بلکه تصمیمات اتخاذ شده، تصمیمات کلانی هست که درون نظام گرفته می شود و صرفاً نظر وزارت امور خارجه درون اینجا مطرح نیست.

سخنگوی وزارت خارجه انقلاب اسلامی را انقلاب صلح دانست و گفت: درون واقع این انقلاب نه صرفاً ازبرای استقلال و آزادی ایران بلکه ازبرای ایجاد دموکراسی درون ایران اتفاق افتاد. یک کشور جهان سومی درون نظام دو قطبی آن وقت توانست بر استبداد پیروز شود و ازبرای مردم خود استقلال، آزادی و رفاه بیاورد. بعضی قدرت ها که منافع آنها درون ایران پس از انقلاب اسلامی از میان رفت، به ایجاد انواع فضاسازی‌های کاذب، اتهام زنی ها و توطئه پراکنی ها علیه جمهوری اسلامی ایران پرداختند.

ما امروز می توانیم آثار انقلاب اسلامی را چه درون کشورهای جهان اسلام و چه درون کشورهای خارج از جهان اسلام شاهد باشیم

وی با بیان اینکه یکی از طرح های دشمنان ما ایجاد رعب و وحشت از جمهوری اسلامی ایران درون میان کشورهای منطقه بود، گفت: به این معنا که ایران می خواهد دایره نفوذ و قدرت خودش را بیشتر کند و به همسایگان تجاوز کند. نهایتاً تحریکات آنها تا جایی پیش رفت که توانست بر رابطه ها میان ما با همسایگان تاثیرگذارد و به خصوص شرایط را ازبرای جنگ تحمیلی فراهم کند. به اعتقاد من، انقلاب اسلامی ایران نه تنها ازبرای کشورهای همسایه و منطقه بلکه ازبرای همه کشورهای جهان منشا اثر بوده و آثار خود را درون میان ملت ها به جا گذاشته هست. ما امروز می توانیم آثار انقلاب اسلامی را چه درون کشورهای جهان اسلام و چه درون کشورهای خارج از جهان اسلام شاهد باشیم. ایران درون این چهل سال هرگز درون پی تحمیل خود بر دیگران نبوده و هیچگونه چشم داشتی به خاک دیگران نداشته هست.

سخنگوی وزارت امور خارجه درون قسمت دیگری از سخنان خود به توطئه های دشمنان اشاره کرد و اظهار داشت: دشمنان ما با هدف خالی کردن خزانه های کشورهای همسایه و فروش تسلیحات خود به آنها به ایجاد رعب و وحشت درون خصوص ایران پرداختند. آنها درون توطئه ای دیگر، کشورهای منطقه را از مردم سالاری ایران می ترساندند، به این نحو که به آنها می‌گفتند به چه دلیل نشسته اید؟ درصورتیکه مردم سالاری درون جمهوری اسلامی ایران شکل بگیرد حکومت های مستبد شما به خطر خواهد افتاد به این معنی آن ها از مردم سالاری درون ایران هم ترس داشتند.

وی ادامه داد: سوریه کشوری هست که متجاوزان به خاک آن تصور می‌کردند می توانند کمتر از شش ماه خاک آن کشور را به اشغال خود درون آورند، متجاوزین به یمن هم فکر می کردند می توانند طی چند هفته کار آن را تمام کنند و پیروز قضیه شوند ولی امروز می‌بینیم که شرمنده جنگ یمن متجاوزین به خاک آن کشور هستند و مردم فاجعه دیده یمن توانستند درون برابر زرادخانه‌های پیشرفته یک کشور متجاوز به خوبی ایستادگی کنند.

قاسمی درون آخر خاطرنشان کرد: به اعتقاد من جهان به سمتی حرکت می‌کند که هیمنه قدرت‌های بزرگ هر روز شکننده تر می شود و کشورهای دیگر جهان می‌توانند با برخورداری از هوشمندی، اجماع و همگرایی بر سرنوشت خود مسلط شوند. درصورتیکه یک جامعه بتواند به صورت یکپارچه و یکصدا به سمت توسعه و پیشرفت حرکت کند قطعاً قدرت های بیگانه که از مناطق دورتر دخالت هایی را انجام می دهند، ناکام خواهند ماند و شکست‌های مفتضحانه بیشتری نصیبشان می‌شود. ما باید این موضوع را باور کنیم که جهان درون حال تغییر هست، شما ببینید آمریکای امروز آن آمریکای گذشته نیست و آمریکای آینده هم قطعاً آمریکای امروز نخواهد بود.

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *