از سلیاک چه می‌دانید؟/ «گلوتن» عاملی که شما را از خوردن نان منع می‌کند- اخبار رسانه ها – اخبار تسنیم

به گفته گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم،بعضی افراد از بیماری‌های روده‌ای خود به شدت رنج می‌برند، بیماری‌های گوارشی که به مرور درون میان جوامع درون حال پیشرفت بوده و عامل آن ناشناخته مانده هست؛ سیلیاک یکی از این بیماری‌هاست، بیماری که شیوع کمی دارد ولی درصورتیکه به موقع درمان نشود زندگی فرد را دچار اختلال می‌کند، این بیماری که حتی نام آن ازبرای بسیاری از مردم ناشناست، عامل ایجاد نوعی ناراحتی مزمن روده‌ای هست که با سوءجذب ناشی از عدم تحمل گلوتن همراه هست.

گلوتن عامل اصلی این بیماری هست که با وجود آن درون بدن، فرد دیگر نمی‌تواند پروتئین موجود درون گندم، چاودار یا جو را مصرف کند؛ تشخیص این بیماری حتی پزشک معالج را دچار غلط می‌کند، این بیماری با اختلال درون واسطه‌گر‌های ایمنی و بدنبال آن ایجاد سوءهاضمه و عدم جذب مواد غذایی و ویتامین‌ها و تحلیل ریزپرز‌ها شناسایی می‌شود.

سلیاک بیماری ارثی هست که ناخواسته درون بدن به وجود می‌آید، درون ایران حدود ۷۰۰ هزار نفر بدون آگاهی قبلی از بیماری خود، به این بیماری مبتلا هستند؛ این بیماری درون سراسر نقاط جهان مشاهده می‌شود ولی درون بعضی از کشور‌ها شیوعی بیشتر دارد؛ برآورد می‌شود که یک درصد از جمعیت ایرانی به این بیماری مبتلا هستند.

سلیاک چگونه بدن فرد را درگیر می‌کند؟

علی ارغوانی متخصص داخلی درمورد بیماری سلیاک، اظهار کرد: بیماری سیلیاک یا بیماری روده‌ای ناشی از حساسیت به گلوتن، بیماری مزمن و التهابی هست که علاوه بر دستگاه گوارش، سایر اعضاء بدن را نیز به نحوی درگیر می‌سازد، به طوری که با علایم و نشانه‌های بالینی متعدد و مختلفی خود را نشان می‌دهد.

این متخصص داخلی بیان کرد: بیماری سلیاک حاصل تداخل گلوتن موجود درون مواد غذایی، سیستم ایمنی بدن، ژنتیکی و عوامل محیطی هست؛ گرچه هم اکنون نکات مبهمی درون رابطه با دلیل بیماری و نحوه پیشرفت آن وجود دارد، ولی پیشرفت‌های قابل توجهی درون زمینه آزمون‌های تشخیصی، پاتولوژی و سیستم‌های ایمنی و ژنتیکی حاصل شده که پزشکان را درون زمینه شناسایی و شناخت بیماری و درمان آن بیش از پیش توانمند ساخته هست.

سلیاک؛ بیماری که زن و مرد را درگیر می‌کند

ارغوانی با اشاره به اینکه بیماری سیلیاک درون تمام سنین و درون هر ۲ جنس مرد و زن مشاهده می‌شود، گفت: گرچه شکل غالب بیماری با علایم گوارشی ظاهر می‌شود، ولی با تأثیر بر سایر اعضاء بدن موجب بروز علایم خارج رود‌ه‌ای هم می‌شود؛ درون بیمارانی که با علایم سوءجذب مانند لاغری، بی‌اشتهایی، اسهال، نفخ و درد‌های شکم، خستگی، کم‌خونی، کمبود کلسیم و پوکی استخوان مراجعه می‌کنند، باید تشخیص بیماری سیلیاک را درون نظر داشت.

وی افزود: بعضی از بیماران سیلیاکی با ابتلای سایر اعضاء بدن از جمله پوست، اعصاب، کبد، تخمدان یا با علایمی نظیر لنفوم روده باریک یا بیماری‌های خود ایمنی مراجعه می‌کنند؛ درون صورت شک به بیماری سیلیاک، نخستین قدم درخواست آزمایشات سرولوژیک هست که درون صورت مثبت بودن باید توسط متخصص گوارش نمونه برداری از روده باریک آنها صورت گیرد.

گلوتن، عاملی که بیماری سلیاک را تشدید می‌کند

این متخصص داخلی تشریح کرد: درون صورت مشاهده علایم کلاسیک بیماری، تشخیص براساس یافته‌های بالینی و شواهد سرولوژیکی آسان خواهد بود، درون حالی که درون بعضی از موارد، بیماری به صورت خاموش هست و شاید تنها علایم غیرمعمول بیماری مانند التهاب مفاصل، اختلالات عصبی، ضایعات پوستی و یا نازایی مشاهده شود بنابراین درون بیماران سیلیاکی با علائم غیرمعمول یا بیماران بدون علائم، قرارگیری طولانی درون معرض گلوتن با افزایش خطر عوارض جانبی همراه هست.

ارغوانی با بیان اینکه تشخیص و درمان بیماری سیلیاک کار پیچیده‌ای هست، یادآوری کرد: مطمئناً توجه و هوشیاری جامعه پزشکی و مردم درون تشخیص سریع و شروع درمان بیماری و جلوگیری از عوارض زودرس و دیررس آن مؤثر هست.

 

بیماری ارثی که گریبان کل افراد خانواده را می‌گیرد

محمدحسین غفاری متخصص گوارش و کبد، اظهار کرد: سیلیاک نوعی بیماری ارثی هست که درون خانواده‌ها بروز می‌کند و عوامل محیطی مثل مصرف گلوتن موجود درون نان و فرآورده‌های گندم و جو درون تشدید علایم بیماری نقش دارد؛ علایم بیماری به طور عمده با سن بیماران، طول مدت وقت بیماری و میزان گسترش بیماری درون ارتباط هست.

 

این متخصص گوارش و کبد بیان کرد: درون ایران، بیماری سیلیاک از شیوع بالایی درون جمعیت عادی به خصوص درون گروه‌های درون معرض خطر نظیر بیمارانی با سندرم روده تحریک پذیر یا دیابت نوع یک برخوردار هست؛ طبق مطالعات انجام شده درون ایران یک نفر از ۱۶۶ نفر دهنده خون سالم به این بیماری مبتلا هست، بدون اینکه از بیماری اطلاع قبلی داشته باشد.

غفاری ادامه داد: درون طول قرن‌ها گندم غذای اصلی ایرانی‌ها بوده هست؛ ممکن هست این بحث مطرح باشد که مصرف زیاد پروتئین‌های گندم می‌تواند سبب القاء درجات مختلفی از تحمل درون سیستم ایمنی شود درون آخر بسته به شرایط بیمار علایم با شدت و حدت مختلف ایجاد می‌شود و یا ممکن هست با سندرم روده تحریک پذیر یا سایر اختلالات گوارشی بدون دلیل غلط گرفته شود.

وی افزود: با حذف گلوتن از رژیم غذایی، علایم بافت شناسی و بالینی بهبود می‌یابند به این معنی خطراتی که سلامتی را تهدید می‌کند درون مدت وقت استفاده کردن از رژیم غذایی فاقد گلوتن به حداقل می‌رسند.

درمان بیماری سیلیاک

این متخصص گوارش و کبد اظهار کرد: اساس درمان بیماری سیلیاک، رژیم غذایی فاقد گلوتن هست که درون آن همه مواد غذایی حاوی گلوتن حذف می‌شوند؛ درون بیشتر افراد، رعایت رژیم ذکر شده سبب توقف علائم می‌شود و درون پی رعایت رژیم بدون گلوتن، آسیب‌های ایجاد شده درون روده کوچک ترمیم و از ایجاد آسیب‌های بیشتر پیش گیری می‌شود.

غفاری یادآوری کرد: ترمیم پرز‌های روده کوچک از وقت شروع رعایت رژیم فاقد گلوتن شروع می‌شود و دوره بهبودی، به طور معمول ۳ تا ۶ ماه خواهد بود، البته این دوره درون بزرگسالان به ۲ سال هم می‌رسد.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *