ارتباط فرانسوی- اخبار رسانه ها – اخبار تسنیم

به گفته گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، امانوئل بن، مشاور رئیس‌ جمهوری فرانسه، درون مسافرت دو روزه خود به تهران روز چهارشنبه با رئیس جمهور، دبیر شورای عالی امنیت ملی و وزیر امور خارجه کشورمان ملاقات و گفت و گو کرد. بن درون ملاقات با آقای روحانی پیام کتبی ماکرون را تقدیم رئیس جمهور کرد. بن حدود یک ماه پیش نیز درون پی چند هجوم به نفتکش هایی درون دریای عمان و بالا گرفتن تنش ها، به ایران مسافرت کرده بود.

درصورتیکه چه تا کنون خبری رسمی از محتوای پیام پاریس منتشر نشده ولی اخبار منتشر شده درون این زمینه حاکیت از آن دارد که بن پیشنهاد رئیس جمهور فرانسه را به تهران ارائه داده هست که درون محافل سیاسی از آن به عنوان آتش بس یا انجماد درون برابر انجماد یاد می شود. 

مسافرت فرستاده الیزه به تهران درون حالی انجام شد که سه روز پیش از آن (۱۶ تیر) مهلت ۶۰ روزه ایران به اروپا ازبرای انجام تعهدات برجامی خود آخر یافت و ایران از سقف غنی سازی ۶۷/۳ که درون برجام انتخاب شده بود عبور کرده و غنی سازی ۵/۴ درصدی را شروع کرد. شب پیش از عنوان این کار، رئیس جمهور فرانسه و ایران گفت و گویی تلفنی داشتند که طبق گفته ها حدود یک ساعت بطول انجامیده و از این جهت باید آن را مورد توجه قرار داد.

رئیس‌جمهور فرانسه درون این تماس تلفنی به همتای ایرانی خود گفته بود: «آخر برجام به معنای اقرار به شکست دسته‌جمعی و اقدامی تاسف‌دفعه خواهد بود و بنابر این مسیر دوم را باید انتخاب کرد تا برجام حفظ و به تنش زدایی کمک شود.» اخبار غیررسمی حاکی از آن هست که ماکرون اصرار داشته ایران تصمیم خود ازبرای عبور از سقف برجامی غنی سازی را به تعویق انداخته و مذاکراتی درون این زمینه درون چارچوب کمیسیون مشترک برجام شروع شود. درصورتیکه چه ایران با شروع گفت و گوها از ۲۴ تیر موافقت می کند ولی زیر دفعه تعویق کاهش تعهدات برجامی نمی رود.

پیشنهاد فرستاده ماکرون نیز درون راستای همان درخواست تلفنی هست. فرانسه از ایران می خواهد اقدامات خود درون مقابل بدعهدی های اروپا و آمریکا را متوقف کرده و درون مقابل آن آمریکا نیز اقدامات ضدایرانی خود درون حوزه تحریم را متوقف سازد و قضیه از طریق مذاکره پیگیری شود. موضع گیری عراقچی معاون ظریف نیز این خبر را بنوعی تایید کرد. وی گفته هست: «بحث‌های خوبی با امانوئل بُن (مشاور دیپلماتیک ماکرون) داشتم. ما درمورد جنگ اقتصادی کنونی و اینکه یک آتش بس متوازن و آخر منطقی گیم چگونه باید باشد، صحبت کردیم.» درمورد این پیشنهاد فرانسه چند نکته قابل تامل هست؛

۱- بیش از ۱۴ ماه از خروج یکطرفه آمریکا از برجام میگذرد. فرانسه درون این ۱۴ ماه ازبرای نجات برجام چه کاری انجام داده هست؟ و به چه دلیل هنگامی که ایران با تاخیری ۱۴ ماهه درون حال کاهش اندک تعهدات خود هست، پاریس به فکر نجات برجام افتاده هست؟ آیا بهتر نبود ماکرون فرستاده خود را بجای تهران، راهی واشنگتن می کرد؟ رفتار پاریس نشان می دهد آنها تنها یک هدف را دنبال می کنند و بس؛ نگه داشتن ایران درون برجام و ادامه تعهدات تهران.

۲- پیشنهاد آتش بس پاریس درون حالی روی میز قرار گرفته که آمریکا تمام برگ های خود را رو کرده و تحریم را به سقف نهایی آن رسانده هست. این آتش بس قرار هست کدام کار خصمانه آمریکا را مانع شود؟ مگر ضربه اقتصادی دیگری هم مانده هست که واشنگتن بتواند به ایران وارد کند و نکرده باشد؟! ترامپ دو روز پیش درون توئیتی نوشت تحریم های دشوار تری علیه ایران اعمال می کند. این مواضع ازبرای آن هست که نشان دهد هم اکنون هم می تواند فشار اقتصادی را افزایش دهد و ایران باید گام های خود را متوقف سازد ولی واقعیت آن هست که عملاً اهرم فشار بیشتری درون دست کاخ سفید نیست. حال که کارت های آمریکا تمام شده و ایران شروع به رو کردن کارت های خود کرده، پاریس پیشنهاد آتش بس آورده هست!

۳- مرحله دوم پیشنهاد فرانسه پس از آتش بس، مذاکره هست. آمریکا و فرانسه درمورد موضوع مذاکره با ایران کاملاً هم نظر هستند و معتقدند باید مسائل موشکی و منطقه ای مورد مذاکره قرار گیرد. آمریکا پس از خروج از برجام و اعمال تحریم ها، همواره ایران را به میز مذاکره دعوت کرده هست. میزی که باید از آن به عنوان میز محاکمه و نقد کردن امتیازات پس از فشار یاد کرد. از این منظر می توان گفت پیشنهاد فرانسه درون واقع همان درخواست آمریکاست و موضوع جدیدی نیست. جمهوری اسلامی ایران مدتهاست که جواب آمریکا ازبرای مذاکره را داده هست.

۴- آمریکا و فرانسه که درون طراحی و اجرای سناریوی جدی خود کاملاً هماهنگ وارد میدان شده اند، هیچ بعید نیست که دست به اقداماتی ایذایی نیز بزنند. اقداماتی که می تواند هم صورت چماق یا هویج داشته باشد. ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه درون سخنرانی چند روز پیش خود مقابل سنا به این موضوع به نوعی پرداخته و گفته هست: «آمریکایی ها، باوجود آنکه دیگر امضاکننده برجام نیستند، می توانند ژست لازم ازبرای دلجویی را از خود نشان دهند تا فضایی را ازبرای گفت وگو درون جهت پیشگیری از تنش غیرقابل کنترل ویا حتی یک تصادف باز کنند.»

۵- نکته پنجم به موضوع وقت بازمی گردد. غربی ها بشدت امیدوارند که با گذر وقت و دشوار شدن وضعیت معیشتی مردم، حرکتی را درون کف خیابان ببینند. آمریکایی ها فکر می کردند این اتفاق حداکثر چند ماه پس از خروج آنها از برجام رخ خواهد داد. علی رغم گذشت بیش از ۱۴ ماه هم اکنون هم امید آنها درون این زمینه ناامید نشده و بشدت مشغول فعالیت بخصوص درون زمینه عملیات روانی هستند. باربارا اسلاوین مدیر پروژه ایران درون اندیشکده شورای آتلانتیک درون این مورد می گوید: «تحریم های گذشته نشان می دهد که هدف خط مشی فشار، تضعیف ایران هست. به این امید که ایران درون منطقه عقب نشینی کند؛ به این امید که وضع اقتصادی ایران آن قدر خراب شود که مردم قیام و حکومت رو سرنگون کند.» اینجاست که موضوع وقت اهمیتی مضاعف می یابد و نباید اجازه داد ایران فضا را تغییر دهد.

چند روز پیش یک دیپلمات اروپایی به شرط عدم افشای نام به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما داریم وقت می‌خریم، لازم هست ایران را درون ازای ژست‌های نمادین از سمت آمریکا با خودمان همراه کنیم.» نباید این فرصت را از کشور سلب و درون اختیار حریف گذاشت. 

۶- و ولی آخرین نکته آنکه نباید کشور را دوباره وارد دالانی از مذاکرات بی نتیجه و معطلی کرد. مذاکراتی که جز شرطی کردن مردم و اقتصاد کشور نتیجه دیگری نداشته هست. یک سال پیش درون چنین روزهایی رهبر انقلاب درون ملاقات اعضای هیات دولت نسبت به این موضوع هشدار جدی داده و فرموده بودند: «کار را درون محدوده‌ی مقدورات کشور با جدّیّت دنبال بکنید؛ منتظر این و آن نباشید. ما یک روز مشکل اقتصادی کشور را موکول کردیم به برجام، [امّا] برجام نتوانست مشکل اقتصادی کشور ما را برطرف کند و به ما کمک قابل توجّهی بکند؛ و نتیجه این شد که مردم نسبت به برجام شرطی شدند، که زمانی آن بابا(ترامپ) میخواهد از برجام خارج بشود، تا مدّتی که وی میگوید خارج میشوم، ما همین‌طور دچار تلاطم درون بازار خواهیم بود؛ ما شرطی شده‌ایم دیگر، مردم را ما شرطی کرده‌ایم. الان هم «بسته‌ی اروپایی»؛ مردم را درمورد‌ی بسته‌ی اروپایی شرطی نکنید. البتّه اروپایی‌ها مجبورند، ناچارند، چشمشان چهارتا! بایستی بگویند چگونه خواهند توانست از منافع ما دفاع کنند -که اسمش همان بسته هست- امّا این را جزو موضوعات اصلی کشور قرار ندهید؛ بسته‌ی اروپایی بیاید، نیاید. ما کارهایی درون کشور داریم، مقدوراتی درون کشور داریم، این مقدورات بایستی تحقّق پیدا کند؛ دنبال این مقدورات بروید؛ گره نزنید بهبود اقتصاد کشور را به چیزی که از اختیار ما خارج هست.»

منبع:بصیرت

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *