آزمایشگاه تست آلودگی آب روی تلفن همراه- اخبار رسانه ها – اخبار تسنیم

به گفته گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، محمدرضا کلاهدوز مجری این طرح درون مرکز نوآوری دانشگاه تهران درون مصاحبه با مهر گفت: سابقه طولانی درون استفاده کردن از آب به عنوان یک هدف یا ابزار سیاسی-نظامی همیشه وجود داشته و دارد.

کلاهدوز با بیان اینکه همواره نگرانی هایی ازبرای خسارات به آب، نوع و دوز سم درون آب نیز وجود دارد، خاطر نشان کرد: بر همین اساس درصدد بر آمدیم تا اپلیکیشنی را ازبرای معلوم کردن آلودگی آب درون مرکز نوآوری طراحی کنیم؛ این طرح رویکرد جدیدی را با عنوان «آزمایشگاه آب بر روی تلفن همراه» ارائه می‌کند.

این محقق با اشاره به مزایای این طرح گفت: این روش از مزایایی همچون معلوم شدن سریع نتایج آزمایش، سادگی کار به دلیل استفاده کردن از گوشی هوشمند، خرج کم، اندازه کوچک و قابلیت حمل و جابجایی آسان برخوردار هست.

وی با بیان اینکه با استفاده کردن از این برنامه، می‌توان درون نقاط دورافتاده به خصوص روستاها بدون امکانات آزمایشگاهی و درون کوتاه‌ترین وقت ممکن میزان سموم موجود درون آب را تحقیق کرد، بیان کرد: درون این روش امکان ذخیره، پردازش، تجزیه و تحلیل نتایج به صورت زنجیره وار درون دسترس خواهد بود.

به گفته مجری طرح، سیستم پردازشی دستگاه‌های موجود، وابسته به پردازشگرهای پیچیده و سنگینی هست که درون این طرح پیشنهادی با توجه به استفاده کردن از تلفن همراه، پردازشگرها حذف شده و کاهش خرج‌ها را درون بردارد.

وی خاطرنشان کرد: همچنین میزان نمونه برداری بسیار پایین (درون حدود آب) از مزایای طرح محسوب می‌شود. دستگاه‌های موجود ازبرای تست آلودگی آب که اکنون درون حال استفاده کردن هست حجیم بوده و با فاصله قابل توجهی از انشعاب خانگی قرار دارند.

کلاهدوز با اشاره به اپلیکیشن و دستگاهی که توسط این تیم درون مرکز نوآوری دانشگاه تهران طراحی شده گفت: به دلیل ابعاد کوچک و خرج مناسب، دستگاه پیشنهادی می‌تواند درون انتهای انشعاب به قصد کنترل دقیق و آسان مورد استفاده کردن قرار بگیرد.

وی تاکید کرد: درون سیستم فعلی نمونه برداری باید توسط نیروی انسانی انجام شود. ولی درون این طرح نیروی انسانی حذف می‌شود و ارسال اطلاعات با تلفن همراه صورت می‌گیرد. درون نتیجه خطای نیروی انسانی درون بحث ورود اطلاعات و یا هرگونه غلط عمدی و سهوی حذف می شود.

کلاهدوز بیان کرد: این حسگر بر اساس اندازه گیری میزان نسبی رنگ‌ها کار می‌کند و قادر هست غلظت‌های کم جیوه، سرب، کادمیم و آرسنیک را درون آب تشخیص دهد. این حسگر با استفاده کردن از تلفن همراه هوشمند عکسبرداری کرده و اطلاعات مربوط به آب را پردازش و نتایج را نشان می‌دهد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه درون این پژوهش، ما روش اندازه گیری رنگ را به عنوان اساس یک حسگرِ تشخیص کیفیت آب با استفاده کردن از دوربین تلفن همراه درون نظر گرفته ایم ادامه داد: درون این طرح با رنگ سنجی میزان دقیق سم درون آب معلوم می شود.

کلاهدوز با بیان اینکه سم، رنگ، غلظت جیوه، فلزات سنگین و تمام ناخالصی‌های آب با این دستگاه (حسگر) و نرم افزاری که طراحی کرده ایم قابل تشخیص هست، گفت: درون این پژوهش محلولِ شناساگر نقش اصلی درون عملیات رنگ سنجی ازبرای تشخیص سم درون آب را دارد. ازبرای هر آزمایش احتیاج به دو محلول شناساگر داریم، محلول مرجع که حاوی آب بدون جیوه، نانوذرات طلا، آپتامر و نمک هست و دیگری محلول نمونه که می‌خواهیم غلظت آلاینده جیوه را درون آن اندازه گیری کنیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه این طرح صرفه اقتصادی زیادی دارد، بیان کرد: به دلیل اینکه این نرم افزار و دستگاه می‌تواند به راحتی درون دسترس مردم قرار بگیرد تولید آن مقرون به صرفه هست.

وی با بیان اینکه تاکنون دستگاه و اپلیکیشنی با قابلیت تشخیص فلزات سنگین مضر آب به طور همزمان طراحی نشده هست، گفت: تکنولوژی تشخیص جیوه درون آب توسط تلفن همراه درون دست معدود کشورهای پیشرفته دنیاست. ولی دستگاهی که با روش رنگ سنجی به تشخیص چندین نوع فلز سنگین و سم درون آب بپردازد ازبرای نخستین دفعه درون این طرح معرفی شده هست.

مجری طرح ادامه داد: این سیستم به دلیل استفاده کردن از تکنولوژی به روز، قیمت ارزان، قابلیت جابه جایی، مدیریت بهتر داده‌ها، سرعت بیشتر، اتکا به ظرفیت‌های داخل کشور مورد انتخاب مشتریان قرار می‌گیرد.

کلاهدوز ادامه داد: سازمان آب و فاضلاب منطقه‌ای، مصارف خانگی، خریداران دستگاه تصفیه آب خانگی، بیمارستان‌ها و سازمان‌های دفاعی می‌توانند مخاطبان این دستگاه و اپلیکیشن به شمار مسیر.

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *